Aktuality 19. 10. 2021

Jak jsem na Facebooku dostal ban za sdílení podcastu

header-image-small

Pojďme si tedy shrnout tyhle trable s facebookovou skupinou „Běžci“

Kdysi jsem se do ní přihlásil a to za účelem šíření jak podcastu MAKEJ VOLE! (toto probereme dále), tak informací. Lidi se tam ptají na děsný věci a dostávají ještě horší odpovědi. Skupina má víc než 30 tisíc členů a je mi jasné, že moderovat příspěvky musí být peklo a moderovat odpovědi podle mě není možné vůbec. Toť informace, která hájí správce (je jich prý víc) téhle skupiny. Ti se evidentně snažili vytvořit nějaká pravidla. Ta si ale vzájemně odporují, což následně vysvětlím.

Vypíšu sem jen ty, které se týkají mě:

1) Budeme rádi, když se s námi podělíte o Vaše běžecké zážitky, úspěchy, fotky, nebo další zajímavosti, které budou další běžce, ať už začínající nebo pokročilé, motivovat k tomuto člověku nejpřirozenějšímu sportu. Naše skupina patří mezi větší, proto zde musíme dodržovat i nějaká pravidla.

3) Nepropagujte zde jiné skupiny, stránky, vlastní blogy, projekty, závody, hlasovací soutěže a eshopy. Pro tento účel použijte Běžecký rozcestník - Toto samozřejmě už odporuje bodu č. 1.

5) Pokud chcete sdílet odkaz na zdroj s běžeckým tématem, tak napište do příspěvku ve stručnosti popis daného zdroje a odkaz vložte do komentáře pod příspěvek. Takto můžete sdílet maximálně jednou denně - Toto odporuje bodu č. 3.

Když prohledáte skupinu, tak tam najdete tuny odkazů na blogy a podcasty

Takže jsem nelenil a nasdílel jsem i můj podcast. Poté jsem byl upozorněn, že jestli chci sdílet něco takového, tak můžu napsat textový příspěvek a odkaz dát až do komentářů (viz pravdla č. 3). Podivil jsem se a takto jsem sdílel dál - dva podcasty měsíčně. Mezitím jsem odpověděl i na pár běžeckých dotazů. Proč neporadit, když vidím, že člověk tápe a já tu informaci mám.

Zabanován

A u podcastu, tuším č. 18 jsem najednou dostal ban a někdo smazal všechny moje příspěvky. Tak jsem se zasmál a začal jsem si z toho na Instagramu dělat prdel. Což vyvrcholilo dnešním obřím „trolingem.“ Fakt mě překvapilo, kolik lidí se toho chytlo a nasdíleli odkaz na poslední díl podcastu s Tomem Štverákem. Za což vám děkuju. Narozdíl od admina FB skupiny Běžci :)

Jeden ze správců potom nelenil a zveřejnil níže uvedené prohlášení, které není pravda. Já sdílel tak, jak mi řekli. Kdyby řekli, ať nesdílím vůbec, tak si myslím svoje a nesdílím vůbec. Jejich skupina, jejich pravidla. Byť nedávají smysl.

A teď k té reklamě

Trailrun.cz a podcast MAKEJ VOLE! jsou mé osobní projekty, které mi tak trochu nechtěně „přerostly přes hlavu.“ Mají velký úspěch, já cítím vůči fanouškům nějakou zodpovědnost a snažím se „makat vole,“ aby byl nový obsah - zábavný nebo zajímavý, prostě aby to lidi bavilo. Kdybyste viděli, kolik lidí mi pár hodin po vydání podcastu píše, kdy bude další díl… Tohle prostě nemůžu jen tak nechat běžet.

Ať máte představu, co stojí výroba podcastu:

  • Minimálně půl dne příprava - musíte si o hostovi zjistit informace, naposlouchat jiný podcasty, sestavit otázky a připravit se na to, kdyby náhodou byl mluvka nebo naopak nebyl mluvka.
  • Natáčení - celkem cca 4 hodiny plus cesta do Lanškrouna, kde obyčejně točím, což je další hodina.
  • Výroba videa a zvukové verze (trochu se liší) - celé si to musím poslechnout, případně provést střih a napasovat před a za reklamy, uvod a tak. Klidně čtyři hodiny.
  • Export - musím sepsat popis podcastu a proklikat se Youtubem a agregátorem RSS Anchor, což je třeba hodina až dvě.
  • Web Trailrun.cz - musím připravit článek na web, tzn. text, prolinkovat video, připravit obrázek. Půl hodiny až hodina. A pak musím počkat, až se to „prožere“ internetem a všude to bude zveřejněné
  • Sdílení podcastu - sdílím na FB stránku a IG profil Trailrun.cz a pak na pár FB skupin. Půl hodiny?
  • Plus placená reklama na FB a IG za každý díl podcastu. Dávám v průměru 1000 Kč za každý díl a občas i za jiné zajímavé příspěvky, aby to mělo dosah.
  • A pak odpovídám na dotazy fanoušků k podcastu.

A k tomu si připočtěte techniku - mikrofony, iPhone (musel jsem koupit verzi MAX s lepším čipem a větší pamětí), redukce Apple, stativ.

Celkem 15 hodin a víc plus technika - jeden díl podcastu.

Plus další výbava

A teď si k tomu připočtěte věci, který používám pro výrobu fotek, videí a dalšího obsahu - GoPro a serepatičky okolo (mikrofony, široká čočka, držáky), foťák Sony s objektivama (stál přes sto táců), kamera Insta360, malý foťák Sony. A pak sportovní výbava, kterou si z velké většiny kupuju. Sice za velkoobchodní ceny, ale za svý.

Plus všechny ty cesty a tak dále. Tenhle seznam by byl dlouhý…

Takže vyrábím obsah

Což mi samozřejmě bere čas a stojí peníze. Mám svou práci, rodinu a moc volnýho času nemám. Takže jsem si upravil pracovní rozvrh a začal jsem se Trailrunu věnovat intenzivněji s tím, že mi to musí aspoň pokrýt náklady. S čímž mi částečně pomohli Sadílkovi z Runsport.cz a běžecká sluchátka AfterShokz, jejichž reklamu vídáte v podcastu a vlastně skoro všude, kde je Trailrun.cz. Za což jim moc děkuju.

Ani v tomto stavu to ale nepokryje náklady a ani se mi nikdy nevrátí to, co jsem do toho nacpal. Ale já si nestěžuju. Baví mě to a každá zábava něco stojí. Jen je potřeba si uvědomit, do jaké míry tu zábavu můžete provozovat. A proto mám potřebu vysvětlit, jak to chodí, co to stojí a že to sdílení má svůj smysl. Protože čím víc lidí to uvidí a bude je to bavit, tím víc kvalitnějšího obsahu můžu tvořit.

A co bude dál?

Díky Runsport.cz a AfterShokz zatím nebude podcast MAKEJ VOLE za paywall na Patreonu, o čemž jsem jednu dobu hodně vážně přemýšlel. Ale i tak mi můžete na Patreonu přispívat měsíčně 5 EUR (tohle potom ještě daním, takže mi zbyde cca 3,80 :) Pro vás to není ani cena oběda a pro mě je to velká odpovědnost a motivace. A navíc tam nově najdete bonusový obsah k podcastům a další obsah, ke kterému se díky Patreonu buď dostanete dřív nebo ho nikde jinde nezveřejním.

Na Patreon Trailrun.cz se můžete přihlásit zde.

Staňte se patronem Trailrun.cz

One more thing…

Napadlo vás někdy, že Trailrun.cz a podcast MAKEJ VOLE! pomáhá i sportovcům? Čím víc je o nich slyšet, tím jsou atraktivnější pro potenciální reklamní partnery a můžou mít víc prostředků na přípravu a závodění. Zeptejte se někdy Ondry Fejfara, Toma Štveráka, Palonce, Peggy a dalších, kolik je stojí závodění. Zeptejte se Olafa Čiháka, kolik stojí pořádání Pražské stovky a jak je těžký sehnat někoho, kdo jim přispěje… Ban za sdílení podcastu? Opravdu?

Těm, co dočetli až sem díky za pozornost a makejte volové :)

PS: Do skupiny Běžci už nic sdílet nebudu. Vy víte proč…

{BANNER-295}

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.