Recenze 03. 08. 2021

AfterShokz Aeropex – nekompromisní běžecká sluchátka

header-image-small

Běháte s hudbou?

Abych řekl pravdu, tak nejsem úplně ten typ, co by si při každém běhu nacpal do uší sluchátka s hudbou nebo podcastem. Mám rád, když slyším a vnímám svůj dech a okolí. Ale občas si něco pustím. Což se teď asi trochu změní…

Asi měsíc předtím než jsem dostal na test sluchátka AfterShokz Aeropex, jsem si koupil pecky Apple Airpods 2. Byla to moje první bezdrátová sluchátka a dost mě to nadchlo. Jednoduché ovládání, skvěle sedí v uších, parádní dobíjecí pouzdro, prostě super. Pak jsem dostal nabídku, vyzkoušet bezdrátová sluchátka AfterShokz Aeropex a byl jsem trochu otrávený z toho, že své Airpody musím vyměnit za něco jiného. Ale moje otrávení hned opadlo. A tohle není reklama, to je prostě fakt. Proč? Čtěte dál…

Sluchátka skvěle sedí i vypadají a váží neuvěřitelných 26 gramů.

Slyšíte hudbu i okolí

Sluchátka AfterShokz Aeropex, a vlastně i ostatní modely, nejsou obyčejná sluchátka. Nehrají totiž do uší, ale zvuk přenáší pomocí mini vibrací přes lícní kost přímo do vnitřního ucha. Zvuk tedy nejde přes bubínky. Dalo by se říct, že ty „věcičky,“ které hrají, se dotýkají lícní kosti a ušní dírky máte volné.

Co to znamená?

Znamená to, že slyšíte jak hudbu, tak zvuky okolí. Při prvním spuštění budete hodně překvapení. Jak to může fungovat. To je velký kouzlo :) Ale funguje. Hned jsem zkoušel, jak moc nahlas sluchátka hrají a hudbu si můžete „do hlavy“ pustit hodně nahlas :)

Sluchátka při běhu krásně sedí a vlastně o nich vůbec nevíte.

Široká škála využití

Díky tomu, že slyšíte i zvuky okolí, tak můžete sluchátka použít jak na běhání, tak na kolo. Úplně v pohodě totiž slyšíte všechny zvuky okolí včetně aut, která se k vám přibližují zezadu. Nebo mě uslyšíte, když vás budu předbíhat/předjíždět a hlásit „Makej vole!“

Používám je i doma třeba při úklidu. Slyším jak hudbu, tak mojí hodnou paní, která mě posílá třeba s košem. Což je v tomto případě, proti klasickým sluchátkám, trochu nevýhoda :)

A víte kdy tyhle sluchátka používám nejradši? Když jdu s naší dvouměsíční Emčou s kočárkem na procházku. Můžu poslouchat podcasty nebo hudbu a zároveň slyším, když si třeba Emouš stěžuje, že má v plíně škrtátko :)

Duální mikrofony

AfterShokz Aeropex nejsou ale „jen“ sluchátka. Mají také vestavěné duální mikrofony s potlačením hluku, které vylučují okolní hluk a podporují řeč. Se sluchátky Aeropex můžete tedy i telefonovat. V rámci své práce mám dlouhé hovory s telefonickou podporou Googlu a potřebuji mít volné ruce pro práci s počítačem, takže i zde Aeropex odvádí skvělou práci. A navíc mě nic netlačí v uších.

{BANNER-295}

AfterShokz OpenFit - sluchátka skvěle sedí

Sluchátka nasadíte na uši a je to. Pravé a levé „sluchátko“ jsou spojené pomocí takové slabé pružící objímky, kterou vůbec necítíte.

Tvaru „sluchátek“ se říká OpenFite. Jedná se o patentovaný design sluchátek, které díky tvaru a také technologii Bone Conduction sedne úplně každému. Odpadá zde tedy problém, že by vám sluchátka vypadávala z uší.

AfterShokz Aeropex – další vychytávky

Fantastická váha – 26 gramů

AfterShokz Aeropex váží neuvěřitelných 26 gramů. Což v praxi znamená, že o nich vůbec nevíte.

Technologie LeakSlayer

Nevýhodou klasických sluchátek je únik zvuku do okolí, čemuž u AfterShokz zabraňuje patentovaná technologie LeakSlayer. AfterShokz tvrdí, že se jedná o tajnou technologii a neví se tedy, jak přesně to funguje. V praxi je to ale prostě o tom, že lidé v okolí neslyší, co posloucháte. Tajne? Asi jo. Účinné? Rozhodně! :)

Pod helmu i s brýlemi

Sluchátka AfterShokz Aeropex (i ostatní modely) můžete používat společně s brýlemi – krásně sedí a nikde nic nepřekáží. Můžete je vozit také pod helmu. Jen je potřeba nasadit nejdřív sluchátka a potom helmu. Objímku, která spojuje sluchátka, pak dáte níž, aby vzadu nezavazela upínacímu mechanismu přilby.

Sluchátka Aftershokz jsou super i na cyklistiku. Skvěle sedí i s brýlemi a helmou. A parádně slyšíte i auta, která se k vám blíží zezadu.

Spárování s více zařízeními zároveň

Velice zajímavá je funkce „multipoint pairing,“ díky které sluchátka AfterShokz Aeropex spárujete se dvěmi zařízeními zároveň. Můžete tak třeba poslouchat hudbu z vašich hodinek a zároveň přijmout telefonní hovor (hudba se v tu chvíli pauzne). Zde je vidět, že u vývoje těchto sluchátek někdo opravdu přemýšlel. Pecka!

Magnetický kabel

K nabíjení slouží kabel s magnetickým konektorem, který připevníte k pravému „sluchátku.“ V balení najdete dva kabely (jeden náhradní – to se hodí).

Odolnost proti vodě

Sluchátka AfterShokz Aeropex jsou odolné proti potu a vlhkosti. Konkrétně tento testovaný model Aeropex má voděodolnost IP67, což v praxi znamená, že vydrží ponoření do vody do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

U dalších modelů je to takto:

 • TREKZ AIR: IP55 ochrana odrazí pot a vlhkost z tréninku ve špatném počasí.
 • XTRAINERZ: IP68 chráněno proti trvalému potopení do vody.
 • AEROPEX: IP67 chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1,5 metru.
Voda a pot? Žádný problém!

Co najdete v balení?

Musím říct, že mě na první pohled hodně překvapila krabička a celé zpracování toho, v čem sluchátka dostanete, za které by se nemusel stydět ani Apple. Parádní dvoupatrová krabička, která se zavírá na magnet. Tisk na krabičce je pod matným lakem a na tom je stříbrné lesklé logo a slogan. Všechno sedí, jak prdel na hrnec.

V krabičce najdete:

 • sluchátka AfterShokz Aeropex,
 • dva nabíjecí kabely s magnetickým konektorem (vstupu klasické USB)
 • luxusní gumové pouzdro pro uschování sluchátek,
 • špunty do uší včetně pouzdra.
 • A samozřejmě návody v několika jazycích.
Tohle všechno najdete v krabičce.

Ovládání

Ovládání sluchátek je velice jednoduché a jak by řekl klasik – během minuty to zvládne i špatně cvičená opice :) Pro ovládání jsou zde tlačítka + a - na pravém sluchátku (tlačítko + je více vystouplé, takže ho hmatem krásně poznáte) a velké multifunkční tlačítko na levém sluchátku.

Hlasová asistentka Audrey

Sluchátka AfterShokz Aeropex mají hlasovou asistentku Audrey, která vám oznamuje práci s funkcemi sluchátek. V současnosti mluví Audrey těmito jazyky - anglicky, čínsky, korejsky a japonsky. Pro těch pár hlášek však nemusíte být nějaký pokročilý angličtinář :)

Práce se Siri a dalšími hlasovými asistenty
Pomocí multifunkčního tlačítka můžete také aktivovat, např. Siri. Prostě podržíte tlačítko 2 vteřiny a na vašem iPhonu se spustí Siri.

Zde je přehled ovládacích funkcí:

Jak zapnout sluchátka?

Stiskněte a držte tlačítko + po dobu 3-5 vteřin. Audrey vám zapnutí oznámí. A taky vám oznámí stav baterie a jestli se sluchátka připojily např. k telefonu. Hláška pak může znít třeba takto: “Welcome to AfterShokz. Battery – high. Connected.”

Jak vypnout sluchátka?

Stiskněte a držte tlačítko + po dobu 3-5 vteřin. Audrey vám oznámí vypnutí větou „Power off“

Jak zapnout párovací mód?

Sluchátka jsou zapnuté – stiskněte a držte tlačítko + a po 3-5 vteřinách Audrey oznámí zapnutí sluchátek. Vy však držte tlačítko stisknuté dál. Po dalších 2-3 vteřinách Audrey oznámí „Pairing“ a LED dioda na sluchátkách začne blikat červeně a modře, čímž ohlašuje párovací mód.

Jak pauznout hudbu?

Stiskněte jednou multifunkční tlačítko. Hudba přestane hrát (pause) a uslyšíte pípnutí.

Jak pokračovat v přehrávání?

Stiskněte jednou multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a hudba začne zase hrát (play).

Jak přeskočit na další skladbu?

Při přehrávání skladby dvakrát rychle stiskněte multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a spustí se další skladba.

Jak znovu přehrát skladbu? 

Při přehrávání skladby třikrát rychle stiskněte multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a skladba se spustí znovu.

Jak přijmout hovor?

Při vyzvánění stiskněte jednou multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a přijmete hovor.

Jak ukončit hovor?

Během hovoru stiskněte jednou multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a hovor se ukončí.

Jak odmítnout hovor?

Zmáčkněte a dvě vteřiny držte multifunkční tlačítko. Uslyšíte dvě pípnutí a hovor bude odmítnut.

Jak aktivovat hlasového asistenta na vašem telefonu (např. Siri)?

Zmáčkněte a dvě vteřiny držte multifunkční tlačítko. Uslyšíte pípnutí a hlasový asistent se zapne.

Jak vytočit poslední volané číslo?

Když nehraje hudba, tak dvakrát stiskněte multifunkční tlačíko. Audrey řekne “Last Number Redial” a vytočí poslední volané telefonní číslo.

Jak vypnout a zapnout mikrofon?

Když telefonujete, tak zmáčkněte a držte po dobu 2 vteřin zároveň tlačítka + a -. Audrey zahlásí “Mute On.” Stejným způsobem mikrofon také znovu aktivujete.

Jak změnit nastavení equalizéru?

Sluchátka AfterShokz Aeropex mají dva režimy equalizéru. Jeden pro lepší poslech při přehrávání se špunty v uších a druhý pro přehrávání bez špuntů. Pokud si totiž chcete opravdu vychutnat zvuk a nemáte potřebu poslouchat i okolí (třeba doma při relaxaci), tak ke sluchátkům jsou přibalené také špunty do uší.

Mezi režimy přepínáte tak, že při přehrávání hudby zároveň podržíte tlačítka + a - po dobu 2 vteřin. Audrey řekne “Equalization Changed.”

Jak poznám stav baterie?

Když nehraje hudba, tak klikněte na tlačítko + nebo mínus a Audrey vám řekne, jak je na tom baterie – “Battery High,” “Battery Medium,” “Battery Low,” nebo “Charge Me.”

Jak sluchátka resetovat do továrního nastavení?

 1. Začněte s vypnutými sluchátky.
 2. Stiskněte a držte tlačítko + a po 3-5 vteřinách Audrey oznámí zapnutí sluchátek. Vy však držte tlačítko stisknuté dál. Po dalších 2-3 vteřinách Audrey oznámí „Pairing“ a LED dioda na sluchátkách začne blikat červeně a modře, čímž se dostanete do párovacího módu.
 3. Potom stiskněte a držte zároveň všechny tři tlačítka (multifunkční tlačítko a tlačítka + a -). Potom uslyšíte pípnutí nebo sluchátka zavibrují (dle modelu).
 4. Vypněte sluchátka. Vše je nyní nastaveno do továrního nastavení.

Jak spárovat sluchátka s více zařízeními zároveň?

 1. Začněte s vypnutými sluchátky.
 2. Stiskněte a držte tlačítko + po dobu 5-7 vteřin, dokud LED dioda nezačne blikat modře a červeně.
 3. Potom stiskněte a držte multifunkční tlačítko a tlačítko + po dobu 2-3 vteřiny, dokud Audrey neohlásí „Multipoint enabled.“
 4. Spárujte první zařízení. Audrey ohlásí „Connected.“
 5. Vypněte sluchátka.
 6. Znovu spusťte párovací mód (stiskněte a držte tlačítko + po dobu 5-7 vteřin).
 7. Spárujte druhé zařízení. Audrey ohlásí „Device Two Connected.“
 8. Vypněte sluchátka.

Nyní jsou vaše sluchátka spárována se dvěmi zařízeními.

Seznam klíčových parametrů:

 • Typ měničů: Bone conduction
 • Frekvenční odezva: 20Hz~20KHz
 • Citlivost: 105 ± 3dB
 • Mikrofon: -38dB ± 3dB (duální)
 • Bluetooth verze: 5.0
 • Kompatibilní profily: A2DP, AVRCP, HSP, HFP
 • Bezdrátový dosah: 10 m
 • Baterie: dobíjecí Lithium Polymer
 • Doba přehrávání: 8 hodin
 • Doba nabíjení: 2 h
 • Hmotnost: 26 g.

Obsah balení:

 • 1x Sluchátka Aeropex
 • 2x magnetický kabel pro dobíjení
 • 1x Obal
 • 1x Špunty do uší

Co je super?

Rozhodně jako největší plus vidím technologii Bone Conduction, tedy přenos zvuku přes lícní kosti a možnost slyšet i okolí. Na běh a hlavně na kolo je tohle pecka! Nízká váha, voděodolnost, propojitelnost s mnoha zařízeními a další věci jsou prostě něco, co oceníte.

Na co dát pozor?

Na nějakou přímo chybu nebo botu jsem nenarazil. Jen snad, že u mluveného slova (podcasty) se mi občas zdá, že hlas jakože víc rezonuje. Což odstraním tím, že přepnu na druhý režim equalizéru a je to vyřešené. A taky jsem byl včera s kočárkem, byla zima a dost foukalo a mně při poslechu foukalo do uší. To by se mi s Airpodama nestalo. Toto berte samozřejmě jako nadsázku… :)

Kde sluchátka koupíte?

Sluchátka AfterShokz koupíte v běžecké speciálce www.runsport.cz, která má jak eshop, tak velkou kamennou prodejnu v Lanškrouně. AfterShok Aeropex jsou nejvyšším modelem. V Runsportu si ale můžete i levnější modely TREKZ AIR a OPENMOVE nebo taky AfterShokz XTRAINERZ, které mají 4 GB paměť (např. na hudbu nebo podcasty) a voděodolnost označenou jako IP68 (chráněno proti trvalému potopení do vody), takže se s nimi dá plavat.

Fotogalerie

Pro článek jsem použil fotky distributora, protože jsou prostě krásné. Pár mých fotek z akce najdete zde…

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.