Podcasty teď frčí!
Pořád mi někdo píše, že má super nápady a zná lidi, co zažili nějaký dobrodružství, ale neví, jak natočit takový podcast. Tak mě napadlo, že sepíšu článek o tom, jak na to a co k takovému natočení podcastu budete potřebovat. A vezmu to pěkně od začátku.
Jak jsem přišel na to, že budu točit podcasty?
Než jsem natočil první epizodu podcastu MAKEJ VOLE!, tak to chvíli trvalo. O podcastech jsem poprvé slyšel někdy kolem roku 2006, kdy jsem si pořídil iPod a v aplikaci iTunes jsem narazil na položku podcasty. V té době byl ale většinou jako „podcast“ označovaný pořad z rádia, který v radiu nahráli a potom jste si ho mohli stáhnout a poslechnout právě třeba na iTunes. Myslím ale, že už v té době to fungovalo na základě RSS kanálu, stejně jako dnes. Takže jsem v té době poslouchal třeba „podcasty“ mého oblíbeného kanálu Radia1. Mimochodem, Radio1 poslouchám do teď :)
Někdy v roce 2018 mě napadlo, že bych mohl začít vyrábět svůj vlastní podcast. Znám spoustu zajímavých lidí, hodně jsem toho procestoval a zažil a baví mě vyprávět (a přikrášlovat) historky, vtipy a vůbec cokoliv, z čeho kouká velká sranda.
Nějakou dobu jsem o tom přemýšlel, ale vůbec jsem se k tomu nemohl dokopat. Až někdy v létě 2018 mě požádal MMA zápasník Patrik Kincl, jestli bych mu nepomohl natočit první podcast, který společně s Tomášem Kvapilem nazvali Fight and Talk. Patrik věděl, že fotím a trochu točím, a měl pocit, že bych mu mohl pomoct. No, moc jsem mu nepomohl. Natáčeli jsme to na malý kompakt Sony rx100 a taky na iPhone. Foťák tenkrát nějak selhal, a nakonec myslím použili jen zvuk. Zajímavostí je, že jsme to točili ve zkušebně partičky Milion+. S nastavením mikrofonů nám pomáhal Decky a já vůbec nevěděl, kdo je Milion+. Když jsem se ptal Tomáše Kvapila alias Kvápy, kdo to je, tak mi řekl, že asi nebudu vědět, protože jsem na tuhle hudbu starej. Ty vole :))
Potom rozjel svůj vlastní podcast další můj kámoš a taky zápasník, Honza Homolka. Ten mě dokonce do svého podcastu pozval jako hosta. Pár dílů přede mnou tam byl třeba Marpo, tak jsem si říkal, že to prostě dává smysl a natočili jsme to :)
Jak tedy začít točit podcasty?
U Homoláka jsem byl koncem roku 2020 a už jsem byl rozhodnutý, že musím taky co nejdřív rozjet svůj podcast. Předtím jsem strašně dlouho přemýšlel, jaký mikrofon budu potřebovat a jak to vlastně budu celé řešit. Pak jsem ale zjistil, že akorát ztrácím čas a takhle to nikdy nenatočím. Takže jsem vzal GoPro a šel jsem na to. Protože důležité je začít. Jakkoliv! Pokud to bude mít úspěch, tak rozhýbete sled událostí, a potom můžete řešit zbytek. Napovězte vesmíru, začněte konat a začnou se dít věci. A tohle, mimochodem, platí i v životě :)
Potřebujete plán!
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, co je mým cílem a podle toho zvolit médium. Já věděl, že chci mít jak klasický zvukový podcast, tak obrazovou verzi, abych pokryl i Youtube. Skvěle to zapadá do komunikačního mixu, který pro Trailrun.cz používám.
Jednoduše řečeno – podcast protlačím následujícími kanály:
- Podcastové služby (zvuk) – Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts, Anchor, atd.
- Youtube – klasická forma rozhovoru včetně obrazu.
- Facebook a Instagram – na každou epizodu zde upozorním. Udělám krátké teasery, apod.
- Web Trailrun.cz – každá z epizod bude mít vlastní stránku a návštěvník tam najde odkazy na všechny kanály.
Plus:
- Facebook začíná teď rozjíždět vlastní podcastovou platformu, takže i tam najdete můj podcast.
- Internetová televize Stream – tam nyní jednám o smlouvě.
- Podcasty.cz – podcastová služba Seznamu. Taky nyní řeším smlouvu.
Takže se ten komunikační mix krásně rozrůstá.
Ještě se vrátím k té obrazové verzi
Spousta podcasterů řeší Youtube tak, že ke zvuku přidají pouze logo nebo nějaký statický obrázek a je to. Já tam ale chtěl mít nahraný kompletní rozhovor. Dohodl jsem se s běžeckou a horskou speciálkou Runsport.cz, že budu většinu epizod nahrávat v jejich prodejně a oni mě za to nějakým způsobem podpoří / odmění (dle dosahu a úspěšnosti). Vybrané epizody se pak dají natáčet i na jiných zajímavých místech. Například podcast o trase Beskydské sedmičky jsme natáčeli přímo nahoře na Radhošti a myslím, že to vypadalo docela atraktivně. Takže i místo, kde budete podcast natáčet, může pomoct poslechovosti / sledovanosti. Navíc na daném místě můžete nafotit promo fotky k dané epizodě.
Jak probíhalo natáčení první epizody?
Domluvil jsem se s Robertem Krupičkou (náš historicky nejlepší horský běžec) a Pavlem Paloncým (náš nejlepší „ultra magor“), že první epizodu podcastu natočím s nimi. Bude to o to zajímavější, že se sice znají ze sociálních sítí, ale nikdy se osobně nesetkali.
Před natáčením jsem si nachytal seznam otázek a témat, na které jsem se chtěl ptát, a šli jsme na věc. Natočil jsem to na obyčejné GoPro, které jsem postavil na malý stativ. Žádný profi mikrofon, jen ten interní v GoPro.
Samotné natáčení byl totální punk a podle toho to taky dopadlo. Robert spěchal domů, takže jsme to asi po hodině museli utnout a vůbec se mi to nelíbilo. Ale u posluchačů / diváků to i tak mělo úspěch, takže bylo jasné, že musím natočit další díl :) Čímž chci říct, že se nemáte nechat hned v počátcích odradit.
První epizoda MAKEJ VOLE! podcastu
Zde se můžete mrknout na můj první podcast. No, začátky jsou prostě těžké… :)
Jakou techniku používám pro natáčení podcastů?
Tímto se tedy dostáváme k vybavení. První dvě epizody jsem natáčel na GoPro. Zvuk jsem tahal taky z GoPro a kvalita byla šílená. Ale jak se říká, když je dobrý obsah, tak vám posluchač dost odpustí :) Pokud nemáte GoPro, tak můžete samozřejmě začít třeba s telefonem. Nemusíte točit obraz, ale jen zvuk. Prostě si z iPhonu uděláte mikrofon. Jak píšu výše – důležité je prostě začít!
Mikrofon
Potom jsem si nechal poradit od Honzy Homolky a pořídil jsem si velkomembránový kondenzátorový USB mikrofon M-Audio Uber Mic. Tenhle vynález postavíte na stůl před / mezi hosty a můžete u něj nastavit, z jakých směrů bude nahrávat.
Obraz
Video jsem řešil iPhonem. Každé dva roky si kupuju nový iPhone. Je to jeden z mých pracovních nástrojů, takže na tomhle nešetřím. Koupil jsem si tehdy nový iPhone 12 Pro Max s pamětí 512 GB. Proč zrovna verze Max? Protože má větší senzor pro focení a natáčení videa – v porovnání s klasickou verzí iPhonu. Jednoduše řečeno – natočí kvalitnější video. Vzal jsem půlterrovou verzi, protože videa zaberou hodně místa a nechtěl jsem řešit, že se mi tam něco nevejde.
Jak propojit iPhonem s USB mikrofonem?
Jednoduše, pomocí redukce Apple Lightning to USB 3 Camera Adapter. Do iPhonu to zapojíte klasicky do Lightning konektoru. Redukce má dvě díry – do jedné zapojím Lightning kabel, kterým nabíjím telefon (a zároveň mikrofon) a do druhé dám USB kabel od mikrofonu.
Po připojení mikrofonu přes redukci iPhone sám pozná, že je k němu zapojený mikrofon a bere zvuk z něj.
Takže obraz i zvuk potom tahám z originálního souboru z iPhonu. Nemusím nikde nic synchronizovat (zvuk s videem), vše je ready to use.
Ještě lepší zvuk
USB mikrofon M-Audio Uber Mic mi tedy vyráběl mnohem lepší zvuk než GoPro, ale pořád jsem s tím nebyl spokojený. Tak jsem gůglovat a zjistil jsem, že klopové mikrofony mi vyrobí ještě lepší zvuk než stolní mikrofon.
Co jsou klopové mikrofony?
To jsou takový ty malý mikrofonky, co si připnete na triko, mikinu, bundu nebo klopu. Můžou být ve drátové nebo bezdrátové verzi.
Nakonec jsem šéfa Runsportu Jindru Sadílka ukecal, aby na firmu koupil klopáky RODE Wireless GO II, který budeme používat pro natáčení runsportích videí a půjčím si je i na podcasty.
RODE Wireless GO II
Set klopáků se skládá ze dvou bezdrátových mikrofonů a přijímače, což je krabička stejně velká jako mikrofony. Přijímač k iPhonu připojím zase přes tu redukci – pomocí klasického USB.
Nastavení klopáků
U klopáků si můžete nastavit jak citlivost nahrávání (jak moc okolí to nahrává), a pak si taky můžete nastavit, jestli to nahrává mono nebo stereo.
Mono
Vše je nahrávané do jednoho kanálu. Možnou nevýhodou je, pokud jedna z nahrávaných osob mluví potichu, tak si ho potom v postprodukci nemůžete zesílit. Což jde, když nahráváte do dvou kanálů aneb stereo – tedy každou osobu do každého kanálu zvlášť.
Stereo
Každý mikrofon nahrává zvuk do zvláštního kanálu. Nevýhodou je, že potom jeden člověk mluví zleva a druhý zprava. Tohle se dá v postprodukci vyřešit převedením zvuku do mono. A můžete upravovat hlasitost každého člověka zvlášť.
Já nahrávám do mono. Nikdy jsem neměl potřebuj s tím zvukem nějak pracovat.
Jak probíhá nahrávání podcastu?
Jak vybírám hosty?
Ideálně podle aktuálnosti. Např. když Palonc s Peggy Marvanovou dokončili Koronu Himálaje, tak to bylo aktuální a snažil jsem se podcast natočit co nejdřív. Nebo vyberu nějaké zajímavé téma, u kterého vím, že to bude lidi zajímat. Skvělým příkladem je třeba Vítek Kněžínek o botách nebo Michael Novák o sporttesterech.
Důležitá je příprava
Před samotným natáčením si pak dělám celkem velkou přípravu. Vygůgluju si o hostovi různé články, rozhovory a jakékoliv informace. Vždycky si připravím témata a celý scénář, aby v ideálním případě podcast nějak smysluplně začínal a končil něčím zajímavým – výzvou, poděkováním atd. Prostě aby to mělo nějaký „flow.“ Pokud byl můj host už v něčím podcastu, tak si ho minimálně jednou poslechnu a zapíšu si zajímavý momenty. Když sečtu hodiny, tak tohle klidně zabere i celý pracovní den.
Je potřeba být nachystaný na to, kdyby byl třeba host nervózní a moc nemluvil. Takže si dělám hodně otázek do zásoby.
Příprava techniky
Před natáčením všechno zapojím a udělám si několik zkoušek, abych si byl jistý, že všechno funguje, jak má. Navíc všechno ještě natáčím i na GoPro, abych měl aspoň nějakou zálohu, kdyby mě hlavní natáčecí sestava nějak vypekla.
Příprava hosta
Hostovi vysvětlím, jak to bude probíhat, co může říkat (v tomto nikoho neomezuju, spíš naopak), co má dělat, když bude chtít na záchod a tak. A pak jdeme na věc.
Natáčení
Natáčím úplně celý rozhovor, i případné věci mimo něj. Nikdy nevíte, co bude kdy řečeno, a sestříhat se dá pak cokoliv. Pořád lepší, než kdyby vám něco chybělo.
Střih a editace podcastu
Komplet podcast připravuju na Macu v aplikaci iMovie. Nahraný materiál zkrátím na začátku a na konci o to, co se namluví před pozdravem a co se řekne po ukončení natáčení. Jinak nic moc nestříhám. Samozřejmě si to celé poslechnu, ale nějaké velké změny jsem dělal snad jednou, když jsme šli v průběhu natáčení na záchod :)
Na začátek a na konec videa dám potom předpřipravenou grafiku (tu dělám ve Photoshopu) a přidám reklamu na Runsport.cz, sportovní sluchátka AfterShokz a teď taky nově na mySASY.
Když mám video kompletní, tak projekt v iMovie zduplikuju a upravím konec a začátek, kde jsou reklamy a vyrobím zvukovou verzi. Přece jenom je zbytečné, pouštět do audioverze zvuk z video spotu AfterShokz, takže tam nechám jen mluvenou část, aby to pro posluchače nebylo zdlouhavé.
Příprava pro distribuci podcastu
Takže mám připravené finální video a audio verzi a teď je potřeba si nachystat textové informace, které dávám na web do RSS agregátoru a na sociální sítě. Je potřeba představit hosta a ideálně trochu popsat, o čem se v podcastu bude mluvit. Tohle je důležité pro případ, že by to někdo před poslechem podcastu četl (což se stává :)) a pak taky pro internetové vyhledávače. Kvalitně připravený textový obsah z dlouhodobého pohledu přivede spoustu posluchačů a návštěv na web.
Když mám vše nachystané, tak začnu nahrávat video verzi na Youtube a audio verzi do RSS agregátoru Anchor (o tom si ještě něco povíme dále). Na Youtube většinou nahrávám přes noc. Video má obvykle něco přes 10 GB a já mám upload něco kolem 5 Mbit/s, což je z dnešního pohledu pravěk. Bohužel mi domů nevede optika a bezdrát zde rychlejší upload neumí. Nicméně příští rok nám zde budou zavádět tu optiku, takže hurá :)
Když je vše nahrané, tak počkám, až se audio verze zveřejní na Apple Podcast a Spotify. Při nahrávání první epizody to trvalo tuším 24 hodin. Teď už je to rychlejší. Obvykle je to třeba během hodiny venku. Snad jen jednou jsem u Spotify čekal den. Když je tedy vše venku, tak začnu se sdílením na sociálních sítích.
A to je tedy vše. Podcast je na světě a já čekám, jestli se vám bude líbit a odpovídám na spousty dotazů, které mi posíláte nebo píšete na sociální sítě.
Pokud by vás zajímalo, jak dlouho výroba podcastu trvá nebo co to vlastně stojí, tak mrkněte na článek „Jak jsem na Facebooku dostal ban za sdílení podcastu,“ kde jsem to vše podrobně rozebíral.
Jak funguje RSS a co je potřeba zařídit
RSS agregátor zajistí distribuci dál
Pro distribuci zvukové verze podcastu potřebujete tzv. RSS agregátor. Je to služba, do které nahrajete zvukový soubor (MP3, AAC, atd.) a vyplivne vám to URL adresu s RSS kanálem. Zjednodušeně řečeno – RSS kanál přenáší informace o epizodách podcastu. Čtečka RSS (např. Spotify) si potom ty informace pravidelně stahuje a upozorňuje posluchače na nové epizody.
RSS agregátorů je spousta. Některé jsem zdarma a některé jsou placené. Já jsem zvolil agregátor Anchor a to ze dvou důvodů:
- Anchor je zdarma :)
- Vlastníkem Anchoru je Spotify, což slibuje kvalitní vývoj a podporu.
Anchor
Wikipedie říká, že „Anchor je bezplatná platforma pro vytváření podcastů vhodná pro začátečníky, která obsahuje nástroje, které uživatelům umožňují nahrávat a upravovat zvuk, uspořádat jej do epizod podcastů, publikovat podcasty na poslechové platformy a zpeněžit obsah shromažďováním příspěvků posluchačů nebo přidáváním reklam do epizod.“ Ta monetizace u nás v ČR zatím nefunguje.
Do služby Anchor se zaregistrujete a ona vám pak zobrazí URL adresu vašeho RSS kanálu. Velkou výhodou Anchoru je taky to, že přímo v ní můžete vlastně poskládat podcast z jednotlivých nahrávek. Já si všechno chystám v iMovie, takže nevím přesně, jak moc dobře to funguje, ale někde jsem četl, že to je super. Anchor má přehledný statistiky, takže vidíte poslechovost a nějaké další metriky.
Anchor je mimochodem i přímo appka (čtečka RSS) pro poslech podcastů (něco jako Spotify).
Jak nahrát podcast na Apple Podcast?
Apple Podcasts Connect – ohle je služba, pomocí které dostanete podcast do aplikace Apple Podcast. Zaregistrujete se, vyplníte URL adresu RSS kanálu z Anchoru a to je celé. Vše se propojí a Apple Podcast potom zveřejňuje epizody vašeho podcastu. Tahle aplikace má výborné statistiky a taky žebříčky. Je to napojené na Apple ID.
Jak nahrát podcast na Spotify?
Potřebujete službu Spotify for podcasters, což je služba, pomocí které dostanete podcast do aplikace Spotify. Stejný princip jako Apple Podcasts Connect. A jak tedy nahrát podcast na Spotify? Zaregistrujete se, vyplníte URL adresu RSS feedu a jede to. Spotify má možnost sledování statistik. Měli i žebříčky, ale zrušili to. Nevím proč.
Google Podcasts
Zase stejné jako dvě výše uvedené služby. Vše propojené na váš Google účet.
Těchto RSS čteček je hodně typů a do dalších z nich to Anchor posílá automaticky bez registrace. Já si myslím, že nejdůležitější jsou ale ty uvedené:
- Apple Podcast
- Spotify
- Google Podcasts
- Anchor
Jaké další aplikace používám?
iMovie – střih a editace videa
Už jsem zmínil iMovie. Tohle je velice jednoduchá a intuitivní aplikace, kterou najdete na počítačích Apple. Je součástí operačního systému, takže za ní nic neplatíte a máte ji v počítači předinstalovanou. Zvládne jí ovládat i špatně cvičená opice a na Youtube případně najdete tunu návodů. A to i v češtině.
Moje tipy:
- Výborný Youtube kanál o iMovie má třeba Martin Světlík.
- Super obsah nejen o iMovie potom tvoří Honza Březina.
iMovie najdete i na iPhonech, a i s touhle mobilní verzí se dá udělat spousta práce.
iMovie je skvělá aplikace, ale má pár svých omezení. Např. práce s titulky atd. Já stříhám i další videa, jako třeba seriál o trase Beskydské sedmičky nebo o mých výletech do hor, a tak přemýšlím, že bych si pořídil aplikaci Final Cut Pro, která je taky z produkce Applu. Tahle appka ale stojí nějakých devět tisíc, takže si na to nejdřív musím vydělat a zasloužit si ji :)
GarageBand - střih a editace zvuku
GarageBand je zase aplikace od Apple a je zdarma, jak na počítačích Mac, tak na iPhonech. Tahle aplikace vám pomůže nahrát a upravit zvuk. Je podobně jednoduchá a intuitivní jako iMovie.
Permute 3 – práce s multimédii
Tahle aplikace umí pracovat s různými multimediálními formáty. Např. z videa vám udělá mp3 apod. Když jsem nahrával poprvé s klopákama Rode, tak jsem to nechtěně nahrál stereo a přes Permute jsem to překopával do mono. Šikovná vychytávka.
Dá se koupit buď samostatně za 14.99 USD nebo se dá za 600 Kč koupit v balíčku s aplikací Downie. Ta umí stahovat jakákoliv videa, která najdete na internetových stránkách. Například si takhle do počítače stáhnete video z Vimeo nebo Youtube.
Na co dát pozor a další tipy
Neprobírat nic předem
V prvé řadě je potřeba, abyste hostovi předem neříkali, co budete probírat. Nebo řekněte, ale jen tak v rychlosti a hodně okrajově. S klukama z Horské služby (MAKEJ VOLE! č. 6) jsem všechno probíral předem a po natáčení jsme zjistili, že v samotném podcastu jsme řekli tak polovinu informací, které jsme si řekli před natáčením.
Navíc, když hostovi neřeknete, na co se budete ptát, tak ho při natáčení můžete potom překvapit nebo rozesmát. Tohle prostě podruhé nezahrajete :)
Pozor na okolní zvuky
Vypněte kávovar, vypněte si na mobilu zvonění, zamkněte, zavřete okna, informujte okolí, že budete natáčet. Snažte se prostě eliminovat cokoliv, co by vás při natáčení mohlo vyrušit.
Atraktivní začátek
Podcasty jsou jako Bondovka. Když to odpálíte kulervoucím začátkem, tak posluchače (diváka) donutíte do dalšího poslechu. Reklamu pusťte až později a podruhé třeba na konci.
Tohle zatím není můj případ, ale prý to funguje. Pořád přemýšlím, jak to udělat, aby to bylo zajímavé a zároveň byla slyšet ta reklama. No, něco vymyslím :)
Vydržte
Zvolte si nějakou pravidelnost, kterou můžete dodržet a vydržte. Říká se, že nejvíc podcastů končí u osmé epizody. Takže tohle pro vás může být jistý ukazatel úspěchu :)
Poslouchejte jiné podcasty
Snažte se naposlouchat i jiné podcasty, ať jste v obraze a víte, jak to dělají ostatní. Ty dobré věci si od nich klidně můžete půjčit, ale zároveň se snažte být odlišní. Tohle prostě funguje.
Poslouchejte své podcasty
Zní to zvláštně, ale poslouchejte i své podcasty. Je dobré si jednou za čas pustit nějakou starší epizodu, ať víte, jaké jste dělali chyby a jestli jste se někam posunuli.
Naslouchtejte svým posluchačům a fanouškům
Do popisu podcastu vždy přidám výzvu, aby mi posluchači/diváci psali, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Nebo co by se dalo zlepšit. Když potkám někoho, o kom vím, že můj podcast poslouchá, tak se ho ptám na to samé. Posluchači totiž vidí chyby, které vy nevidíte a to je ta nejlepší zpětná vazba :)
A to je vše k tomu, jak začít natáčet podcast
Pokud jste to dočetli až sem, tak díky za pozornost :) A budu rád, když mi napíšete (klidně na Facebook, Instagram, Youtube nebo třeba na email), co byste na MAKEJ VOLE! Podcastu zlepšili nebo co se vám líbilo (vidíte, říkal jsem to :)). A budu taky rád za tipy na jiné zajímavé podcasty. A nemusí být jen sportovní. Díky a MAKEJ VOLE!
Můžete mě sledovat zde:
Za pomoc díky mým reklamním partnerům:
- Runsport.cz – běžecká a horská speciálka.
- AfterShokz.cz - sportovní sluchátka, která hrají přes lícní kosti, takže slyšíte okolí.
- mySASY - jediná aplikace, která vám řekne pravdu o vašem tréninku.