Recenze 11. 02. 2024

Elonga nebo sportovní hodinky typu Garmin?

header-image-small

Elonga nyní v akci

Elonga prodloužila akci do konce dubna - pokud si tedy aktuálně koupíte snímač Elonga (a vytvoříte si profil v appce Elonga), tak budete mít appku Elonga doživotně zdarma.

O snímač je velký zájem, ale Elonga zaručuje dodání všech objednaných snímačů do konce dubna.

Button Elonga

Chcete slevový kód? Tak na elonga.com zadejte v košíku kód TRAILRUN a budete mít poštovné zdarma :)

Kód TRAILRUN = poštovné zdarma.

Co v tomto článku najdete?

Úvodem…

V prosinci jsem zveřejnil článek o novém snímači Elonga, který jsem nazval Recenze Elonga - super vychytávka pro cestu k dlouhověkosti.

Od té doby mi neustále chodí dotazy na srovnání snímače Elonga s Garminem, Apple Watch a dalšími sportovními hodinkami, tak mě napadlo, sepsat o tom další článek.

Dá se to vůbec porovnávat?

Hned v úvodu bych rád řekl, že celá zápletka není v tom, jestli si pořizovat hodinky nebo Elonga, ale spíš v tom, že v tyhle dvě zařízení se umí skvěle doplňovat - hodinky měří denní aktivity a Elonga zase změří stav organismu a podle toho navrhne plán aktivit. Tohle by klidně mohl být konec článku, ale není… :-)

A teď se pojďme podívat na ty rozdíly

1) Snímač Elonga nemusíte nosit 24 hodin denně

Pokud chcete, aby vám sportovní hodinky typu Garmin nebo Apple Watch vyhodnocovaly HRV a další data, tak je musíte mít na ruce 24 hodin denně. To znamená i přes noc, když spíte. A ne každý je ochotný tohle absolvovat.

Oproti tomu snímač (náramek) Elonga si nasadíte (předloktí) jen při ranním měření, které trvá cca 3 minuty. To je hodně velká výhoda.

2) Elonga vs hodinky - co to měří?

Hodinky nebo i chytré prsteny (např. Oura) změří spoustu věcí - průměrnou tepovku, HRV (variabilita srdečního tepu), kvalitu spánku, funkční věk, připravenost k tréninku, body battery a tak dále. Takže se podíváte do hodinek nebo telefonu a vidíte data. A co s tím dál?

Příklad:

Víte co znamená, že dnes máte HRV hodnotu 42? Já moc ne. Znám třeba lidi, kteří mají horší fyzičku než já a mají dlouhodobě průměrné HRV kolem 80. Já mám kolem 40. Jsem zdravý, sportuju, pivko si dám jen občas, prostě žádný extrém.

Co ukáže po měření Elonga?

Elonga umí taky změřit Readiness (Připravenost), míru stresu, regeneraci, klidovou tepovku (při měření) nebo funkční věk. A zde přichází super vychytávka - mimo číselné hodnoty vám taky ukáže slovní interpretaci naměřeného výsledku - prostě vám v několika větách napíše, jak na tom jste a co s tím.

Ukázka výsledku měření
Takhle vypadá výsledek ranního měření.
Měření - míra stresu a regenerace
A zde je ukázka míry stresu a regenerace po ranním měření - včetně porovnání s průměrem a předchozím měřením.

Rozdíl je taky v tom, že Elonga vám rovnou, na základě aktuálního měření (připravenosti) nabídne pro daný den ideální aktivity. Tyhle aktivity si předem nastavíte při sestavování týdenního plánu (ten je potřeba každý týden ručně vytvořit - je to easy, na dva kliky). Kde bere Elonga ty aktivity? I to je jednoduché. Při nastavení appky si zadáte oblíbené aktivity, ze kterých vám pak Elonga sestavuje plán.

Jak změříte v daný den aktivitu?

Nejjednodušší je, propojit appku Elonga s aplikací Zdraví (iOS) nebo Google Fit (Android). Z uvedených aplikací se pak aktivity automaticky posílají do Elongy a o nic se nemusíte starat.

A pokud nechcete řešit tohle propojení, tak si můžete danou aktivitu změřit jakoukoliv jinou appkou, na kterou jste zvykli a v Elonga pak jen ručně odkliknete, že jste danou aktivitu splnili.

Jak poznáte, jestli se vaše „fyzička“ lepší?

Jednoduše - pomocí grafu Fitness skóre, kde vidíte jak křivku plánu, tak křivku vašeho fitness skóre.

Váš cíl je tedy jednoduchý - snažíte se každe den splnit aktivitu, aby křivka vašeho Fitness skóre šla nahoru.

Zde je krásně vidět, jak se může zlepšovat Fitness skóre uživatele.
Zde je krásně vidět, jak se může zlepšovat Fitness skóre uživatele.

 

3) Elonga a cena

Zde jednoznačně vede Elonga před hodinkami respektive chytrými prsteny. Elonga stojí aktuálně 1890 Kč vč. DPH (6. února 2024). Použitelné chytré hodinky nebo prsten koupíte minimálně za 4000 Kč a více.

Od března 2024 se pro appku chystá měsíční předplatné. Pokud snímač Elonga koupíte do konce března 2024, tak máte předplatné doživotně zdarma (výše předplatného není aktuálně známa). Což je velkorysá nabídka.

Závěr - doporučil bych vám snímač a appku Elonga?

Pokud jste aktivní člověk, zajímá vás dlouhověkost nebo se prostě chcete hýbat, tak určitě. Elonga vám totiž nejen změří stav vašeho organismu, ale taky vám na základě měření nabídne aktivity (a jejich intenzitu, délku, atd.).

A hlavně - ve spojení se sportovními hodinkami, které umí měřit aktivitu, to prostě dává smysl. :-)

Je tohle reklamní spolupráce?

Ano, je. Používám appku a jsem s ní spokojený? Ano, jsem. Jinak bych takovouhle recenzi nepsal :-)

Pár obrázků přímo z appky:

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.