Recenze 19. 04. 2023

Recenze trailovek Salomon Sense Ride 5

header-image-small

První pocit

Když mi v poště přistál už pátá generace trailovek Salomon Sense Ride 5, tak jsem se zaradoval. Řada Sense Ride mi sedí už od prvopočátku a byl jsem hodně napnutej, kam to zase letos Salomon posunul. Když jsem ale boty obul, tak to nebylo ono. „Rajdy“ mi vždycky seděly, jak prdel na hrnec, tak jak to? U mých kámošů v Runsport.cz jsem si pak vyzkoušel o půl čísla větší botu a bylo to ono. Za poslední rok mám problém trefit velikost. Stalo se mi to u On Runningů a i Salomon S/LAB Ultra. Poslední dobou hodně cvičím s chodidlem a vypadá to, že se mi trochu „rozjelo“ :) Takže jsem si v Runsportu prohodil velikost (a barvu) a hurá na test.

Salomon Sense Ride 5

Historie modelu

Model Sense Ride vznikl v roce 2017 a od té doby se bota dost změnila. V porovnání s prvním modelem zmohutněla a stala se perfektní univerzálkou, která zvládne jak asfaltové přeběhy, tak těžší trail. První model byl hodně „běžecký“ a s mojí váhou přes 80 kilo jsem v nich v terénu dost cítil kořeny a kameny. Toto zmohutnění zůstalo i u páté generace a musím říct, že v terénu jsou Ride 5 super.

Takže co se změnilo?

Pojďme se tedy nejdřív podívat na změny, kterými se liší nové pětky od čtyřek. Mimochodem, můžete mrknout i na moji recenzi a porovnání předchozího modelu Sense Ride 4.

Modely Sense Ride 4 a Sense Ride 5
Nahoře aktuální model Sense Ride 5 a dole Sense Ride 4

Výška podešve a váha

Sense Ride 5

  • Pod špičkou – 21 mm
  • Pod patou – 30 mm
  • Váha – 286 g

Sense Ride 4

  • Pod špičkou – 19 mm
  • Pod patou – 27 mm
  • Váha – 290 g

Jak vidíte, tak opět došlo k zesílení mezipodešve. Tu tvoří pěna energyFOAM, která má na starost jak tlumení, tak odraz. Uvnitř mezipodešve je ještě vrstva Profeel Film, což je vlastně taková destička v přední části boty – zajišťuje jak ochranu před ostrými předměty (kameny, kořeny) a má taky na starost podporu stability chodidla. Drop zůstal na 8 mm. Váha prakticky stejná.

Patní část

U Sense Ride 4 (i předchozích modelů) byla celá patní část pogumovaná. U Sense Ride 5 je z potažená pleteninou. Řekl bych, že to je to místo, kde Salomon ušetřil na váze, když přidal materiál do mezipodešve. Nemám s tím problém. Na patě je přišité poutko pro snadnější nazouvání (u předchozích modelů nebylo). Přijde mi to trochu zvláštní, ale proč ne :)

Salomon Sense Ride 5 – patní část

Vnitřní polstrování na patě.

U Sense Ride 3 byla vnitřní část hodně polstrovaná. U Sense Ride 4 si Salomon s touhle částí vyhrál a vyrobil tam takové designové prošití. U pětek se vrátil k tomu, co bylo u čtvrté generace – tedy pohodlný měkký materiál bez prošití. Nemá tam co dřít nebo dělat jakoukoliv neplechu.

Salomon Sense Ride 5 – jiné polstrování na patě

Technologie

Podešev – All Terrain Contagrip

Stará osvědčená pryžová směs, která drží takřka na všem. Kdysi dávno s tím Salomon bojoval a vyřešil to skvěle. Contagrip je pecka!

Salomon Sense Ride 5 – podrážka Contagrip All Terrain

Mezipodešev – energyFOAM

Jak píšu výše – energyFOAM je ultra lehká pěna, kombinující technologii EVA a Olefin [OBC]. Má na starost jak tlumení, tak odraz.

Salomon Sense Ride 5 – zadní pohled na mezipodešev

Svrchní materiál – technická pletenina

Engineered Mesh aneb technická pletenina je tvořená vazbou, která zajišťuje, jak pružnost, tak pevnost, odolnost a také prodyšnost. Prostě pevný materiál, ve kterém se noha nezapaří.

Salomon Sense Ride 5 – svrchní materiál

Svrchní materiál – SensiFit

Systém SensiFit je tenký proužek materiálu, který se nachází mezi šněrováním a mezipodešví a řeší to, aby noha v botě nijak necestovala a držela na svém místě.

Mezivrstva – Profeel Film

Tenká vrstva materiálu v mezipodešvi, která chrání chodidla a zajišťuje stabilitu.

Tkaničky Quicklace

Tuhle vychytávku používá Salomon už mnoho let u většiny svých modelů. Pomocí jednoduchého plastového udělátka botu jedním zatáhnutím utáhnete nebo povolíte.

Salomon Sense Ride 5 – tkaničky Quicklace

Další informace

Salomon model Sense Ride 5 označuje jako botu se středním polstrováním a střední ochrannou chodidla. Sense Ride 5 jsou určeny pro středně široké chodidlo a své uplatnění najdou tam, kde je mix povrchů. Tedy vše při starém – skvělé univerzálky, se kterými zaběhnete téměř všechno.

Salomon Sense Ride 5 – vnitřní upevnění jazyka boty
Jazyk je uvnitř připevněný k mezipodešvy a tvoří vlastně takovou vnitřní botičku – u Salomonu klasika.

Kde jsem Sense Ride 5 proběhl?

Poprvé jsem je obul na soustředění Salomon Teamu na Soláni. Na zemi byl mix sněhu, bláta, vody a kamení. No prostě povrch pro Speedcrossy. Ty jsem ale zapomněl doma, tak jsem do toho vletěl se Sense Ride 5. A čuměl jsem, jak to bylo vlastně v pohodě. Na mixu bláta a kamení boty sedí parádně. Občas mi to uklouzlo na sněhu, ale to se dalo čekat.

Podruhé jsem je obul doma na mé tradiční trase po polňačkách za městem. Boty jsem měl zasviněné ze Soláně, tak proč si špinit jiné. A opět nemůžu říct, že by to nějak nedávaly.

Potřetí jsem je testnul na Bukové hoře, kam jsem jel na trénink za Robertem Krupičkou (náš bývalý špičkový horský běžec a můj trenér). Oběhl jsem v nich celou Bukovku a v rámci tréninku jsem si dal 10x půlminutový výběh do kopce na max. Protaženě, frekvenčně i mix, vše na zabahněné a kamenité cestě.

Salomon Sense Ride 5 – univerzální trailovky
Pro samotný test jsem si nakonec vybral tuhle kampaňovou barvu, která je fakt hezká :)

Závěr?

Všechny generace modelu Sense Ride mi vždycky sedly a nejinak je tomu u Sense Ride 5. V těhle trailovkách v pohodě proběhnete suchým trailem, polní cestou a klidně i po asfaltu. Boty nemají přehnané tlumení, ale zároveň jsou pohodlné a skvěle se odvalují. Stejně jako předchozí modely je budu využívat pro každodenní trénink nebo pro závody mezi 20 a 30 km.

Na kratší závod bych využil spíš Pulsar Trail (jsou ještě trochu „rychlejší“) nebo závodní model S/LAB Pulsar.

Na delší závody nebo běhy bych vám do Salomonu doporučil model Ultra Glide (mám a jsou super) nebo aktuální Ultra Glide 2. Já osobně bych na ultra závody skočil do S/LAB Ultra poslední generace. Nebo bych zvážil novinku Salomon S/LAB Genesis – na ty jsem od kluků ze Salomon Teamu slyšel samou chválu.

Mohlo by vás zajímat

  • Váha: 286 gramů (vel. UK 8,5).
  • Výška pod patou: 30 mm.
  • Výška pod špičkou: 21 mm.
  • Drop: 8 mm.
  • Fit: Střední šířka.
  • Pánská (M) i dámská (W) verze v několika barvách.
  • Existuje také verze s Gore-Tex membránou.

Kde Salomon Sense Ride 5 koupíte?

Tyhle boty koupíte u mých kamarádů v běžecké speciálce Runsport.cz.

Dámské Salomon Sense Ride 5

Pánské Salomon Sense Ride 5

Alternativy

Každá bota je něčím specifická, ale pokusil jsem se vybrat pár alternativ, pokud byste třeba nemohli sehnat model Sense Ride 5 ve vaší velikosti.

  • Salomon Sense Ride 4 – logicky. Tolik se toho fakt nezměnilo a pocitově je to hodně podobná bota. Určitě ji seženete někde ve výprodeji.
  • Salomon Ultra Glide (nebo nový Ultra Glide 2) – podobný pocit při běhu, ale více tlumená bota.
  • Salomon Pulsar Trail Pro – pocitově podobné boty, jen je potřeba mít lepší techniku běhu. Přijdou mi „rychlejší“ – lépe se odvalují.
  • Mimochodem, u mých kamarádů z Runsport.cz najdete opravdu velký výběr trailových bot mnoha značek.

Na runsport.cz můžete použít kód na 10% slevu – MAKEJVOLE10

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mé sociální sítě a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Fotogalerie – Salomon Sense Ride 5

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.