Recenze 25. 05. 2021

Recenze trailovek Salomon Sense Ride 4

header-image-small

Sense Ride 4 – novinka pro rok 2021

Trailovky Salomon Sense Ride 4 jsou novinkou pro rok 2021. A i když na první pohled vypadá stejně jako loňský model Sense Ride 3, tak zde najdete pár zásadních rozdílů. Pojďme si to ale odvykládat všechno pěkně od začátku.

Historie modelu Sense Ride

Salomon přišel s první verzi modelu Sense Ride v roce 2017. Hlavním benefitem téhle trailovky bylo to, že se mělo jednat o takové univerzálky, se kterými můžete běhat jak v terénu, tak na zpevněných cestách. Tenkrát se tomu říkalo Citytrail. Salomon prezentoval to, že Sense Ride vycházejí ze silničních bot. Pro mezipodešev je použitá technologie Optivibe (popíšeme si dále) a přidali podrážku s trailovým vzorkem a vyrobili je z odolnějších materiálů.

Salomon Sense Ride 2

Tahle verze vypadala stejně jako první model. Salomon jen změnil svrchní materiál a trochu zpevnili patu.

Salomon Sense Ride 3

Zde nastala velká změna. Třetí verze je od prvních dvou už na první pohled výrazně bytelnější a je více určená do terénu. Má hrubší vzorek a v podrážce je vrstva Profeel Film, která se stará o pohodlí a stabilitu chodidla běžce v těžkém terénu. Oceníte ji hlavně v horách na ostrém kamení, kde vám tahle vrstva chrání chodidlo.

Sense Ride 2 jsem měl moc rád, protože ta bota prostě tzv. běžela. Co mi ale vadilo, byl právě v těžším terénu kontakt s ostrými kameny a kořeny. Chodidlo nebylo moc dobře chráněné. A v tomhle bych viděl nejzásadnější změnu mezi modelem 2 a 3. Trojky běžely a v terénu bylo chodilo jako v bavlnce.

Zde vidíte kompletní modelovou řadu Sense Ride.

 

Video - produktová řada Salomon Sense Ride

Zde je video, ve kterém jsem před rokem představoval celou řadu Sense Ride.

Rozdíly mezi Sense Ride 3 a Sense Ride 4

Teď se tedy pojďme podívat na zásadní rozdíly mezi třetím a čtvrtým (aktuálním) modelem trailovek Salomon Sense Ride 4.

Rozdíl č. 1 – silnější podrážka

U obou modelů je použitá technologie Optivibe, což je vlastně vrstva materiálu, která se stará o odpružení, tlumí nárazy a poskytuje pohodlí.

Pojďme si porovnat výšku podrážky respektive tlumení obou modelů…

Sense Ride 3

  • Pod špičkou – 17 mm
  • Pod patou – 25 mm

Sense Ride 4

  • Pod špičkou – 19 mm
  • Pod patou – 27 mm

Zde je tedy rozdíl… Salomon přidal 2 mm na podrážce při zachování dropu 8 mm. Mimochodem, stejný postup a výšku podrážky volili u prvního respektive druhého modelu.

Tlumící vrstva Optivibe a detail zpevněné patní části.

 

Rozdíl č. 2 – vnitřní polstrování na patě

Dalším rozdílem je vymazlené vnitřní polstrování v prostoru paty. I tohle si Salomon vypůjčil ze silničních bot. Najdete to třeba u silničního modelu Salomon Sonic RA 2. Je to vlastně jakési vnitřní tvarované polstrování, díky kterému bota parádně sedí na noze. Už když botu obouváte, tak cítíte, jak tam noha parádně vklouzne a drží.

Vlevo Sense Ride 3, vpravo Sense Ride 4 – na fotce krásně vidíte, jak si v Salomonu dali záležet na novém vnitřním polstrování patní části.

 

Rozdíl č. 3 – jiný svrchní materiál

V porovnání s předchozí verzí má Sense Ride 4 jiný svrchní materiál. Je to vlastně taková jemná síťka, která skvěle dýchá, ale nepropustí dovnitř drobné nečistoty.

Na boční straně je žebrování SensiFit, což jsou ty pevné pruhy, které při utažení obepnou chodidlo. I zde je změna. U modelu č. 3 byl SensiFit ukryt uvnitř boty. U Sense Ride 4 je žebrování z vnější strany a překrývá svrchní síťovinu, čímž jí i trochu chrání.

Vlevo Sense Ride 3, vpravo Sense Ride 4 – u nového modelu je síťka jemnější a vypadá, že bude lépe dýchat.

 

Rozdíl č. 4 – Sense Ride 4 je lehčí

Jak jste si přečetli výše, tak u aktuálního modelu přidal Salomon 2 mm na výšce podešve a mě zajímalo, jak je to s váhou. Oba modely jsem hodil tedy na váhu a při velikosti UK 8,5 je verze Sense Ride 4 o 15 gramů lehčí než její předchůdce. Řeknete si, že je to jen 15 gramů, ale při maratonské vzdálenosti už se i těch pár gramů někde promítne :)

Váha nelže :) Při velikosti UK 8,5 je rozdíl nějakých 15 gramů ve prospěch nového modelu Sense Ride 4.

Co dalšího by vás mohlo zajímat?

Šířka boty – Standard?

Salomon uvádí, že se jedná o standardní šířku. Mám relativně úzkou nohu a obecně mi Salomony sedí perfektně. U modelu Sense Ride 4 mi ale přijde, že mám v přední části boty hodně místa. Takže jestli máte širší chodidlo, tak tyhle boty hned nezavrhujte, protože se může stát, že vám budou sedět. Jako vždy vám ale doporučím, abyste si je někde před nákupem nejdřív vyzkoušeli. Tohle je nad všechny teorie světa :)

Podrážka Contagrip

Směs Contagrip MA je stará dobrá směs, která má výbornou přilnavost a drží skoro na všem. Proč říkám „skoro?“ Protože jsem zažil legendární závod Zegama– Aizkorri, kde pořád prší a v kombinaci s baskickými vápencovými skálami je to prostě klouzačka pro všechny podrážky světa :)

Né, vážně… Kdo zkusil Contagrip, tak ví, že je to pecka. Ale špičková přilnavost je v dnešní době už takový standard, ať už máte Contagrip nebo třeba Vibram nebo Pomoca.

Podrážka ze směsi Contagrip MA – univerzální směs na všechny povrchy.

 

Technologie EndoFit

EndoFit je vlastně taková vnitřní „skoroponožka,“ která je spojená s jazykem a spolehlivě upevní chodidlo v botě. Velice pohodlná vychytávka.

Zde vidíte, jak je jazyk propojený pomocí kusu elastické tkaniny s podešví a díky tomu skvěle drží nohu na svém místě.

 

Rychloutahovací tkaničky Quicklace

U bot Salomon opět zažitý standard. Tkaničku utáhnete pomocí plastového „patentu“ a vše schováte do kapsičky na jazyku. Jednoduché a funkční.

Salomon Sense Ride 4 – shrnutí

Modelová řada Sense Ride urazila od první verze celkem slušnou cestu. Těmhle botkám zůstala rychlost a pohodlí a přesunuly se více do terénu. Za mě můžu říct, že to jsou super univerzálky pro každodenní běhání. Ale nebál bych se v nich absolvovat i delší štreku. A mimo běhání bych je vzal klidně i na nějaký ultra šmrdlání. Co se týká závodění, tak taky nemám problém. Náš nejúspěšnější horský běžec Robert Krupička v modelu Sense Ride 2 běžel v Mexiku závod Mexatrail přes dvě sopky (40 km) a další špičkovej běžec Jirka Petr v modelu Sense Ride 3 běžel o bednu na Lysohorském Ultratrailu (64 km).

Salomon Sense Ride 4 – v téhle verzi se žlutou podrážkou se mi líbí nejvíc :)

 

Mohlo by vás zajímat

  • Váha: 278 gramů (vel. UK 8,5).
  • Výška pod patou: 27 mm.
  • Výška pod špičkou: 19 mm.
  • Drop: 8 mm.
  • Fit: Standardní šířka.
  • Výběr velikosti: Obvyklá velikost, na kterou jste u Salomonu zvyklí.
  • Pánská (M) i dámská (W) verze v několika barvách.
  • Existuje také verze s Gore-Tex membránou.

Salomon Sense Ride 4 - Pro a proti

Co je super?

  • Nižší váha než u předchozího modelu.
  • Vysoká míra pohodlí i na ostrých kamenech a kořenech.
  • Skvělá tempovka - výborně to běží.
  • Výborně sedí hned na první pocit většině lidí, co si jí vyzkouší – zkušenosti z běžecké speciálky Runsport.cz.

Na co dát pozor?

Abych řekl pravdu, tak z mého pohledu jsem na Sense Ride 4 nenašel žádnou vyloženě velkou chybu nebo věc, na kterou byste si měli dát pozor. Prostě hodně pohodlná bota, kterou využijete jak pro každodenní trénink, tak klidně pro závod.

Kde Salomon Sense Ride 4 koupíte?

Tyhle boty koupíte u mých kamarádů v běžecké speciálce Runsport.cz. Zde je odkaz na produktovou kategorii, kde najdete všechny dostupné boty z řady Sense vč. S/LAB – Akce na Salomon Sense.

Alternativy

Jako alternativy, srovnatelné se Salomon Sense Ride 4, bych viděl níže uvedené boty. Ale berte to s velkou rezervou. Každé z bot jsou něčím hodně specifické.

  • Dynafit Alpine (méně tlumená),
  • Dynafit Alpine Pro (více tlumená),
  • a do budoucna chystané botky Dynafit Alpine Pro (k dostání od července 2021).
  • Mimochodem, u mých kamarádů z Runsport.cz najdete opravdu velký výběr trailových bot mnoha značek.

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Skočte na mojí FB stránku Trailrun.cz a staňte se fanouškem, ať vám něco neunikne a nebo mi prostě napište… :)

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.