Recenze 21. 06. 2022

Recenze trailových bot Salomon Ultra Glide

header-image-small

Máte rádi tlumení?

Vzhledem k tomu, že nejsem úplně příznivcem hodně tlumených bot, tak jsem byl na první proběhnutí modelu Salomon Ultra Glide fakt zvědavý. Proč nejsem příznivcem? Kdysi jsem si na zkoušku pořídil silničky Hoka One One Clifton 6 a byl jsem z nich zoufalý. Neměl jsem v nich absolutně žádný cit pro odraz a přišly mi děsně nestabilní. Občas se k nim vracím, když se jdu proklusnout, jakože jim zkusím dát šanci a vždycky je to stejné. Tohle ovšem berte jako můj subjektivní názor. Co člověk, to jiné chodidlo, jiný styl běhu, jiné držení těla, chuť na jiné pivo a tak dále :)

A teď, co tedy Salomon Ultra Glide?

Mám hodně úzké chodidlo a Salomon boty mi odjakživa sedí jak prdel na hrnec. Proto mě překvapilo, že Ultra Glide mi zas tak nesedly. Bota je širší a není to prostě ten fit, na který jsem od Salomonu zvyklý. Běhat v nich můžu, nikde mě netlačí, ale není to takovej ten „wow efekt,“ jako třeba u Sense Ride 3 a 4, kde jsem si je obul a přišlo mi, že je vyráběli přesně pro moji nohu. Trailovky Ultra Glide jsou prostě v přední části boty trochu širší a noha mi v nich lehce plave. Ne moc pozitivní zpráva pro mě, ale rozhodně pozitivní zpráva pro běžce, co mají širší chodidlo a Salomony jim do teď neseděly. Je vidět, že v Salomonu jsou si téhle záplekty vědomi a udělali prostě botu i pro běžce s tlapou :)

Mezipodešev a tlumení

Materiál mezipodešve je označen jako Energy Surge a jeho úkol je tlumit dopad a vracet energii do odrazu. Nevím, jestli to opravdu funguje, nicméně mi mezipodešev prijde rozhodně tužší než u mých Hoka One One a tudíž mi to tlumení zas tak nevadí. Na to, jak je mezipodešev vysoká, tak má celkem dobrou propriocepci aneb celkem slušně cítíte, po čem běžíte a máte vše pod kontrolou.

Salomon Ultra Glide – hodně tlumené trailové boty
Zde vidíte, jak je bota hodně tlumená a také kolébkový tvar podešve alias Reverse Camber.

Univerzální vzorek podešve

Dalo by se říct, že tenhle vzorek zvládne vše. Jeho struktura vychází z modelu Sense Ride 4 (i předešlého modelu Sense Ride 3), takže to není žádná divočina. Pokud není vyloženě bahno, tak vzorek Ultra Glide pobere vše a zvládne i silniční přeběhy. Mimochodem, bota se tváří jako více tlumená objemovka, takže si myslím, že univerzální vzorek k ní prostě sedí. Směs je samozřejmě léty prověřený All Terrain Contagrip®.

Salomon Ultra Glide – vzorek testované boty zvládne všechno
Salomon Ultra Glide – vzorek zvládne většinu povrchů

Svršek a ochrana prstů

Zde vidíte, že svršek je z 3D Mesh materiálu, který je nenasákavý a krásně prodyšný, takže se vám při dlouhém závodě nebo tréninku noha moc nezapaří. Špička je opatřená ochranou proti „ukopnutí“ prstů. Ty lesklé pruhy materiálu na svršku je technologie SensiFit™, která ve spojení s rychloutahovacími tkaničkami Quicklace™ drží chodidlo na svém místě. Tohle má Salomon hodně vymazlené.

Salomon Ultra Glide – špička bota
SensiFit, 3D Mesh, Quicklace a luxusní zpracování špičky boty – tohle Salomon umí.

Vymazlená patní část

Celá patní část boty je zpevněná a podešev je pod patou rozšířená, což zajišťuje skvělou stabilitu. Přecejen má bota relativně vysokou „podrážku,“ takže tohle se v terénu určitě hodí.

Salomon Ultra Glide – pata
Rozšíření patní části – podešev.

Co vše tedy najdete na Salomon Ultra Glide?

All Terrain Contagrip®

Fantastická směs Contagrim, díky které boty skvěle drží skoro na všech površích.

Reverse Camber

Reverse Camber aneb kolébkový tvar podešve – bota se při běhu lépe odvaluje. Mimochodem, tento název se používá taky u lyží určených do prašanu.

Profeel Film

Ochranná mezivrstva v mezipodešvi, díky které můžete běžet přes ostré kořeny a kameny.

3D Mesh

Extra prodyšný svršek boty – noha v botě krásné „dýchá“ a nepotí se. Když zaprší, tak voda proteče a bota je stále lehká (nenasákne).

SensiFit™

Tohle je vlastně taková tenkrá „kostra“ boty, která je součástí svršku. Díky SensiFitu bota sedí na noze jak ulitá.

Quicklace™

Tohle určitě znáte i z jiných modelů bot Salomon – jsou to ty tenké tkaničky s rychloutáhovátkem a kapsičkou, do které schováte zbytek tkaničky. Skvělá vychytávka.

Takže jaký je závěr?

Boty Salomon Ultra Glide sednou také běžcům s širším chodidlem. Jsou skvělé na delší trasy a přeběhnete v nich jak trailíky a polňačky, tak klidně silniční přeběhy. Já v nich byl párkrát klusat jen na asfaltu a nemám s tím problém. Botky parádně tlumí a zároveň v nich máte cit pro podložku. V úvodu téhle recenze jsem zmínil, že na moje chodidlo jsou široké. Neběžel jsem v nich ale delší běh než nějakých 10 km, takže otázka je, jak by mi boty seděly při nějakém delším závodě, kdy chodidlo trochu oteče. Možná proto se jmenují Ultra Glide, takže proč ne :)

Na co bych tyhle boty nepoužil?

Určitě bych je nevzal na nějaký těžký závod v hodně technickém terénu, kde bych chtěl opravdu běžet. Né, že by se to nedalo, ale díky vyšší mezipodešvi nebudou boty v těžkém terénu tak stabilní, jako třeba modely určené právě do technických trailů. Zde bych použil spíše Salomon S/LAB Ultra 3 nebo Salomon Sense Ride 4 (bavíme se o ultra trasách). Nicméně průměrný hobík v Salomon Ultra Glide bésedmičku v pohodě obejde :)

Kde tyhle trailovky koupíte?

U mých kamarádů v Runsport.cz, kde najdete hned několik modelů:

Nebo si můžete vybrat jiné z kompletní nabídky trailových bot různých značek.

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.