Trasy 27. 09. 2014

Dolní Lomná a lesní cesta pro začátečníka

Svůj první trénink, který zde hodlám představit nás zavede na turistické stezky v srdci vesničky Dolní Lomná, která se rozprostírá v dolině pod panoramou moravskoslezských Beskyd. Malebnost místa a nesčetné možnosti nám už teď jasně dávají najevo, že tady rozhodně nejsme naposledy.

Dnešní výběr padl na trasu dlouhou 6km s prevýšením160m. Okruh je z největší části určen všem začátečníkům, kteří ješte tak úplně nezavrhli lásku k asfaltovým cestám, ale zároveň cirkusová kolečka v parku už nejsou to pravé potěšení. Povrch je ze 70% tvořem asfaltovým povrchem a zbylé procenta nás v první polovině trasy povedou po zpevněné lesní cestě.

Jako místo startu jsme zvolili začátek modré turistické značky, která své návštěvníky vabí směrem do sedla pod Malou Kykulou. V místě se dá pohodlně zaparkovat, tudíž nemusíte řešit, kam se se svým vozem, pokud nejste zrovna místní.

Po neméně důležitém rozcvičení zahajujeme průzkum. Cesta už od samého začátku přechází do mírného stoupání, které je ideální pro počáteční rozklusání. Tímto stylem Vás provede zhruba další 2km.Díky krásnému počasí, nevnímáme sklon trasy a tešíme se sluncem, které prochází mezi korunami místních lesů. Vůně místa a ticho nás pohltí natolik, že jsme skoro minuli náš malý rozcestník u rekreačního střediska Polana. Tady se naskýtají dvě možnosti. Pro ty co cítí, že nastoupaných metrů není nikdy dost, doporučuji ostře pravotočivou zatáčkou pokračovat až do sedla pod Malou Kykulou. My (samozdřejmě proto, že trasa má být představena hlavně začátečníkům;-)) odpouštíme od dalšího stoupáni a míříme dál zpevněnou cestou bez turistického značení. Trasa je intuitivní a po předchozím prostudování mapy, nemusíte trpět obavou, že změníte směr a ocitnete se zcela jinde než by jste vlastně čekali (v případě, že zeměpis nebyl Váš oblíbený předmět, vytisknutý plánek se v batohu nebo bederní pásu určitě neztratí).

Další průběh cesty jde pěkně z kopce, ne neděje se nic špatného, proste klesáme:-). Jako začátečník zkouším využít přízně nakloněné asfaltky směrem dolů a trošku to jakože ROZJED, aby konečně pocítit vítr ve vlasech.V hlavě mi vysvitne fakt, že slavný skialpinista a ultramaratonec Kilian Jornet běhá 16km/h do vrchu!! Moje nohy nestíhají 14km/h dolů!! V momentě kdy můj pohled padne na Kubu, který mě se svými dlouhými atletickými nohami s klidem nachává vzadu, chápu, že aspoň on ví o čem to je. Tudíž osobně si raději zopakuji svoji matru, že běh je pro mě hlavně o radosti z pohybu a čísla nechávám za kopcem.

Závěrečná část tréninku nás už vede po typicky asfaltové silnici. Z toho důvodu není nejvhodnější vydávat se po těchto stopách v naprostém horku. Dbejte také na to, co jste se naučili o pravidlech pohybu na veřejných komunikacích, ať zdárně doběhnete ke svému cíli. Tam na Vás už bude čekat místní říčka Lomná a věřte, že zchladit si v ní rozpálené nohy, je za poctivě odvedený trénink ta nejlepší odměna.

Místo: Dolní Lomná, parkoviště nedaleko od Lomňanského muzea, modrá turistická značka
Délka trasy: 6km
Převýšení : 160m
Povrch: 70% asfalt, 30% zpevněná lesní cesta
Pro koho: začátečník, rekreační běh

Renata Dębicka

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.