Lavaredo by UTMB 2025
Poslední červnový víkend patřil v okolí italské Cortiny d’Ampezzo již ikonickému závodu Lavaredo, který je již několik let součástí série UTMB závodů.
Od prvního ročníku v roce 2007, kdy se ho zúčastnilo jen pár desítek účastníků, se za téměř dvě desetiletí stala velmi oblíbená akce, které se účastní na 5 000 běžců z celého světa. Nabízí totiž úžasné scenérie v srdci italských Dolomit, které jsou pro trailové běžce skutečným zážitkem. Na nejdelší 120 km dlouhé trase se závodníci podívají na nejikoničtější místa, jako je Tre Cime di Lavaredo, Forcella Lavaredo, Cinque Torri nebo průsmyk Col Gallina. Start i cíl závodu se nachází v samotném centru Cortiny a starty jednotlivých závodů bývají buď v noci, nebo časně ráno, což umocňuje dramatickou atmosféru celého podniku.
Účastníci ale nemusí běžet celých 120 km (s 5 800 metry převýšení), krásy Dolomit si mohou vychutnat i na kratších trasách Lavaredo 80 km, Lavaredo 50 km, na 20km trase Cortina Skyrace a v nabídce je i desetikilometrová trasa.

Nový rekord na „královské“ 120km trase
Na nejdelší trase letos zvítězili v mužích i ženách američtí běžci. V ženách se vítězkou stala legendární Courtney Dauwalter. Vítězka UTMB, Western States a řady dalších závodů se vedení ujala hned po startu a cílem proběhla v čase 14:14:40, zhruba 5 minut za ženským rekordem. V cíli měla náskok na svou krajanku Alyssu Clark téměř půl hodiny. Třetí skončila polská závodnice Karolina Wierzchowiak (16:19:57).
V mužské kategorii padl dosavadní rekord trasy. Postaral se o to Ben Dhiman, Američan, který již řadu let žije ve Francii v oblasti Pyrenejí a závody ve vysoké nadmořské výšce mu vyloženě sedí. Letos je to pro něj již druhé vítězství v závodě seriálu UTMB, v květnu byl nejrychlejší v závodě Grand Raid Ventoux. Ben Dihman doběhl do cíle v Cortině v čase 11:49:16, čímž posunul rekord o 8 minut a byl také jediným závodníkem, který trať zvládl pod 12 hodin. Druhý skončil Raul Butaci z Rumunska (12:02:09), třetí pak domácí Andreas Reiterer s odstupem dalších 3 minut.
Z českých závodníků byl nejlepší Aleš Sedlák, který doběhl na celkovém 12. místě. V ženách skončila Lucie Lipčíková na 7. místě a Marcela Rambová při své několikáté účasti na tomto závodě doběhla mezi ženami 26., ve své kategorii brala stříbrnou medaili.

Jak si vedli závodníci na kratších tratích?
I na druhé nejdelší trase byla na nejvyšším stupni vítězů vidět vlajka Spojených států. Postaral se o to Drew Holmen, který 80km trať zvládl za 7:54:29. Jen o 2 minuty později finišoval rakouský Dominik Matt, třetí skončil další závodník USA Noah Williams. Za zmínku stojí určitě 4. místo slovenského běžce Martina Halasze. Na 6. místě v absolutním pořadí finišovala první žena, Anna Tarasová (8:44:30). Druhá doběhla Yngvild Kaspersen z Norska, 3. pak francouzská závodnice Marion Delespierre Mauppin.
Na této trase byla také velmi silná účast českých závodníků. Nejrychlejším z nich byl Petr Zadák, který finišoval na 15. místě. 30. doběhl Adam Bečka, 35. David Prášil, 66. Jan Bartas, 72. Petr Kosek a 95. Vojtěch Kopřiva. Nejlepší Češkou pak byla Andrea Čalfová na 16. místě.
Vítězem 50km trasy se stal italský reprezentant v běhu do vrchu a horském běhu Francesco Puppi s časem 4:02:31. I na druhém a třetím místě doběhli závodníci z Itálie - druhý doběhl Luca Del Pero a třetí Alex Oberbacher. V ženách triumfovala Toni McCann z Jihoafrické republiky (4:45:12), druhá skončila Sofiia Porokhnavets z Ukrajiny a třetí pak reprezentantka Slovenska, mimo jiné loňská vítězka našeho Jesenického maratonu Ivana Líšková.
Z českých závodníků byl nejrychlejší Jan Kasal na 23. místě (a 3. místě v kategorii), v ženách pak Iveta Vlčková na 29. místě.
Krásná trasa, dechberoucí výhledy, běhatelný terén a pravá italská atmosféra. To jsou důvody, proč sem každý rok spousta českých závodníků jezdí a mnozí z nich se sem rádi vracejí. Italské Dolomity prostě umí nabídnout zase něco jiného než hory v našich sousedních státech.
