Istria 100 by UTMB
Víkend před Velikonocemi hostilo městečko Umag na chorvatské Istrii již tradiční závod Istria 100 by UTMB, který je již poněkolikáté součástí světové série závodů UTMB. A tradičně je to také první zastávka řady českých trailových běžců, kteří zde po zimě testují svoji formu a sbírají "kameny", které jsou nutné pro start v hlavních závodech celé série v Chamonix, tedy UTMB, CCC a OCC.
Závod Istria 100 nabízí vše, co si běžci po zimní přípravě můžou přát - terén je technický, z velké části kamenitý, ale zase není tak technický jako třeba v Dolomitech nebo v Alpách, tedy nic, co by běžcovy nohy po zimě, kdy se ve vysokohorských terénech běhat nedá, s nějakou tou přípravou nezvládly. Trasy ale nabízí i pasáže istrijským venkovem přes historické vesničky a všechny končí v přímořském letovisku Umag, které v jarních měsících není přeplněné turisty a v době závodu to tu žije hlavně trailovým během. "My Češi prostě máme k Chorvatsku blízko, ať už jde o dovolenou, nebo o závod. Vloni mi tento závod doporučil Zdenda Hruška jako ideální pro sbírání bodů, abych si mohl splnit běžecký sen a postavit se na start UTMB v Chamonix, a letos jsem se sem rád vrátil," uvádí jablonecký Pavel Kysela, který startoval na nejdelší 168 kilometrů dlouhé trase.
Trasa 100M
Tato královská stomílovka začíná na druhé straně poloostrova, v městečku Labin, a na své trase zavede závodníky přes pohoří Učka s nejvyšším vrcholem Istrie, Vojak (1401 m n. m.). Závodníci na ní nastoupají téměř 6 600 výškových metrů. Vloni na této trase kraloval beskydský Marek Causidis, který si díky tomu vybojoval start na UTMB, což je letos bezesporu jeho hlavním závodním cílem, stejně jako Honzy Procházky, vítěze letošního závodu LH24, který zde vloni doběhl druhý za Márou.
Letos na této trase zcela suverénně zvítězil Němec Alexander Westenberger s náskokem téměř 75 minut na druhého Chorvata Pavla Kruljače, třetí skončil jeho krajan Matija Meštric. V ženách si pro prvenství doběhla domácí Ivana Sirič taktéž s více než hodinovým náskokem před další Chorvatkou Majou Bonačič, třetí skončila slovenská závodnice Lenka Hiklová. Nejrychlejším Čechem na této trati byl David Mišurec, který doběhl na 12. místě s časem 23:29. Nejlepší výsledek pak zaznamenala Klára Burdová (24:23), která vybojovala mezi ženami čtvrté místo s poměrně těsným odstupem od pódia. Na 30. místě finišoval Ondřej Zábojník, 32. Martin Kuba, 41. Roman Gula, 56. Marek Svoboda, 67. Martin Hanuš, 72. Michal Frohlich.
Velkým želízkem v ohni byl již zmiňovaný Pavel Kysela, který zde vloni skončil těsně za top20, letos ale ze zdravotních důvodů nedokončil. "DNF není nikdy nic příjemného, ale je to život a jede se dál. Určitě to byl minimálně dobrý trénink směrem k srpnovému UTMB, kam jsem se nakonec díky získaným bodům a losovačce již nominoval," komentoval závod Pavel, který na Istrii přijel i s manželkou a kamarády.
Trasa 110 km
Na druhé nejdelší trase s parametry 110 km a 3 860 km, která startuje z vnitrozemského městečka Buzet, zvítězili Zan Zepic ze Slovinska v čase těsně pod 10 hodin a Italka Nicol Guidolin. O nejlepší český výsledek se postarala Kristýna Černá. Bývalá biatlonistka a nyní úspěšná trailová běžkyně, která dlouhodobě žije v Rakousku, v první polovině závodu vedla, kvůli zdravotním komplikacím nakonec doběhla na 4. místě s časem 12:58.
Z českých závodníků dále doběhli Jakub Koch na 31. místě, 36. Natálie Kapcalová (7. místo v ženách), 42. Šimon Kučírka, 47. Jan Heřmanský, 58. Rostislav Marvan, 67. Martin Huml, 75. Tomáš Papaj, 85. Marek Turoň, 89. Jakub Huryta, 92. Petr Mikeš.
Trasa 69 km
Na 69kilometrové trase byli nejrychlejší Švýcar Tobias Baggenstos a slovenská trailová běžkyně Ivana Líšková, která zvítězila například i vloni na našem Jesenickém maratonu. Na této trase, která startuje stejně jako delší 110kilometrová z Buzetu a na níž závodníci nastoupají 2 200 výškových metrů, zároveň startovalo nejvíc Čechů - přes 150! Nejlépe skončil na 12. místě Petr Zadák, 33. doběhl Lukáš Černý, 44. Miroslav Nemšák, 58. Karel Tureček, 73. Jan Dubec, 77. Richard Dvořák a do první stovky se ještě vešla Belinda Kaiser, která skončila v ženách na 10. místě.
Maraton
Maratonskou trasu zdejší organizátoři zřejmě z důvodu menšího převýšení (950 metrů) nabízejí jako trasu vhodnou i pro trailové začátečníky, ale i tak za její absolvování můžete sbírat UTMB "kameny" pro start v Chamonix. Letos na ní byli nejrychlejší keňský závodník Sammy Rotich Chelangat a Polka Martyna Mlynarczyk. Z českých závodníků skončil nejlépe Michal Jurč na 28. místě, 49. doběhl Jiří Kabaja, 56. Miroslav Pavlík, 67. Tomáš Juráň.
Půlmaraton
Na nejkratší 21km dlouhé trase zvítězili přesvědčivě Johannes Nussbaumer z Rakouska a Caterina Stena z Itálie. Z Čechů doběhl v první stovce závodníků Jaroslav Horák na 85. místě.
"Vloni to tu bylo takové naše domácí mistrovství, výsledky byly skvělé. Letos přijelo snad ještě víc Čechů a já se vůbec nedivím. Chorvati umí udělat skvělou atmosféru, to třeba na závodě ve Slovinsku Julian Alps Trail Run vůbec nebylo. Rád se sem zase vrátím, i když už to nebude na stomílovku," usmívá se Pavel Kysela při odpovědi na otázku, proč sem podle jeho názoru jezdí každým rokem víc Čechů. A já můžu po letošní jarní dovolené, kterou jsme zde s rodinou strávili a při níž jsem měla možnost si zdejší terény částečně proběhat, potvrdit, že je to tu krásné a že mě start na Istrii taky láká. Třeba příští rok.