Recenze 05. 05. 2022

Vše, co by vás mohlo zajímat o gelech

header-image-small

Energetické gely

Přiznávám, že psát článek o energetických gelech je pro mě obrovská výzva. Nejsem žádný odborník na výživu, nicméně po pročtení pár facebookových diskuzí na různých běžeckých skupinách mi to nedalo a rád bych se s vámi podělil o to, co vím a co jsem se za ty roky v profesionálním sportu (na straně managementu) naučil.

Edgar Power

V tomhle článku se mimo jiné dočtete o produktech značky Edgar Power, která je mým reklamním partnerem. Místo Edgaru si ale můžete samozřejmě dosadit i gely jiných značek, pokud vám vyhovují a víte, že mají podobné složení. Ale místo Edgar Powerdrinku si jinou značku nedosadíte, protože pokud vím, tak tuhle pecku nikdo jiný nevyrábí :)

A mimochodem, Edgar má teď akci na gely – zaplatíte 10 gelů, ale dostanete jich 13, takže ušetříte cca 200 Kč. A co je doma, to se počítá :)

Klasické jídlo je základ!

Ať už jdete na trénink nebo budete závodit, tak je potřeba pamatovat na to, že klasické jídlo by mělo tvořit naprostý základ. To znamená, že než vyrazíte, tak je potřeba se normálně najíst. Pro zkušenějšího sportovce je to jasný. Pro začátečníky možná ne. Na sociálních sítích jsem viděl x příspěvků a komentářů o tom, jak lidi posnídají gel aneb hashtag #snidane :)

Rychlé cukry versus pomalé cukry

Teď se pokusím popsat, jak vlastně fungují cukry a sacharidy a jak je to s tou snídaní a gelem.

Cukry vs. sacharidy

Z biochemického hlediska jsou cukry sacharidy a dále se dělí na mono sacharidy, disacharidy, polysacharidy, a tak dále.

Legislativa je dělí na:

  • Cukry – všechny v potravině přítomné monosacharidy a disacharidy bez polyolů,
  • Sacharidy – jakýkoliv sacharid, který je metabolizován člověkem, včetně vícesytných alkoholů (polyolů).

Já se v tomhle článku budu řídit tím legislativním označením. Pro zjednodušení je to tak, že cukr vám rychle dodá energii, ale moc dlouho to nevydrží a pak musíte dodat opět cukr. Oproti tomu ze sacharidu dostanete energii pomaleji, ale dejme tomu, že vydrží dodávat energii déle a bez nějakých výkyvů. Hodně teoreticky řečeno.

A teď jak to funguje při aktivitě

Vaše tělo při sportovní aktivitě sahá po glykogenu, což je snadno dostupná energie. Velký vliv na velikost glykogenových zásob má strava. Zásobu glykogenu ve svalech vaše tělo vyčerpá za cca 30 až 90 minut (záleží na intenzitě). Proto záleží na jídle před aktivitou.

Pak vám takzvaně začne docházet a je potřeba začít energii nějak doplňovat. A teď to popíšu tak, jak jsem to pochopil, že to funguje a jak jsem to vysledoval u sebe. A je to relativně jednoduché. Když začnete energii doplňovat jednoduchými cukry (např. standardními gely), tak v tom musíte pokračovat až do konce aktivity, protože tělo bude už chtít jen jednoduché cukry. V tu chvíli je dobré mít otestované, že to váš žaludek zvládne. Já bych třeba při desetihodinovém ultra závodě jenom gely jíst nechtěl.

Jak se to dá řešit?

Jednoduše. Začnete energii doplňovat sacharidy (složitější/pomalejší cukry) nebo prostě něčím, co má nižší glykemický index (GI). Co to je? Glykemický index udává rychlost vstřebávání sacharidů/cukrů do krve.

Inkospor měl kdysi tyčinky označené jako Low GI a ty byly super. A gely (jednoduché, rychlé cukry) si necháte až na konec závodu, kdy víte, že to váš žaludek zvládne a tělo bude potřebovat ještě rychlejší přísun energie.

Edgar Powerdrink

Jako zajímavá alternativa pozvolna uvolňované energie je Edgar Powerdrink, což je unikátní výrobek na českém (i slovenském) trhu. Proč unikátní? Nevím o jiném takovém produktu. Edgar Powerdrink totiž obsahuje komplexní sacharidovou recepturu, ve které najdete mimo jiné isomaltulózu (palatinózu).

Co je isomaltulóza?

Wikipedie říká, že „isomaltulóza je disacharid, který je zdrojem fruktózy a glukózy pro lidský organismus stejně jako řepný cukr (sacharóza) a také se jako cukr v přírodě vyskytuje (např. v medu). Isomaltulóza se ale vyznačuje nižším glykemickým indexem, pomalým štěpením, úplným využitím ve střevě a stabilitou v kyselém prostředí nápojů.“ Což v překladu znamená, že vám nevystřelí cukr a energie se bude uvolňovat postupně.

Vyjímečnost Edgar Powerdrinku ale není jen v isomaltulóze, ale v komplexní receptuře, která obsahuje i různé typy cukrů/sacharidů. Rychlejší nástup energie zde mají na starost jednoduché sacharidy, potom přicházejí disacharidy včetně isomaltulozy a potom maltodextrin. Velkou roli hrají MCT tuky, které jsou označovány jako „super palivo pro sportovce“, protože tělo je schopno je vstřebávat mnohem rychleji než běžné tuky s dlouhým řetězcem. Konec chemického okénka a jdeme dál.

Další výhodou Edgar Powerdrinku je, že je to nápoj. Můžete ho tedy v průběhu aktivity popíjet, snadno se vstřebává a nemusíte nic kousat. A co je na tom nejlepší? Výše uvedená receptura je jak v Powerdrinku, tak v gelech Powergel.

Edgar Powergel – akce

A teď zpátky ke gelům

Edgar vyrábí i energetické gely, které se jmenují Edgar Powergel. Čím jsou zvláštní? Mají podobnou recepturu jako Powerdrink – tedy obsahují mimo jiné i isomaltulózu, která má nižší glykemický index a díky tomu vám tzv. „nevystřelí cukr“ a stabilně udržuje úroveň dodané energie. Díky isomaltulóze tedy nedochází ke kolísání krevního cukru, což zabraňuje pocitu náhlého hladu a také zlepšuje využitelnost energie vycházející z komplexní receptury.

Zpět k jídlu

Teď už asi trochu tušíte, jak fungují pomalé (sacharidy) a rychlé cukry a myslím, že podobně funguje i snídaně. Teda aspoň u mě :) Vysledoval jsem totiž, že když si dám před závodem snídani na sladko, tak mi dojde dřív, než když si dám rohlík s lovečákem. A protože nemám se zažíváním problém, tak před závodem frčím klasické pečivo se salámem a sýrem.

A jdeme zase ke gelům

Jak dlouho šlape energetický gel?

Obvykle by vám energie z takového gelu měla šlapat 30–40 minut. Pokud tedy plánujete závod, tak na tohle pamatujte a předem si spočítejte, kolik čeho a kdy máte jíst. Teď se bavím samozřejmě o delších závodech v jednotkách hodin a více.

Co kratší trasy?

Robert Krupička (kdo nezná, tak si ho vygůgluje) mi kdysi před závodem na 10 km radil, ať si dám do kapsy gel a na pátem kilometru, ať si dám půlku. Na tak krátkém závodě vám asi nikdy úplně nedojde, takže těžko říct, co by se dělo, kdybych si gel nedal. Každopádně Robert tu desítku tenkrát dal něco kolem 31 minut, takže asi ví, co dělá :)

Plánování

To, že je dobré si předem naplánovat co a kde budu jíst, jsem psal. Co se týká gelů, tak je ale taky potřeba myslet na to, že gel je dobré zapít. Takže třeba kousek před občerstvovačkou. Pak už tam jen doběhnete, zapijete a neztrácíte čas.

Gely Edgar Powergel nemusíte zapíjet

I v tomto mají gely Edgar výhodu. Nenajdete v nich totiž barviva, přidané cukry ani kofein. Díky čistému složení Powergel nedráždí žaludek ani trávící trakt a má skvělou konzistenci, takže ho není potřeba zapíjet. Navíc, díky přírodním ovocným šťávám opravdu výborně chutná.

Kdy používám gely?

Samozřejmě při závodech od 10 km dál. Dva energetické gely ale tahám i na tréninky a delší výlety. Určitě na nich nechci postavit aktivitu, ale je to skvělá zásoba energie, která vás může vytáhnout z průšvihu. Nic to neváží, energii doplníte velice rychle a víte, na jak dlouho vám to vystačí. Mimo gelů s sebou beru i různé tyčky nebo klidně chleba se salámem, když jdu na delší štreku. Gely mám opravdu jen jako zálohu.

Reálně ale gely opravdu používám jen při závodech, kde není čas, ztrácet čas. Při ostatních mých aktivitách je používám opravdu málo a běžně na konci sezóny vyhazuju prošlé gely z batohu. Ale co člověk, to názor a postup. Znám hodně sportovců, kteří na gely nedají dopustit a používají je prakticky celý rok :)

Veselá historka na závěr

Kdysi dávno jsem běžel Chopok Skyrace. Bylo hnusně, foukalo, pršelo a já si v seběhu pod Ďumbierem šeredněl lehnul do kamení. Šel jsem přes hlavu a dvakrát přes bok. V Jasné byla na této trase jediná občerstvovačka. Tam jsem se jen trochu napil a počítal jsem s tím, že mám kapse gel, který si dám po začátku stoupání na Chopok, kde byl cíl (počítal jsem, že tohle stoupání mi zabere asi na hodinu). Když jsem potom sáhl do kapsy, tak gel nikde a celé kraťasy a nekřesťansky drahá nepromokavá bunda S/LAB (týden stará) byla od gelu. Jak jsem spadl, tak mi gel praskl a v tom deště a vichřici se rozpatlal po hadrech. Pamatuju si, že ve chvíli, kdy jsem to zjistil, mě předbíhal slovenský borec Tomáš Kačmarčík a křičel na mě „Makej vole!“ A to přesně jsem pak udělal, protože mi nic jinýho nezbylo :)

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Štítky

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.