Trasy 10. 07. 2021

Běžecká trasa na Králický Sněžník

header-image-small

Kudy na Králický Sněžník?

Protože se mě pořád někdo ptá, kudy že se dá dojít nebo doběhnout na ten slavný Králický Sněžník, tak jsem vám to natočil. Cesta začíná a končí u hotelu Vista na Dolní Moravě. Vybral jsem asi nejkratší cestu z Dolní Moravy na vrchol a zpátky jsem se vracel hřebenem, který vede přes Sušinu, Podbělku a Slamník.

Video – nejkratší cesta na Kraličák

Kudy tedy na Králický Sněžník?

Start u hotelu Vista

Moje trasa začíná u hotelu Vista, od kterého doběhnete k tzv. Mramorovému dolu (Kamenolom sněžníkovského mramoru) a dále k odbočce k Mléčnému pramenu. Odtud už se připojíte na žlutou turistickou, která vás podél řeky Moravy dovede až k rozcestí Pod Vilemínkou. Tahle pasáž má od startu až k Vilemínce nějakých 5 km a parádně se na ní rozklusnete.

Od Vilemínky „Skútrovkou“ nahoru

Za Vilemínkou už trasa začíná ostře stoupat. Po cca 300 metrech odbočíte ze žluté na neznačenou cestu, které se říká „Skútrovka.“ Ta vás přivede na červenou turistickou značku, kterou je Hřebenovka E3 (vede od Klepáče). Ta vás dovede až na vrchol Králického Sněžníku.

A takhle to vypadá nahoře na Králickém Sněžníku v noci :)

Kolem slůněte na Stříbrnickou

Na vrcholku Králičáku si můžete dát svačinu (pokud vám to počasí dovolí) a po červené turistické značce seběhnete k rozvalinám Lichtenštejnovy chaty (nyní to likvidují, tak nevím, jak to bude do budoucna vypadat), kde je legendární socha slůněte.

Od slůněte seběhnete k chatě Horské služby Francisce a dále na Stříbrnickou (sedlo).

Socha slůněte při východu slunce. V dáli vidíte Praděd a vlastně i celé Jeseníky.

Ze Stříbrnické přes Sušinu

Na sedle Stříbrnická se vydáte po modré turistické značce na parádní hřebenovkou, která vede přes vrcholy Stříbrnická (1250 m), Černá kupa (1295 m), Sušina (1321) a Podbělka (1308). Celou hřebenovká mě něco přes 4 kilometry a celé je to fantastický trail se super výhledy na celé Jeseníky na západě a protější hřeben s vrcholy Malý Sněžník a Klepáč na východě.

Kraličák je prostě srdeční záležitost :)

Z Podbělky zkratkou na Slamník

Z Podbělky budete ještě asi 400 metrů pokračovat po modré, až doběhnete na rozcestí (křížení cest). Tam odbočíte na neznačenou cestu doprava a doběhnete zezadu na vrchol Slamníku (1232 m). Pokud trefíte počasí, tak budete odměněni parádním výhledem na Hanušovickou vrchovinu s vrcholem Jeřáb (1003 m) a na hřeben Buková hora (958 m) – Suchý vrch (995 m).

Pokud by se vám nechtělo hledat neznačenou cestu, tak můžete u lovecké chaty Babuše odbočit na zelenou, která vás dalším krásným trailem podél potoka, dovede na modrou turistickou značku, vedoucí k chatě Slaměnka respektive ke Stezce v oblacích.

Když trefíte počasí, tak může výhled ze Slamníku vypadat třeba takhle.

Ze Slamníku zpátky k Vistě

Až se pokocháte výhledy ze Slamníku, tak seběhnete po sjezdovce k chatě Slaměnka, kde si můžete dát gulášovku s plzní. A dále se vydáte po modré sjezdovce (podél Mamutího trailu) k horní stanici lanové dráhy U slona. Odtud vás dovede modrá turistická značka (vedoucí opět po modré sjezdovce) až nad hotel Vista. K němu můžete dojít přímo po sjezdovce nebo pokračovat po modré a vzít to oklikou.

Mapa trasy na Stravě

Mapa trasy na Mapy.cz

Dejte mi vědět…

Pokud si tuhle trasu zkusíte projít nebo proběhnout, tak budu rád, když mi dáte vědět, jak se vám to líbilo. A pokud máte dotazy, tak mi klidně napište – mail nebo klidně zprávu na Facebooku nebo Instagramu.

A nezapomeňte si nainstalovat aplikaci Záchranka. Díky a ahoj :)

{BANNER-295}

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.