Recenze 14. 01. 2015

Recenze - běžecké kraťasy Salomon S-LAB Exo Twinskin Short

Tenhle test nelze začít jinak než cenou, protože tyhle kraťasy jsou prostě pekelně drahý. Doporučená cena kraťasů Salomon S-LAB Exo Twinskin Short je 3990 Kč, což je masakr. Když pak odcházíte z obchodu, tak máte pocit, že jste tam nechali půlku stavebního spoření nebo že vlastníte obchodní podíl firmy. Vy jste ale přitom chtěli jenom jedny zatraceně hezký kraťasy :)

Říká se, že běhání je jeden z nejlevnějších sportů. Nesmíte ovšem chtít běhat v Salomonu a už vůbec ne v řadě S-LAB, která je prostě nejlehčí, nejtenčí a nevím co ještě nej.

TWINSKIN - dva v jednom

A teď už k samotným kraťasům. Tento model asi nejčastěji zvolí ti, kdo nemají rádi klasické elasťáky. Kraťasy můžete koupit v bílošedé nebo černé barvě a nesou označení TWINSKIN, což vlastně znamená, že si kupujete dva produkty v jednom - volné běžecké kraťasy, uvnitř kterých jsou všité elasťáky. Na první pohled to tak vypadá, při bližším pohledu však zjistíte, že jsou to vlastně elasťáky a k nim jsou přišité části volných nohavic. V oblasti vnitřní části stehen jsou pouze elastické části nohavic, tudíž se minimalizuje pravděpodobnost oděru této rizikové části, se kterou „bojuje“ mnoho runnerů. Na první pohled trochu zvláštní, ale velice pohodlné.


Obr.: Detail napojení vnější nohavice na vnitřní elastické kraťasy.

Vnější volné nohavice

Vnější nohavice jsou ušité z několika kusů lehké látky s červenými klíny v přední části nohavic a s červeným pruhem na zadní straně. Na levé nohavici je trikolora v barvách Salomonu a na pravé je malé logo Salomon natištěné reflexní barvou. Na zadku vpravo je potom malé reflexní logo S-LAB. Tyto volné kraťasy jsou cca o 8 cm kratší než vnitřní elastické kalhoty.

Vnitřní elastické kalhoty - EXO Sensifit

Vnitřní kalhoty jsou ušité z elastické tkaniny, na kterou je aplikována kompresní technologie EXO Sensifit, která má za cíl:

  • podporu a stimulaci svalové činnosti
  • podporu krevního oběhu (zlepšení přísunu kyslíku a oddálení nárůstu laktátu)
  • zlepšení aktivní regenerace
  • posturální kontrolu


Obr.: Detail EXO tkaniny.

Kompletní a celkem přehledné informace o technologii EXO Sensifit si můžete nastudovat zde - http://salomon-run.cz/technologie-salomon-exo

Osobně jsem s touto technologií přišel do styku poprvé u lýtkových návleků Salomon EXO CALF Long a musím říct, že to má něco do sebe. Máte pocit, že svaly tak nějak drží samy, při běhu se neklepou a možná to trochu ulehčuje pohybu. U zmíněných lýtkových návleků mě zklamalo to, že se během půl roku docela vytahaly a efekt už nebyl takový, jako když byly nové. Kraťasy se taky trochu vytáhly, nicméně ten pocit z komprese tam pořád je.

Uvnitř elastických kalhot jsou pak všité jednoduché vnitřní slipy, díky kterým můžete do kraťasů skočit „na ostro“.

Kapsy

Na první pohled to vypadá, že tyhle kraťasy nemají kapsy. Omyl. Celá horní část/pás je složen z pěti elastických kapes. Do tří z nich v pohodě nacpete tubu gelu. Já v jedné z kapes tahám třeba iPhone. Vzadu jsou dvě menší kapsičky, do kterých se vejde třeba klíč od auta. Na každé z kapes je našité malé poutko, jehož funci jsem do teď neodhalil. Dovedu si ale představit, že na něj přivážu například ten klíč od auta pro případ, kdyby z elastické kapsy vypadl.


Obr.: Elastické kapsy kolem pasu jsou super.

A teď to, co mě fakt naštvalo

Do teď to vypadá, že kraťasy Salomon S-LAB Exo Twinskin Short jsou prostě super. Ano, jsou lehké, pohodlné, kompresní, mají kapsy, vypadají parádně. Ale…

Problém č. 1

Všité slipy jsou olemovány tenkou gumičkou (nechápu proč), která mě odírala v tříslech a hlavně se asi po 50 kilometrech začala párat. Takže šla pryč a kamarádka s šicím strojem, co umí plochý šev na elastické látce mi tam našila tenký elastický lem.


Obr.: Oprava gumičky - našitý elastický lem.

Problém č. 2

Tenhle průšvih s párající se gumičkou jsem se snažil reklamovat přímo u dovozce Amer Sports Czech Republic s.r.o., od kterého jsem kraťasy koupil v rámci výstavy na maratonském expu v Praze před Pražským maratonem 2014. Ani jeden z kontaktů na reklamační oddělení se mi dodnes neozval (psal jsem někdy v létě 2014). Na to, že kraťasy stály čtyřku je to smutná zkušenost.

Problém č. 3

V horní vnitřní části stehen je na elastických kalhotech cíp „Exo povrchu“, který mě neskutečně odíral stehna. Zkoušel jsem kraťasy natáhnout výš i níž, mazal jsem vazelínou a nic nepomohlo. Vyřešil jsem to tak, že jsem pod kraťasy začal nosit vyzkoušené trenky. Dle popisu na webu Salomon.cz je v oblasti stehen speciální materiál, který zabraňuje možnému oděru kůže. Podle mě možná speciální materiál, ale špatně umístěný. Ale třeba to bude individuální.


Obr.: Tohle místo mi odíralo stehna.

Problém č. 4

Po cca 300 naběhaných kilometrech se na kraťasech v oblasti vnitřní části stehen udělala obří díra a začaly se rozpadat ploché švy.


Obr.: Díra a rozpadlé švy v oblasti třísel.

Abych jenom nenadával

  • Když pominu odřená stehna (vyřešil jsem tím, že jsem pod kraťasy nosil ještě elastické trenky), tak jsou kraťasy hodně pohodlné a prakticky o nic nevíte. Nejdéle jsem v nich běžel nějakých 21 hodin Horskou výzvu na Dlouhých stráních a vše bylo bez problémů.
  • Kraťasy Salomon S-LAB Exo Twinskin Short jsou opravdu lehké. Určitě i to zapříčinilo díru na stehnech a rozpadlé švy. Za lehkou váhu se platí a závodní hadříky prostě tolik nevydrží.
  • Ty kapsy jsou prostě boží :) Cpu do nich vše, od gelů, přes klíče, až po telefon, peníze a nevím, co ještě.

Závěr

Gumička na vnitřních slipech se dá vyřešit našitím nového pevnějšího lemu a díra v oblasti třísel se dá zašít. V kraťasech se běhá parádně, jsou pohodlné a lehké, kapsy jsou super a žádné jiné lepší běžecké kraťasy jsem zatím nenašel. Jenže za tu cenu byste čekali něco bezchybného. Pokud by kraťasy Salomon S-LAB Exo Twinskin Short stály polovinu ceny, tak bych o nich asi znovu přemýšlel. Takhle ale budu experimentovat a rozhodně zkusím něco jiného.

Na obhajobu se dá ještě říct, že se jedná o výrobek řady S-LAB, která je prostě závodní, takže se pravděpodobně s žádnou dlouhou životností nepočítá.

I přes výše uvedené problémy mám nutkání koupit si je ještě jednou, ale v té bílošedé variantě, protože se v nich opravdu dobře běhá. Ehm, tedy pokud je někde budou mít v akci :)

Použité technologie

TWINSKIN - dva produkty v jednom (volné kraťasy + všité elastické kraťasy).
SMART SKIN™ - Použití vhodného technického materiálu na vhodném místě má přinést optimální výkonnost.
EXO SENSIFIT - stabilita svalů a regenerace.
ADVANCEDSKIN ACTIVEDRY - Technologie zajišťující, že zůstanete v pohodlí a suchu. Funguje na bází odpařování potu a vlhkosti pryč od těla směrem ke svrchní vrstvě textilu.

(Honza Dvořáček)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.