Zážitky 04. 01. 2015

Běh na Andrlův chlum 2015

Andrlův chlum je legendární kopec, který se tyčí nad městečkem Ústí nad Orlicí, ze kterého mimo jiné pochází olympijský vítěz Jarda Kulhavý. Každoročně se na tomto kopci první lednovou sobotu koná tradiční běh na Andrlův chlum s délkou 2,5 km a převýšením cca 209 metrů. Je to taková rychlá krátká stojka, kde si rychle oživíte, kolik cukroví jste za Vánoce zvládli a kolik tréninků jste vynechali :)

Prezentace a start

Prezentace závodníků probíhá v restauraci Medrik, kde se taky můžete převléct a dát si parádní svařák. Samotný start je potom umístěn hned vedle restaurace. Startuje se po dvou až tříčlenných skupinkách podle toho, jak se dostavíte na start, takže žádný stres.


Foto - naše parta na startu :)

Trasa

Hned po startu vede trasa prudkým asfaltem směrem do terénu. Od té doby stoupáte podél kapliček až na samotný vrchol „Andrláku“, kde je chata KČT a parádní rozhledna (doporučujeme vylézt i tam, protože tamodtud jsou super výhledy :)

Celá trasa vede po lesních pěšinách a až na krátký úsek pořád stoupáte. Několikrát se také přebíhá silnice, jejíž serpentiny se klikatí až na vrchol (v létě se zde jezdí známý závod do vrchu automobilů). Mimochodem - dá se zde dobře zajezdit i na horských kolech. Kdysi se zde jezdily i závody ve sjezdu MTB. Jeden z nich jsem tehdy vyhrál a porazil jsem i Jardu Kulhavého. Teď už by si mě ale určitě namazal na chleba :)


Foto - trasa podél kapliček

Asi po dvou třetinách trasy narazíte na opravdu prudký úsek s kořeny, kde se v případě bláta či ledu dá hodně získat, ale i ztratit. A to se stalo právě letos. Celá trasa byla celkem schůdná, až na tento úsek, kde se středem cesty dařilo běžet/jít pouze závodníkům, kteří měli tretry s hřeby nebo nesmeky.


Foto - pekelná klouzačka v prudké části trasy

Cíl

Po tomto prudkém kořenitém úseku už následuje jen mírná pěšinka pod závěrečný „kopeček“, na kterém stojí zmíněná chata KČT. Posledních cca sto metrů vede po pořádně ostrém chodník, kde se finišuje a myslím, že většina závodníků si zde procvičí svoji maximální tepovku :)


Foto - úzká a zároveň prudká cesta vedoucí do cíle prověřila mnohé závodníky :)

Výsledky a rekordy

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 138 závodníků v devíti kategoriích, což byl dle pořadatelů účastnický rekord. Stejně jako vloni měl absolutně nejrychlejší čas Pavel Hrdina z týmu AK Perná (9:15 min.). Na druhém fleku byl Miloš Kratochvíl z Hvězdy SKP Pardubice (9:33 min.) a bronz bral s časem 10:05 min. Daniel Hájek z Atletiky Polička. Kompletní výsledky přikládám k článku.

Traťový rekord, který padl v roce 1998 drží Miroslav Vítek a činí neuvěřitelných 8 minut 40 vteřin a dosud ho nikdo nepřekonal.

Nejstarším účastníkem letošního ročníku byl 88 letý Jiří Soukup z TJ Liga 100 Hradec Králové, který trasu v atletických tretrách a s holemi zvládl za 30 minut a 40 sekund. Jirku Soukupa pravidelně potkáváme na půlmaratonech i závodech do vrchu. Je to frajer a v roce 2014 dokonce zaběhl maraton za 8 hodin 12 minut a 10 vteřin a stal se nejstarším českým maratoncem :)


Foto - Jirka Soukup v cíli závodu :)

Andrlův chlum

Pokud chcete potrénovat běh do kopce, tak je „Andrlák“ ideální lokalitou. V případě tréninku můžete výběh prodloužit třeba na Kozlovský kopec, kde je další chata, kde se dá osvěžit a také další rozhledna. Naše oblíbená trasa je také do Ústí nad Orlicí vlakem a během domů do Svitav právě přes „Andrlák“, Kozlovský kopec a Psí kuchyni. Někdy určitě tuhle trasu taky popíšeme :)

Takže doufám, že se vám letošní závod na „Andrlák“ líbil a příště dorazíte zas :)

Výsledky a fotogalerii najdete níže...

(Honza Dvořáček)

Video z oficiálního Youtube kanálu města Ústí nad Orlicí

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.