Recenze 07. 11. 2017

Recenze - Suunto Spartan Sport Wrist

O tom, že značka Suunto určuje v oblasti sportovních „měřáků“ trendy není pochyby. Málokdo ale ví, že Suunto jako jedna z mála značek vyrábí své hodinky „ručně“ přímo ve Finsku, což tak trochu naznačuje, že přesná ruční výroba respektive kvalita by mohla být trochu líp kontrolovaná než u jiných výrobců, kteří nechávají kompletovat svoje výrobky „za pytlík rejže“ někde v Asii :)

Suunto - ruční výroba ve Finsku

V prvé řadě musím říct, že když Suunto vylezlo s novinkovou řadou Spartan, tak to vypadalo, že jim trochu ujel vlak. Od té doby na všem opravdu zapracovali a vydali spoustu softwarových updatů, díky kterým to „zpoždění“ nejen dohnali, ale spoustu věcí taky vylepšili nebo přidali. Což je super.

O tom, že značka Suunto určuje v oblasti sportovních „měřáků“ trendy není pochyby. Málokdo ale ví, že Suunto jako jedna z mála značek vyrábí své hodinky „ručně“ přímo ve Finsku, což tak trochu naznačuje, že přesná ruční výroba respektive kvalita by mohla být trochu líp kontrolovaná než u jiných výrobců, kteří nechávají kompletovat svoje výrobky „za pytlík rejže“ někde v Asii :)

A teď k samotným testovaným hodinkám Suunto Spartan Sport Wrist. Jak už napovídá název, tak hodinky mají narozdíl od první verze Spartan Sport měření tepové frekvence přímo na zápěstí. O to se stará biometrický snímač průtoku krve, který ze zápěstí dokáže určit tepovou frekvenci.


Zdroj fotky: Suunto.com

Pouzdro a konstukce

Pouzdro hodinek je dle informací výrobce vyrobené z kompozitního polyamidu. No prostě je z hodně tvrdýho a na dotyk příjemnýho „plastu“ :) Displej je krytý minerálním sklíčkem. Dle mých zkušeností vydrží hodně, ale pokud třeba lezete ve skalách, tak bych doporučil investovat do hodinek se safírovým sklem (např. staré dobré Ambit3 Peak nebo Spartan Ultra). Pásek Spartanů je vyrobený ze silikonu, s pouzdrem je pevně spojený a vypadá, že něco vydrží. Píšu, že je pevně spojený, což znamená, že nemá kloub, ale vyměnit v případě potřeby jde. Co mě na první pohled zaujalo je váha hodinek. Vypadají robustně, ale jsou opravdu lehké (dle výrobce 70 gramů). Mám doma taky Ambit3 Peak Sapphire a ty mají 92 gramů. Hned jsem poznal, že Spartany jsou výrazně lehčí.


Detail pouzdra – vše sedí naprosto přesně.

Displej

Displeje jsem se původně trochu bál. Nově je barevný a hlavně dotykový. Co se týká viditelnosti, tak je to ale dost podobné jako u klasické digitální verze u modelů řady Ambit. Někdy je na to vidět líp, někdy hůř. Při večerních trénincích si prostě obojí občas rozsvítíte, jinak je to naprosto v pohodě. A pokud bude tohle někdo řešit, tak je to rejpal. Za mě OK.

Co se týká dotykového ovládání, tak i toho jsem se bál. Přemýšlel jsem, jak to bude fungovat za deště apod. Není problém. Slyšel jsem, že u konkurenční značky :) se za deště sám přepíná displej. U Spartan Sport jsem tohle nikdy nezažil. Dotykáč funguje perfektně. Není tak citlivej jako třeba u iPhonu, ale když si na citlivost zvyknete, tak funguje skvěle. A navíc máte pořád možnost používat i čudlíky :)


Mimo jiné si můžete vybrat ciferník hodinek a jeho barvu.

Baterie a nabíjení

Přiznám se, netestoval jsem všechny varianty nastavení GPS. Nejdýl jsem se s hodinkama pohyboval nějakých 5 hodin a za tu dobu mi sežraly 37 % baterie při GPS po jedné vteřině. Pro drtivou většinu běhajících smrtelníků naprosto v pohodě. Hodinky jdou ale taky přepnout do režimu GPS po 5 vteřinách a 60 vteřinách, kdy vydrží fungovat mnohem dýl. Pro opravdové ultra běžce je zde potom možnost nabíjet hodinky při zapnuté aktivitě. Narozdíl od předchozích modelů Ambit (pofiderní kolíček) jsou hodinky vybavený magnetickým konektorem, na kterej se nabíjecí kabel přichytne a pevně drží. Nevýhodou je možná to, že při nabíjení není možný mít hodinky na ruce (respektive lze to, ale není to moc pohodlný), ale nedovedu si představit, kam byste při nabíjení dali powerbanku, takže to je stejně fuk. Hodinky se z nuly na sto procent nabijou asi za hodinu a půl, takže je prostě hodíte do batohu, kde se aktivita dál zaznamenává a zároveň se nabíjí. Za mě OK – Pražskou stovku bych si s nima klidně dal. Kdybych ji uběhl :)


Magnetický konektor - fakt skvěle drží. Vychytávka jako od Apple :)

Funkce „Smartwatch“

Živím se „přemýšlením“, takže mám na mobilu vypnutý zvonění a telefonuju respektive komunikuju, když chci já. Zní to trochu nafoukaně, ale tak to prostě mám. Být v dnešní době pořád na příjmu mi přijde jako zátěž a mě to takhle vyhovuje. Takže funkce „chytrých hodinek“ na Spartanech nepoužívám a tudíž jsem to ani netestoval. Google ale říká, že pro propojení přes Bluetooth to umí notifikace zpráv, hovorů, Facebooku apod. :)

Wrist - měření tepovky

Model Spartan Sport Wrist není standardně vybavený hrudním pásem, protože, jak už název napovídá, umí měřit tep přímo ze zápěstí. K tomu slouží biometrický sensor, který je umístěný na zadní straně hodinek. Jsou to vlastně takový tři malý světýlka :) Stejně jako klasický hrudní pás, má i Wrist své výhody i nevýhody. Začnu nevýhodama. Měření má občas výpadky. Ptal jsem se na to kámoše, co má Apple Watch a kámošky, co má Garminy. Dělá jim to prej občas taky. Takže žádnej průšvih. Druhá nevýhoda je, že když jdete trénovat v zimě a hodinky hodíte přes rukáv, tak vám to nezměří tep. A jsme u výhod :) Hodinky jdou spárovat s klasickým hrudním pásem, takže v zimě můžete měřit tepovku takto. Já jsem si zvykl běhat bez pásu a měřit Wristem, protože je to prostě pohodlný – pokud jsem šel trénink zaměřenej třeba na objem, kdy běhám hodně na pocit a přesná tepovka není tak důležitá. Pokud jsem šel ale třeba tempový intervaly, tak jsem radši bral pás. V tomhle případě je kvalita tréninku moc důležitá :)


Při měření tepovky sensor bliká. Vyfotit to, je trochu umění :)

Synchronizace

Hodinky můžete synchronizovat dvěma způsoby. Přes mobil pomocí Bluetooth a mobilní aplikace Movescount. Nebo do počítače přes kabel pomocí aplikace SuuntoLink. Obě aplikace jsou propojené s vaším Movescount účtem, kde potom vidíte všechna data z tréninků a můžete tam nastavovat hodinky. Malou teoretickou nevýhodou je, že většinu funkcí je potřeba nastavit v počítači přes Movescount a změny potom synchronizovat do hodinek. Přes mobilní aplikaci tohle nenastavíte. Někdo bude hračička a bude tohle postrádat. Mě to ale vyhovuje. Mám rád, když vše jednou nastavím a pak to dlouho funguje a já do toho nemusím hrabat. Což přesně tenhle systém splňuje.


Ukázka rozhraní webové aplikace Movescount, kam se nahrávají všechna tréninková data.

GPS záznam

Narovinu říkám, že když jsem hodinky dostal, tak tenhle model byl docela novinka a když jsem je testoval společně s dědečkem Ambit3 Peak, tak se naměřený údaje cca o 10–20 % lišily. Po asi dvou měsících a několika updatech firmwaru ve Spartanech se vše dost výrazně zlepšilo. Jako příklad uvedu trénink, kdy jsem jel na kole na švih a Spartany naměřily 50,90 km. Ambit3 Peak ukázaly 50,91 km. Tenhle rozdíl se dá přežít, co říkáte? :)

Větší rozdíly se projevovaly v měření nastopaných metrů a nadmořské výšky, kde je třeba model Ambit3 Peak nebo dnes už nově Spartan Ultra nebo Spartan Sport Baro, o dost přesnější. Má to jednoduchý důvod – testované Spartan Sport Wrist nejsou narozdíl od zmíněných měřáků vybavený barometrem. Takže to občas o pár metrů prostě nesedí. Ale tomu taky odpovídá příznivější cena, a proto se to dá „překousnout.“ :)


Hodinky v průběhu aktivity nahrávají vaší trasu. Pokud zabloudíte, tak se po ní můžete kdykoliv vrátit. Viz níže.


Kdykoliv si můžete uložit souřadnice pozice, na které se nacházíte. Ještě jsem to nepoužil, ale může se hodit :)

Navigace

Navigaci už v sobě měla modelová řada Ambit a fungovala skvěle. U Spartanů ji dotáhlo Suunto ještě dál a to hlavně po grafické stránce, což se zrovna u navigace hodí. Jak to funguje? Nejdřív je potřeba do hodinek nahrát trasu, po které chcete běžet (případně jet na kole apod.). Provedete to tak, že ji nahrajete v počítači do webové aplikace Movescount. Např. pořadatelé závodů dost často na svých webech zveřejňují trasu svého závodu pomocí souboru ve formátu .gpx. Tento soubor si stáhnete a nahrajete do svého Movescountu – v sekci Mapa/Trasy/Moje trasy/Moje knihovna, kde si trasu pojmenujete a zakliknete, že chcete „Použít s hodinkami Suunto…“ Potom je potřeba spustit synchronizaci hodinek pomocí synchronizační aplikace SuuntoLink (viz odstavec výše – Synchronizace). Stejně tak si můžete do .gpx vyexportovat z Movescountu kteroukoliv jinou trasu – třeba nějakou, kterou jste v minulosti běželi vy nebo jinou, kterou najdete v Movescountu v sekci Mapa. Tuhle funkci využijete třeba když jedete na dovolenou někam, kde to neznáte. Mrknete na mapu, vyberete trasu, nahrajete do hodinek a můžete vyrazit.


Takhle vypadá navigace. Černý puntíky jsou cesta, po které jsem přišel. Napojil jsem se na trasu – přišel jsem zleva a dál jdu po trase. Modrá čára je moje trasa. Nalevo vidíte měřítko 100 m od šipky uprostřed. No a červená šipka dole ukazuje na sever.


A takhle to vypadá, když sejdete z trasy.

Samotnou navigaci po trase můžete spustit jak při zapnuté aktivitě (při tréninku) tak i samostatně, když chcete pouze navigovat. Hodinky vám potom ukazují, kde je trasa a jak daleko jste od ní. Měřítko zobrazené mapy se na hodinkách přizpůsobuje tomu, jak se např. blížíte k odbočce. Na boku displeje vidíte měřítko, abyste se lépe orientovali. Ještě větší vychytávka je funkce „Najít cestu zpět.“ Dá se spustit kdykoliv během zapnuté aktivity. Navigace vás jednoduše dovede zpět tam, odkud jste vystartovali. Tuhle funkci mimochodem hodně prý využívá Kilian Jornet při jeho horských výletech za snížené viditelnost. Četl jsem jeho článek, kde popisuje, že by se bez téhle funkce neobešel. Kdo někdy na horách zažil mlhu nebo pořádnou vánici, tak ví, o čem Kilian mluví :)


Ztratili jste se? Žádný problém. Hodinky vás dovedou zpět :)


A takhle vás dovedou „domů.“ Stačí modrou šipku nasměrovat mezi dva modrý body nahoře a jdete. Pro lepší orientaci je zde opět červená šipka ukazující na sever.

Sportovní režimy

Téma sportovních režimů a s nimi spojenýho Movescountu je na samostatnej seriál článků nebo taky možná na celej web :) Ve zkratce ale můžu říct, že hodinky můžete použít snad na všechny sporty, který si vymyslíte. Mimo běhání je používám na kolo, kde fungujou jako klasickej tacháč. Dá se s nima i plavat. Jen stačí navolit buď délku krytýho bazénu (25/50 m) nebo zadáte, že plavete venku. Hodinky se dají použít i na multisporty typu triatlon. Se starýma Peakama jsem před dvouma rokama jel polovičního Ironmana. V depu jen překliknete na další disciplínu a jedete. Jako naprostej vrchol považuju využití při indoor aktivitách jako je např. Cross-fit, různý kruháče a podobně. Já je pravidelně využíval při boxerských trénincích, kdy na začátku tréninku nasadíte hrudní pás, zapnete aktivitu a hodinky necháte klidně v šatně. Celej trénink absolvujete s pásem a pak jen na hodinkách zakončíte aktivitu. Všechna data se nahrávají do pásu, odkud se po zakončení aktivity vše přehraje bezdrátově do hodinek a dál do Movescountu. Pecka! :)


Ukázka různých sportovních režimů. Každý z nich si můžete v Movescountu přizpůsobit dle toho, co potřebujete na displeji vidět.

Cíle - denní kalorie, kroky

U Spartanů si taky můžete navolit denní cíle – kroky a spálený kalorie. Hodinky vám vždy zahlásí, když cíle dosáhnete. Docela vychytávka pro soutěživce a plniče úkolů :) Mimo to hodinky ukazují vývoj regenerace (dle odtrénovaných jednotek) a po posledním updatu umí taky sledovat spánek, což jsem zatím nestihl vyzkoušet.


Hodinky po celý den sledují vaši aktivitu. Měří kalorie a kroky a když budete chtít, tak průběžně i tepovku. Do toho se započítávají i měřené aktivity (tréninky, závody, apod.).


A umí měřit i kvalitu spánku. Z toho všeho umí vypočítat čas potřebný pro regeneraci. Tenhle údaj jsem ale vždycky bral tak nějak orientačně :)

Závěr

Už kdysi, když jsem začínal s běháním, tak jsem měl jasno, že si pořídím Suunto. Zkoušel jsem i Polar, ale tomu podle mě trochu ujel vlak. No a Garmin mám spojenej s navigacema do auta. Jenže já ty hodinky nechci proto, abych v létě trefil do Chorvatska! Mám rád věci, který jsou poctivě vyrobený a jsou odzkoušený praxí. Suunto má za sebou velkou historii coby výrobce kompasů (už od roku 1936) a pak je to taky leader v potápěčských měřácích. Kdo jinej by měl mít dotažený technologie pro sportovní hodinky? No přece Suunto!

Mohlo by vás zajímat

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.