Trasy 14. 12. 2014

Vzpomínka na léto aneb Beskydy z druhé strany

Pokud brázdíte stezkami Beskyd (nebo alespoň prstem po mapě), máte zajisté tušení, že jejich rozloha zasahuje až do míst, kde sídlí naši slovanští sousedé. Navíc díky uvolněným časům se můžete prohánět z jedné strany hranice na druhou, bez obav z toho, že Váš životní čas vylepší pohraničník se psem. V případě, že už přemýšlíte, kde jsme se to vydali, můžu Vám v této chvíli prozradit, že náš dnešní společný trénik se odehrává pár kilometrů za českou hranicí a to nedaleko od polské vesničky Istebna.

Co do úvodních informací jako "profesionální" začátečník :-) budu i přísti řádky směřovat do těchto řad. Trasa s prevýšením 155m (juchuuu :-)) a délkou 6 km je velice slibnou kombinací silnice a nefalšovaného beskydského lesního terénu.

Zhruba po 30 minutách jízdy z Českého Těšína kola automobilu zastavují na stopě červené turistické značky (směr Przyłop a Barania Góra) w sedle Szarcula (v polštině Przełęcz Szarcula, GPS:49° 36′ 10.4″ N, 18° 54′ 52.9″ E).

Cílem běhu bude zhruba 3 km vzdálená Stecówka, která je součástí této turistické trasy.

Naše přítomnost neunikne pozornosti místního strážce parkoviště a vybírá si od nás poplatek 3 złote (1złoty cca 6,5 CZK). V případě, že byste chtěli na místě strávit celý den, cena se zvyšuje na 6 złotych. Po zaplacení přebalujeme do bežeckého batohu věci potřebné k přežití, zapíname sporttestery a hurá do lesů.

Cesta nás vítá mírným stoupáním mezi kmeny a kamením. Počasí je skvělé (jak jinak:-)) a na obzoru se ukazují první panoramata. Dlouho se tím ale netěšíme, protože cesta nás schovává mezi stromy.

Trasa je víc než zábavná! Skáčeme a užíváme si prostě jako malé děti. Smrt betonu! Tohle je to pravé potěšení a celí usměvaví prcháme dál a dál.

Po nějaké době si ale uvědomujeme, že jsme tak trochu zapomněli na přívalové deště z posledních dob a zapadáme do bahna jak šťastní hrošíci. Mít tady silniční boty, tak se cítíte jako Fiat na Rallye Dakar. Že Kubo? :-) Tudíž o romaznitost terénu a zážitky není nouze. Přeskajeme blátivá pole, přelézáme po naplavených větvích, které napadaly na zem z okolních stromů. Cesta se klikatí a chvílemi ani můj metr sedmdesát nestačí převýšit místní traviny, které jsou všude kolem. Človek než by se nadál, lesní dobrodružství končí a otevírá se nám planina, kde stojí chata Stecówka. Ještě před rokem byste se tu ještě kochali pohledem na krasný dřevěný kostel. Bohužel, ten podlehl neznámému žháři a zůstala jen zvonice na památku. I přes tento smutný fakt, pohled na okolní krajinu je uchvacujíci.

Co se týče zpáteční cesty, nabízí se dvě možnosti. Ta první je vrátit se zpět po svých šlépějích červeně značenou cestou, a nebo vzít na milost asfaltovou trasu, která poskytuje klidný návrat k vozidlu. Z důvodu, že chceme vyzkoušet jak si tento okruh vede, vítěznou možností se stává B. Díky tomu zjišťujeme, že silnice je oblíbená i mezi jinými běžci a výhled také rozhodně není k zahození! Navíc asfalt je pěkne udržovaný a cesta celý čas někdy více a někdy i méně stoupá lehce nahoru. Před​​​ koncem dnešního běhání nás (jak už to v kopcovitých terénech bývá) čeká i jeden malý závěrečný sešup dolů. Tímto sprintem (kdo by si to z kopce neužil :-)) se dostáváme na samý konec tréninku. Šest kilometrů uteklo jak nic a suma sumárum se nám osobně tento mini běžecký výlet libil. Takže jestli budeme zase někdy poblíž, rozhodně si dáme nášup ;-). Jo a nezapomeňte si občanky!:-)

místo: parkoviště v sedle Szarcula (Przełęcz Szarcula) v Polsku, červená turistická značka
GPS: 49° 36′ 10.4″ N, 18° 54′ 52.9″ E
délka trasy: 6km
převýšení : 155 m
povrch: 50% asfalt, 50% lesní cesta
pro koho: začátečník, rekreační běh

Turistická mapa

Satelitní mapa

Profil trasy

(ren)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.