Rock Point – Horská výzva dopsala šestou kapitolu

ČR – Více zastávek, atraktivní lokality, nové výzvy. Letošní 6. ročník seriálu Rock Point – Horská výzva, který je již minulostí, byl ve znamení mnoha novinek. Běžci se poprvé dostali do Beskyd, šanci startovat poprvé měli i jednotlivci. Právě uplynulá série horských běhů a trekingu přiměla k pohybu v nejkrásnějších horských oblastech Česka na tři tisíce lidí, přinesla velké motivace, spoustu radosti a excelentní výkony, ale také pomáhala potřebným.

„S každým rokem se nám daří seriál posouvat, vylepšovat ho a nejinak tomu bylo i letos. Přibyla jedna zastávka, umožnili jsme účast jednotlivcům a celou sérii tak více přiblížili širší veřejnosti. Díky tomu za sebou máme další povedený rok a samozřejmě už teď pracujeme na tom, aby ten sedmý v pořadí byl opět atraktivnější a přinesl radost a pohodu stávajícím, ale nalákal i běžce nové,“ sdělil Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Historicky poprvé se celé „tour“ mohli zúčastnit jednotlivci. Dosud výsadu startu měli jen dvojice. Ty z důvodu nočního startu a bezpečnosti zůstaly pouze na hlavní trase Long. „Náš závod je díky svým lokalitám a celkovému pojetí opravdu jedinečný, a proto jsme udělali určitý ústupek a vyšli vstříc těm, kteří jen těžko hledali parťáka,“ vysvětlil důvod změny Zitta.

Novinkou pak bylo rozšíření z původního kvarteta na pětici zastávek. Běžci se od května do září mohli každý měsíc těšit na jiné horské zákoutí. Pořadatelský tým připravil Rock Point – Horskou výzvu v těch absolutně nejkrásnějších českých horách. V květnu série odstartovala na Božím Daru v Krušných horách, o měsíc později premiérově v Beskydech v Trojanovicích u skokanského můstku Jiřího Rašky, červen patřil Jeseníkům, kdy běžci začínali už v tisíci metrech na Červenohorském sedle, na konci letních prázdnin byla na programu Šumava a výběh ze Železné Rudy a absolutní finiš zažily v září Krkonoše, kdy poslední vítězové doběhli do Pece pod Sněžkou. „Novou lokalitou byly Beskydy, ve kterých jsme přitom kdysi začínali pod názvem Mountain Challenge. V kalendáři Horské výzvy tak Valašsko bylo poprvé,“ připomněl Zitta.

Na každém z pěti dílů na účastníky čekaly tři délky tras Long, Half a Short o průměrné délce 68, 31 a 16 kilometrů. Na každé distanci soutěžily čtyři kategorie – muži, ženy a dogtreking mužů a žen, tedy běžci se psem. U královské trati Long byla navíc u dvojic povolena kombinace mix. Běžci soutěžili buď jen na jednotlivých trasách, anebo pro ně bylo větší motivací celkové pořadí. Za každý závod se totiž sbíraly body do celkového hodnocení. Přestože obdivuhodné výkony předvedla mix dvojice Lucie Samcová a Václav Pelc (Dudáci), kteří dokázali ovládnout všech pět zastávek ve své kategorii, celkovým vítězem se nakonec stali Medaři, tedy litoměřicko-pražská dvojice Tomáš Lisec a David Kopal. „Už v loňském roce jsme zavedli slavnostnější ráz celkového vyhlášení nejúspěšnějších běžců. Stejně jako loni i letos dojde k předání cen na akademické půdě. S nejlepšími se setkáme na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v rámci cestovatelského festivalu Obzory,“ zve na vyhlášení 12. listopadu Pavel Zitta.

Rock Point – Horská výzva není jen o soutěžení. Seriál myslí i na druhé a také na samotnou přírodu. Nedílnou součástí každého závodu je nesoutěžní Pochod s Mixitkou, který má benefiční charakter. Na jednotlivých zastávkách polovina startovného z pochodu putuje do rukou vybraného hendikepovaného dítěte. V Krušných horách se pomáhalo Matějovi Židlickému, který trpí v Česku poměrně vzácným Angelmanovým syndromem, v Beskydech Verunce Fojtíkové, která jako nadějná sportovkyně měla ve dvanácti letech pád při tréninku na lyžích a po poranění míchy nemůže chodit, v Jeseníkách zase Lukáškovi Bílému, který je upoutaný na vozík, na Šumavě se šlo pro Elišku Vachtlovou, u které při porodu došlo kvůli nedostatku kyslíku k těžkému poškození mozku a v Krkonoších Mixitka pomáhala Kubíkovi Peckovi trpícímu vrozenou svalovou dystrofií. „Benefiční pochody jsme s železnou pravidelností zařadili loni. S nimi přichází i velká radost nejen pro nás, ale i pro samotné obdarované, kteří ve většině případů přijdou mezi nás a mohou vnímat sílu energie, která tu je. Pro nás je to i určité zastavení, abychom si uvědomili, že můžeme být rádi, že jsme zdraví. V rodičích těch dětí je přitom mnohdy mnohem více sil, než ve vítězích jednotlivých závodů. A to samozřejmě nijak nechci snižovat jakékoli výkony, jen upozornit, jak Horská výzva může lidi spojovat a motivovat, což potvrzuje třeba i krok jednoho z partnerů společnosti Synlab, která navíc ještě předala další příspěvky,“ smeknul svůj pomyslný klobouk ředitel závodu Pavel Zitta.

Pořadatelé se snaží pomáhat i přírodě a dané lokalitě. O značení, stejně jako následné odznačení, trati se starají členové sdružení Progressum, kteří spolu s organizátory připravili projekt Green Way. Ten šíří osvětu chování se v přírodě a především uklízí trať a přilehlá frekventovaná turistická místa od odpadků. „Ze zkušenosti víme, že většina sebraných odpadků nemá s naším závodem nic společného. Za cíl jsme si ale dali být celkově prospěšní. I nadále proto chceme motivovat veřejnost ke zdravému pohybu, aktivnímu životnímu stylu a seznamovat ji s krásami českých hor,“ dodal Zitta s tím, když zmínil pozitivní dopad na turismus v daných oblastech.

Co dál? Přestože Rock Point – Horská výzva teprve dopisuje svoji šestou kapitolu, pořadatelé už intenzivně pracují na následující sedmé. Ta by měla být ve stejném rozsahu, ale opět atraktivnější a zajímavější. „ Jsem velmi rád, že se nám daří dobře spolupracovat se zástupci dotčených měst, obcí a úřadů a Lesů ČR. Mnozí si to vzali za své a nesmírně nám pomáhají. Díky nim můžeme vytvářet skvělá zázemí a atraktivní trasy. Pracujeme na tom, abychom připravili ještě zajímavější a především trailovější tratě. Navíc opravdu zvažujeme, že se na všechny trasy vrátí dvojice s tím, že zachovány budou i starty jednotlivců. Přece jen to s sebou přináší něco víc. V závodě dvojic se projevují i jiné vlastnosti než jen fyzická připravenost. Účastníci musí více brát ohled na druhého, vzájemně si pomáhat a spolupracovat. I tato varianta není nereálná, ale to ukážou až následující týdny příprav. Rozhodně ale věřím, že i nadále se bude na co těšit,“ uzavřel letošní sérii Rock Point – Horská výzva ředitel Pavel Zitta.

Seriál pěti běžeckých víkendů už čeká jen na své listopadové vyhlášení, ale pořadatelé již pro nadšené běžce chystají další extrémní lahůdku v podobě čtyřiadvacítky. Rock Point – Horská výzva 24 hodin je naplánovaná v Jeseníkách už v nadcházejícím víkendu (29.-30.10.) v Koutech nad Desnou. Běžci se z areálu Kouty vydají s odbitím sobotního poledne. Vítězem se stává ten, kdo za 24 hodin uběhne nejvíce okruhů o délce 8,4 km. „Ze soboty na neděli se nám mění letní čas na zimní, ale běžci se nemusí obávat, opravdu skončíme po 24 hodinách, což bude znamenat, že finiš je nejpozději v 11 hodin v neděli,“ usmál se Pavel Zitta, když připomněl, že přihlásit se každý může i v den konání.

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.