Recenze 07. 07. 2016

Pekelná silniční novinka - Salomon S-LAB Sonic

Robert Krupička otestoval silniční novinku od Salomonu. A já ji „rozberal do šroubku“. Tahle bota vás bude bavit :)

Proč zrovna Salomon S-LAB Sonic?

Na začátku sezóny se snažím běhat rychlejší tréninky nebo závody, který jsou dost často i po asfaltu, tak jsem přemýšlel, v jakých botách tohle běhat. Zeptal jsem se Roberta Krupičky, co by doporučil a vznikl z toho nápad, sepsat jeho a můj názor právě na tuhle botku, která je v letošní kolekci Salomonu novinkou. Vzhledem k tomu, že jsme svůj pohled psali odděleně, tak musím říct, že i přesto, že jsem proti Robertovi tak trochu běžeckej zelenáč, tak asi nebudu zase taková lama. Protože jsme se docela shodli. Tahle bota je fakt rychlá!

Z pohledu závoďáka Robertka Krupičky:

Salomon S-LAB Sonic jsou super lehké a rychlé boty vhodné na silnici a pevný povrch. Tyto botky vidím jako speciální silniční závodní boty na tratě od 5k až po půlmaratón. Dále pak na rychlé tempové tréninky. Když jsem Sonic obul poprvé, hned jsem pocítil jak rychlá bota to je! Zároveň jsem tušil, že na maraton či delší závody budou rychlé až příliš :)

Na letošním ME v běhu do vrchu, kde jsem doběhl na 10. místě, jsem velmi zvažoval, zda poběžím v S-LAB Sonic nebo S-LAB Sense 5. Volba mezi těmito botami byla ale jednoduchá - buď skvělé Sense 5 nebo skvělé Sonic :) Na trati bylo mnoho asfaltových úseků, a ikdyž jsem se nakonec rozhodl pro Sense 5, tak S-LAB Sonic by byla minimálně stejně dobrá volba!


Jak vidíte na fotce, tak Robertova zázračná rychlost se skrývá v jeho sedmimílových botách. On nemá nijak velkou nohu, ale má palec o velikosti ukazováčku na ruce. Až někdy nebude dávat pozor, tak vám to vyfotím :))

A co na to já? No, trochu jsem se rozepsal :)

Když někde vidím nápis Salomon, tak vidím hory, kopce, traily a neuvěřitelný výkony všech těch „nadlidí“ ze Salomon týmu. Podle toho taky vypadá můj botník. A vlastně nejen botník, ale taky šatník. Věci od Salomonu mi prostě sedí jako prdel na hrnec :)

Přes zimu ale nabíhám kilometry hlavně na asfaltu nebo prostě na tvrdým zmrzlým povrchu. Na jaře pak taky běhám nějaký ty silniční závody. A proto jsem pořád řešil, v čem tohle budu běhat. Adidasky mi nesedí, Nike taky ne a v nějakých Mizunách, Asicsech a dalších značkách se prostě nevyznám a experimentovat se mi nechce. Salomon tenhle můj „problém“ dost razantně vyřešil.

Vloni vyšel Salomon s řadou X - Series, která byla určená pro City Trail, tedy pro jakousi kombinaci běhu po asfaltu, ale taky třeba šotolině a dalších tvrdých površích, který najdete ve městě. Z téhle řady potom vznikla plnokrevná silnička Sonic, která se vyrábí ve třech řadách - Sonic Pro (tréninková objemovka), Sonic Aero (s odlehčeným vrškem) a taky závodní S-LAB Sonic, kterou jsem podrobil testu.


S-LAB Sonic vypadají na první pohled hodně lehce a lehký taky jsou. Kolekce S-LAB ve váze nedělá kompromisy!

Co mě na botě hned zaujalo?

Jak jsem zmínil výše - Salomon mi fakt sedí a hned, jak jsem botu obul jsem věděl, že to je ono. Bota sedne jak ulitá. Při prvním vyběhnutí jsem byl překvapenej, že je bota dost tvrdá a zároveň „přesná“. Zásadní roli podle mě hraje torzní tuhost podrážky. Poznáte to, když se Sonicama vběhnete do terénu. Podrážka se nepřizpůsobuje terénu a máte pocit, že si vyhodíte kotník. Né že by se to nedalo, ale není to prostě ono. Zato na asfaltu je to pecka. Sonicy mají drop 8 mm (24/16 mm) a nutí vás dopadat na střed chodidla. Přechodová fáze při odrazu je naprosto luxusní bez jakékoliv ztráty energie. A to není žádná teorie. Boty fakt běží snad samy :) Podobnej pocit jsem zažil, když jsem poprvý obul moje oblíbený S-LAB Sense 3 Ultra. Opravdu rychlý boty.


Celá bota je z hodně slabé síťoviny, přes kterou vidíte dovnitř. Případná voda nateče a hned vyteče :) Noha se v nich určitě nezapaří.

A teď něco k použitým technologiím

Salomon je znám tím, že vše pečlivě testuje a  rozhodně je lídrem ve vývoji nových běžeckých technologií. No a na těhle „sonicách“ jich najdete hned několik…

3D Ride - plynulý odraz

Koncept 3D Ride značky Salomon zajišťuje, že se nevyskytují žádné „mrtvé body“. Díky lepší reakci a spojením se zemí poskytuje 3D Grip pozitivní přilnavost k suchému i vlhkému povrchu.


Podrážka snese i hrubší povrch.

EndoFit™

EndoFit™ je vlastně taková vnitřní vložka v horní části boty v oblasti jazyka, která parádně obepne nohu. S jazykem tvoří jeden kus. Takovej rukáv na nohu :)


Takhle vypadá bota uvnitř. Naprostý pohodlí :)

SensiFit™

SensiFit™ je vnější „kostra“, která celou botu zpevňuje. Jsou to ty proužky, na kterých drží vnější síťovina.

Díky technologiím EndoFit™ a SensiFit™ bota skvěle sedí a prý se v ní dá běhat i bez ponožek. Otestuju… :)


Tahle „pogumovaná“ kostra drží nohu na svém místě...

ENERGYCELL a ENERGY CELL

Nová lehká pěna od Salomonu, která má na starosti rychlý odraz respektive tlumení.

3D FLEX

Tohle jsou ty malý trojúhelníkový dílce po stranách přední části boty, který umožňujou ohnutí boty při odrazu.


Ohebná část zvaná 3D Flex.

3D PROFEEL FILM

Tohle je ta plastová mrška uprostřed podrážky, která má starosti odvalování boty a oporu nohy při odrazu.

CONTAGRIP®

CONTAGRIP® je označení technologie použité na podrážce. Tohle se Salomonu fakt povedlo. Na směsi pro podrážku Salomon zapracoval a přilnavost snad na všech površích je fantastická.


Přední část podrážky.


„Tlumič“ pod patou.

Shrnutí

S hmotností 220 gramů jsou Salomon S-LAB Sonic hodně lehký botky, který nejsou nijak robustní, ale zároveň jsou hodně pohodlný. Já osobně je budu používat pro objemový tréninky, kdy běhám po asfaltu nebo šotolině. Díky použité síťovině jsou tyhle botky extrémně prodyšný a v létě je to fakt poznat. Nohy si v nich určitě nezapaříte. Doporučil bych je všem, kdo mají neutrální došlap a hledají lehkou a rychlou botu pro silniční půlmaraton. Ten v těhle botkách uběhnete určitě v pohodě. Co se týká výdrže, tak jsem toho v nich zatím tolik nenaběhal, ale určitě se k tomu ještě vyjádřím. Nicméně bota vypadá hodně pevně, takže bych se toho nebál.

Salomon S-LAB Sonic - parametry

  • Drop - 8 mm
  • Výška paty - 24 mm
  • Výška špičky - 16 mm
  • Váha - 220 gramů
  • Další verze - Sonic Pro, Sonic Aero

Tyhle parádní silniční speciálky Salomon S-LAB Sonic můžete koupit zde - Runsport.cz.

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.