Trasy 03. 04. 2016

Prohlídka trasy - JEŠTĚD SkyRace® 2016

Všichni už nějakou dobu mluví o závodu Ještěd SkyRace® a nás strašně zajímalo, jak vypadá ta vyhlášená trasa plná trailů s velkým převýšením. Využili jsme tedy pozvání šéfa pořadatelskýho týmu Honzy Dušánka k prohlídce trasy a vyrazili jsme směr Liberec. Trasu jsme proběhli 19. března a bylo na ní ještě dost sněhu, tak se nelekejte, protože chvílema to byl spíš SkiRace :)

Pro ty, co neví, o co se jedná je pár následujících řádků.

Co je to SkyRace®?

Web České Skyrunningové Asociace říká, že SkyRace® jsou závody které vedou (se konají) mezi 2000m a 4000m nadmořské výšky, minimálně 20 km dlouhé – maximální délka 30 km (5% tolerance se připouští). V zemích, kde nadmořská výška nedosahuje 2000 m nad mořem, mohou být za SKYRACE® považovány ty závody které přesáhnou alespoň 1300m pozitivního převýšení.

Ještěd SkyRace® splňuje přesně tu druhou definici. Na vzdálenosti 24,5 km nastoupáte (a naklesáte) cca 1550 výškových metrů.

TRASA: 24,5km/1550m+ (Záznam trasy na Movescountu).

Převýšení závodu:

Popis trasy:

Na trase najdete dvě vertikální a dvě downhill prémie. Tohle je super nápad a jsem fakt zvědavej na ty časy :)

Zjednodušená mapa závodu:

A jak tedy vypadá trasa?


Na dolním parkovišti, kde bude i start závodu se sešlo 22 odvážných kusů. Někdo vrazil Ondrovi do ruky flašku šampusu. Ondra ji dopil a podal jí mě. No, krásnej začátek :)


Od startu vede trasa kupodivu hned do kopce a to až ke skokanskému areálu. U té budovy nalevo a po červené „Liberecké“ sjezdovce se stoupá dál až na místo, kde se sjezdovka kříží se Skalkou (taky sjezdovka).


Liberecká sjezdovka. Ve sněhu se zde šlo hodně blbě. Doufám, že stihne roztát :)


Skalkou seběhnete až dolů skoro k parkovišti, ze kterýho se startuje. Je to takový cca dvoukilometrový kolečko na zahřátí. Nastoupáte a naklesáte zhruba 200 výškových metrů :)


Pak máte asi půl kiláčku na to, abyste se vzpamatovali z vostrýho startu. Budete zde určitě přemýšlet o tom, jak ten první kopec byl prudkej :))


Ale to nevíte, co vás čeká dál. To úvodní kolečko bylo totiž opravdu jen na zahřátí. Tady začíná kopec, kterej má asi 1,5 km a nastoupáne v něm necelých 300 metrů.


Trasa vede po prudké kamenité cestě. Tady se zadejcháme :)


Sotva vyběhnete nahoru (v tomto případě na Pláně pod Ještědem), tak začnete zase klesat a to o nějakých 200 výškových metrů.


A pak zase nahoru a zase dolu. Ale tohle je jen takovej stometrovej brdek :) Po cestě se dostanete až do nejazžšího bodu trasy


A tady to začíná - z cca 570 m n. m. do 1008, tedy rovnou na Ještěd. To vše na 6,5 kilometrech. Paráda :)


Speciálně tenhle stoupák je fakt výbornej. Jsou na něm takový hrany, který tvořej malý horizonty. Vydrápete se na jeden a za ním je další horizont. A další, a další :)

Video - rubej, rubej!

Jste na první občerstvovačce!


Tohle je vyhlídka U Šámalů. Na chvilku se cesta narovná, tak se můžete zaradovat. Ale fakt jen na chvíli, pokračuje se dál nahoru na Ještěd :) A důležitá informace je, že zde bude první občerstvovačka - cca 11 km je za vámi. Na občerstvovačkách najdete vodu, ionťák, RedBull, banány, pomeranče, rozinky, sůl, sušenky, koláčky, slaný sýr. No prostě dobroty, na který jste zvyklí. Až na ten RedBull :)


Hřebenovkou budete stoupat pořád nahoru. Nejsme žádný hvězdy, ale velkou část té Hřebenovky jsme zvládli běžet. No, uvidíme. Celá část Hřebenovky byla pod sněhem a ledem, ale myslím, že bez sněhu by to mohla být hezká pasáž. Taková klikatá cestička po hřebenu :)


Až poběžíte kolem tohohle památník, tak si vzpomeňte, že zpět na Pláně to máte už jen kousek.


Na Pláních už uvidíte vrchol Ještědu.


Logo mýho bývalýho zaměstnavatele. Zamáčkl jsem slzu a valili jsme dál :)))


Tuhle část trasy jsme pak trochu popletli. Mezi Pláněmi a vrcholkem Ještědu se trasa kříží a my jsme sice měli trasu nahranou v navigaci, ale prostě jsme se nějak zakecali. No prostě vylezete na Ještěd :)


Sice jsme popletli trasu, ale potkali jsme miminko. Taky dobrý, ne? :)


Když jsme ráno vyráželi, tak byla nízká oblačnost. Jak jsme se blížili na vrchol, tak se mraky začínaly trhat a začlo to vypadat opravdu zajímavě.

Ještěd - druhá občerstvovačka


Až vyběhnete na Ještěd, tak narazíte na druhou občerstovací stanici - máte za sebou cca 16 km. Nebudou tam sice vychlazený Plzně, a ani vázičky s růžema, ale bude tam spousta jiných dobrot. My jsme byli donuceni improvizovat, ale dalo se to vydržet :)


Ještěd je fakt nádhernej. Pokud jste tam nikdy nebyli, tak doporučuju vyrazit na výlet :)


Po výběhu na Ještěd vyrazíte od občerstvovačky po vzoru paragánů „vzhůru dolů“. Ani zde si nejsem jistej, jestli jsme šli správnou cestou. Nicméně tudy se půjde buď nahoru nebo dolu :)


A pak začne to pravý peklo. Sěbeh z 1008 do cca 620 metrů nad mořem na 2,5 kilometrech. Nám se běželo dobře, protože byl pod nohama měkkej sníh a v žilách nám kolovala Plzínka z horní „občerstvovačky“ (Ondra říkal, že by to pivo měli dát do pravidel jako povinnost). Jestli ale stihne sníh roztát, tak to bude mazec. Jauvajs poprvý :)


Takovýhle krásy jsme potkali. Jedno oko romantika nezůstalo suchý :)


Když seběhnete dolů, tak narazíte na torzo bývalé sáňkařské dráhy z roku 1910. Hodně zajímavý místo. Pokud by vás to zajímalo, tak si o tom můžete něco přečíst na Wikipedii. Kolem téhle dráhy pak začnete stoupat zpátky na Ještěd.


Zase nahoru - nějakých 400 výškových metrů na cca dvou kilometrech. Juchůůů :)


A nahoru. Jak začne řídnout les, tak se blížíte ke sjezdovce a závěrečnýmu stoupání.


A pořád nahoru. Věříte v boha běhu? Cestou narazíte na několik oltářů, takže se můžete pomodlit, stejně jako Ondra. Jauvajs podruhý :))


Až vylezete z lesa, tak vede trasa velice jednoduše - prostě kolmo, pod lanama nahoru až na Ještěd.


A je to fakt stojka!

Video - závěrečná pasáž stoupání na Ještěd


Tak tady je fakt krásně. Jsem zvědavej, jestli nás ale tyhle panorámata budou zajímat při závodě :)

Třetí občerstvovačka - opět na Ještědu


Nahoře je fakt krásně, my ale při závodě asi moc času no kochání mít nebudeme :) Výhled směr Ralsko je dechberoucí :) Jste opět na vrcholku Ještědu a můžete potřetí využít služeb občerstvovací stanice - máte za sebou cca 21 kilometrů a před sebou posledních asi 4,5 kiláku (z kopce).


Pak si obujete brusle a už vás čeká „jen“ cesta dolů.

Video:


Tady jsme si trochu zablbli. INOV-8 Race Ultra 270 jsou super boty, ale na sníh teda úplně vhodný nejsou :)


Asi 500 výškových metrů na 3,5 kilometrech. Doufááám, že zde bude sníh.


Jestli ne, tak to bude ibalginová stezka. Tohle bude bolet. Jauvajs potřetí a naposledy :)


Před cílem si můžete udělat selfíčko :)


A jste v cíli. My jsme to dali pohodovým výletnickým tempem za nějakých 5 hodin. Časový limit je 6 hodin, takže i když jste velkej „flákač“, tak byste to měli stihnout. My jsme hodně fotili, kecali a kochali jsme se parádníma výhledama. Myslím, že tak hodina se dá ještě stáhnout, a to nejsem rozhodně žádnej profík. Teda aspoň doufám :)

Mohlo by vás zajímat:

Vyrazte na Ještěd za písničkou!

Mimo super závod s téměř kompletní českou skyruninngovou špičkou zde bude připraven kopec zábavy pro celou rodinu. Můžete se mrknout nahoru na Ještěd a zafandit závodníkům. V okolí vrcholu Ještědu se bude trasat několikrát křížit a uvidíte tedy závodníky hned několikrát. Na spodním parkovišti pod lanovkou pak bude připraven program pro děti. A večer můžete navíc pořádně zapařit, protože je připraven hudební program v čele s kapelou Skyline. Tak co, uvidíme se? ;)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.