Zážitky 06. 03. 2016

Hledání Stromoucha 2016

Hledání Stromoucha je tradiční turistická akce, jejíž start je umístěv pivnici U Skoby v Ústí nad Orlicí. Trasa vede obvykle přes Lanšperk, kde najdete parádní zříceninu hradu a hlavně perfektní hospůdku, ve které sedí Stromouch se sestřičkou vílou :) a dává razítka a potvrzení o nalezení. Hledání Stromoucha probíhá na několika trasách od 10 až po 50 kilometrů.

Kudy?

Letos jsme hledali Stromoucha už potřetí za sebou. Vloni a předloni jsme prubli výletnickou 25kilometrovou trasu. Letos jsme se hecli a „šli“ jsme padesátku, která vedla přes Lanšperk do Dolní Dobrouče a dále přes Letohrad do Žamberka. Odtud přes Žampach zpět do Ústí nad Orlicí.

Čelovka je základ :)

Hned ráno Ondra zavtipkoval, jestli prý mám čelovku. No, ani jeden z nás se nesmál, protože když jsme takhle naposledy vtipkovali na Hostýnské osmě, tak jsme pak šli asi dvě hodiny za tmy a byli jsme rádi, že ty čelovky máme (hrozně jsme se divili, že když je start ráno, tak na co je v povinné výběvě čelovka - pak nás zastihla pekelná průtrž mračen a trochu jsme se zdrželi :)

A zde je pár fotek z našeho výletu:

 


Jako každý rok jsme si dali na startu v Pivnici U skoby pořádnej svařák. Tenhle zvyk jsme kdysi zavedli na Malé ceně Velké Verandy a jak je venku kosa, tak bez svařáku nezávodíme :)


Mapa je jasná a jednoduchá. Na trase evidentně není moc zatáček :))


Přenosná žlutá, na kterou jsme narazili ještě v Ústí nad Orlicí nás nadchla a hned jsme si vzpomněli na legendárního pořadatele Pražské stovky, Olafa Čiháka. Tohle by se mu líbilo. Ondra navrhoval, že to vezmem s sebou a tím pádeme nikdy nesejdeme ze žluté značky. Trasa vedla ale taky po červené a zelené, takže plán padnul :)


V Lanšperku je Kaple Nanebevzetí Panny Marie. Je na kopci přímo naproti zřícenině hradu Lanšperk. Pokud nevíte, kam vyrazit na výlet, tak tohle místo doporučuju. Od kaple je megavýhled na celý Orlický hory a v případě dobré viditelnosti by podle mě mohl být vidět i Králický Sněžník.


Stromouch a jeho sestra víla seděli schováni jako vždy v hospodě v Lanšperku. Jako vždy se Stromouch vůbec nesmál a jako vždy měl kamenný pohled a nereagoval na dotazy, jestli se s „ním“ můžeme vyfotit. Už jsme tady ale potřetí a víme, že se rád vyfotí a nekousne :)


Známýho stovkaře a ultraborce Honzu Suchomela osobně neznáme, ale začínáme tušit, že by ve vesničce Červená u Letohradu mohl vlastnit putyku s luxusním Bernardem :)


Prostě zrcadlo no :)


Kopeček vedoucí nad Letohrad ke kapli sv. Jana Nepomuckého. Taky nádherný místo s parádním výhledem do Orlických hor.


Ondra všude, kam se podívám :)


Támhle v dálce je vidět údolí, který jsme cestou sem různě křižovali, a který vede do Ústí nad Orlicí. Oběhnem to trochu zprava a na konci toho údolí se do něj zase vrátíme Údolím sejfů.


Tohle je kopec Žampach se zříceninu hradu Žampach nad stejnojmennou vesničkou. Tenhle kopec jsme viděli snad ze všech stran. Je škoda, že pořadatel nevedl trasu přes tenhle brdek. Docela by mě ta zřícenina zajímala. A mimochodem to je asi nejšpičatější kopec, co jsem kdy viděl.


Ve vesničce Písečná je stodola a asi půlka vesnice tam má poštovní schránku :))


A zase Žampach, tentokrát za horizontem.


Žamberk a sběrna surovin. Zde nešlo se nevyfotit :)


A už míříme ze Žamberka směr hřeben Kozinec. Nádherný místo. Mrkněte na video. Tahle část trasy byla asi nejhezčí. Úzký traily, nahoru dolu, zatáčky, sluníčko, pohoda.


Kousek před Kozincem Ondra tradičně promlouval k bohovi běhu (někdo tomu říká „maratonská zeď“ :). Trocha odpočinku, malej otčenáš a jede se dál.


A tohle už je hřeben Kozinec. Díra nalevo, díra napravo, parádní výhled a úzká cestička. Sem se ještě vrátíme!


Vesnička Žampach a kontrola, kterou jsme nestihli. Nevěděli jsme o limitu do 15 hodin (nepřečetli jsme si propozice) a nikdo zde už nebyl. V Žampachu je taky nádhernej zámek se zámeckou zahradou. Další tip na výlet...


A tohle je kopec nad Žampachem z druhé strany. Je tady lavička a moc krásně.


Pohled od lavičky - nalevo úpatí Žampachu, vlevo v dáli Králický Sněžník, vpravo Suchý vrch a Buková hora s lyžařským střediskem Čenkovice. Nebe se trhá, sluníčko začíná svítit. Co víc si přát? :)


A tohle už je stezka vedoucí k Údolí sejfů, který jsem jaksi zapomněl vyfotit. Je to nádherný údolí s potůčkem. Zrovna tam začínaly kvést sněženky. Pecka :)


A jsme v cíli. To, že jsme nestihli kontrolu v Žampachu prý nevadí. Hlavní je prý, že se nám trasa líbila a zvládli jsme ji :)

Odkazy a další zajímavosti:

Videa

Reportáž na Youtube kanálu města Ústí nad Orlicí:

Vizualizace trasy z Movescountu:

Bonusový video na závěr :)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.