Aktuality 25. 02. 2016

Jedete na JEŠTĚD SkyRace® 2016?
Severní vítr bude krutý!

Tenhle závod na brdku za Libercem vypadá hodně zajímavě. Zeptal jsem se proto šéfa organizačního tým Honzy Dušánka na pár informací.

Co je to SKYRACE®?

SKYRACE® – Závody které vedou (se konají) mezi 2000m a 4000m nadmořské výšky, minimálně 20 km dlouhé – maximální délka 30 km (5% tolerance se připouští). V zemích, kde nadmořská výška nedosahuje 2000 m nad mořem, mohou být za SKYRACE® považovány ty závody které přesáhnou alespoň 1300m pozitivního převýšení.

Zdroj: Skyrunning.cz

SKYRACE® v Liberci?

Když jsem poprvý slyšel o tom, že se na Ještědu poběží SkyRace®, tak mě hned napadlo, kde tam asi chtějí takový převýšení namotat. V Liberci jsem rok bydlel a pokud si dobře vzpomínám, tak Ještěd byl takovej brdek za městem :) Domluvil jsem se tedy s šéfem pořadatelskýho týmu Honzou Dušánkem a trochu ho vyzpovídal. A Honza tedy tvrdí, že na trase najdete…

"To nejlepší z Ještědského hřebenu – 24,5km a 1550m+ vertikálního převýšení.”

Dle jeho slov to ale nebude jen běžecká akce. Součástí programu je taky několik koncertů v čele s kapelou Skyline. Pokud vás zajímají další podrobnosti, tak mrkněte na krátkej rozhovor, kterej jsem dal s Honzou dokupy.

Takže Honzo, jak tě vůbec napadlo organizovat tenhle závod?

Těch impulzů bylo hned několik.

Sam Straka, jako zástupce CZSA, mně skoro před rokem oslovil s myšlenkou, jestli bych neměl chuť udělat běžecký závod série SkyRace® u nás na Ještědu. U nás na severu nic podobného není a je to škoda. Já sám jsem tuhle myšlenku v hlavě nosil už nekolik let a tohle byla asi poslední pomyslná kapka.


Ale už od začátku jsem měl jasno, že to nebude "jen" běžecký závod. Myšlenka byla udělat celodenní akci s přesahem do hudby, rodiného vyžití, zábavy, kvalitního jídla atd...Tak, jak to známe ze zahraničních závodů.

Poběžíš závod taky nebo budeš bafuňařit?

V tom jsem měl jasno hned od začátku - nepoběžím.

Zaprvé si trasu můžu proběhnout kdykoliv se mi zachce, ale důležitější je fakt, že na každé větší akci tohoto typu je milion a jeden problém, který je potřeba řešit a pokud si ředitel někde skáče po kopcích, kdo to za něj udělá?

Mam v tom, bohudík, praxi z velkých festivalů, kde moje firma www.mamitascatering.cz zajišťuje barový catering, takže třeba na akcích typu Rock for People z telefonu skoro neslezu ☺

Jsem tu pro závodníky a ne, abych si někde honil ego na trati.

Co ty a skyrunning? Jak ses k tomu dostal? Jaký megazávody máš za sebou?

Vlastně jsem začal jako totální neběžec pobíhat se svým psem – no a za rok jsem už běžel první 100 miles ☺

Prostě jsem se našel v ultra trailu. Co chce člověk víc – hory, nádherná příroda, super kamarádi, poznání sama sebe a obrovská dávka energie. Proto se stále vracím.

Absolovoval jsem řadu stovek, ale i kratších tratí v ČR. Vyjel jsem i na Slovensko, do Itálie, do Rakouska, Španělska…Závody jako Transvulcania, Lavaredo ultra trail, Magredi 100miles – to byly asi moje highlight. No a teď se chystáme na GGUT kolem Grosgllockneru a hlavně můj sen UTMB. Takže výzva jak prase!

Jak náročná bude trasa? Můžeš to k něčemu přirovnat?

Trasa bude krásná, ale tvrdá. Je tam 5 opravdu pěkných stoupáků a 4 solidní seběhy. Myslím, že i elita si dá pěkně do těla a někteří hobíci budou docela koukat ☺

Nemám s takto “krátkými” tratěmi moc zkušeností, takže těžko porovnávat. Ale myslím, že jsme našli to nejlepší z Ještědského hřebene, tak si to doufám všichni užijí!

Jak to bude s divákama? Chystá se někde nějakej kotel? Tenhle závod k tomu úplně svádí. Megakopec hned na kraji města…

Určitě budeme promovat akci cca 14 dní po Liberci a okolí, aby se lidi přišli podívat a zafandit. Doufám, že nějaká ta stovka dorazí a trochu to rozblázní.

Co doprovodný program? Slyšel jsem, že budou Skyline. To vypadá na super mejdan.

Nejenom Skyline!

Vybíral jsem z řady kapel, tak aby se líbily mě, ale zároveň taky ostatním lidem.

V 17hod to odpálí liberecká legenda TĚLA, po ní se pustí do funky mejdanu THE HITFAKERS a dorazí do headliner akce SKYLINE. Do toho bude celým dnem proplouvat s našláplou muzikou DJ HRUSHA, takže si myslím, že se moc sedět nebude ☺

Ale nejenom muziku jsme si přichystali pro návštěvníky akce.

Velkou pozornost věnujeme i rodinám s dětmi, proto plánujeme i dětské závody ve třech kategoriích, postavíme velkou sekci se sportovním (koloběžky, trampolíny, míčové sporty, slackline, lukostřelba atd.) i neportovním (hlídání dětí, dílnička, malování na obličej atd.) vyžitím.

Masové, veganské, vegetariánské nebo dokovce raw food jídlo bude samozřejmostí, bary pojedou, pivko Svijany narazíme...No nudit se nebudete ☺

Jaký slavný jména se závodu zúčastní?

Startovní listina bude opravdu nabita tím nejlepším co český Skyrunning může nabídnout!


Nerad bych na někoho zapomněl, ale za muže přijali pozvání  jména jako Honza Zemaník, Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Vítek Otevřel, Tomáš Bystřický, Honza Bartas, Olda Kokošek, Tomáš Maceček, Pavel Štryncl, Jarda Balatka a další opravdoví závoďáci.

Ale i ženská startovka je opravdu slušně nabitá českými elitními jmény jako jsou Anka Straková, Míša Mertová, Lucka Lušťincová, Kačka Matrasová, Zuzka Krchová, ale i "černí koníci" závodu Kačka Šoubová, Zuzka Urbancová a Lada Zrzavecká.

Teď už si můžeme jen přát, aby byli všichni zdraví a budeme myslím svědky jednoho z nejlépe obsazeného závodu této sezóny na území České Republiky!

V rámci závodu bude probíhat soutěž „ULTIMATE SKY CHALLENGE“. Můžeš popsat, o co jde?

ULTIMATE SKY CHLLENGE z části vznikl i na konto našeho vzájemného špičkování s Honzou Bartasem aka The Chosen One. Budou zde proti sobě budou bojovat jednotlivé kraje (Liberec vs Praha vs Beskydy) a ukáže se, kdo bude moct alepoň po dobu jednoho roku držet pomyslnou nadvládu nad českým skyrunningovým nebem.

V cíli se sečtou časy 5 nejlepších mužů a 3 žen z jednotlivých krajů a vzejde z toho pořadí na stupních vítězů.

A aby bylo jasno, že nejde jen o nejakou recesistickou soutěž, tak chystáme opravdu parádní ceny jako ručně foukaný pohár, obrovský 3l sekt MAGNUM Rotkaeppchen, běžecké věci pro každého člena a další opravdu zajímavé ceny. A ještě jednu bombu, která opravdu spojí celý kraj, takže si myslím, že na after párty bude hodně veselo ☺

Tipneš si vítěze a jeho čas?

Jelikož je to první ročník, tak se o tom zatím vedou vášnivé diskuze ☺


Já sám jsem tipoval čas vítěze někde na hraně 2:30, ale bude to asi rychlejší. Necháme se překvapit, ale pokud si to mezi sebou chlapci opravdu tvrdě rozdají, tak není nereálný čas někde kolem 2:10 až 2:15.

Uvidíme...

Je vypsaná nějaká speciální cena pro vítěze?

Je. Včas odtajníme ☺

Závody, dlouhá trasa, koncerty… Tohle vypadá na celkem obří akci. Kolik lidí se podílí na organizaci?

No moc ne...Je to takové moje dítě ☺

Samozřejmě to nejde bez pomoci, to je jasné. Velmi mi pomáhá Zdenda Kindl, kerý se svojí firmou www.webbrain.cz udělal skvělé logo, web a vůbec celá vizualizace závodu je jeho dílo.

Další kamarádi mi pomáhali s trasou, povoleními, komunikací s médii atd. Bez nich by to opravdu nešlo!

Pořádání takovéhle akce není jen tak. Jak velký jsou náklady a jak to šlo se sháněním reklamních partnerů?

Náklady jsou. A celkem velké. Přesnou sumu si nechám pro sebe, ale řekněme, že jenom na kapely a zvuk dávám víc než jiný organizátor za celou akci ☺

Ale od začátku jsem měl jasno, že to udělám pořádně nebo to nebudu dělat vůbec! Je to akce dělaná pro běžce a chci ukázat, ze i u nás jde udělat akce srovnatelná s evropským standartem.

Mám veliké štěstí, že dlouhodobě spolupracuji s prima partnery, takže když jsem jim přinesl tento projekt, tak mě rádi podpořili. Zejména generální partner firma Stiasini mi vzala ze zad velký kus starostí a dala mi prostor dělat svoje věci.

Co plány do budoucna? Budou další ročníky?

Plány máme smělé ☺


Určitě není tato akce dělaná jako jednorázovka a rádi bychom se pro další roky pravidelně usadili v termínovce Skyrunningové série.

A že to myslíme s organizováním závodů u nás pod Ještědem vážně, svědčí i fakt, že paralelně s JEŠTĚD SkyRace® 2016 vzniká v mé hlavě další závod, který chystáme na příští rok.

Zase Ještěd, ale jiná typ akce, kratší tať, víc adrenalinu, víc emocí.

Ale víc nebudu prozrazovat, teď se soustředíme na JEŠTĚD SkyRace® 2016 a naší prioritou je udělat pořádný závod se vším, co k tomu patří!

Chceš něco vzkázat našim fanouškům/čtenářům?

Nebuďte paťatý a přijďte! Bude to super sobota! ☺

Díky za rozhovor :)

Zde je pár čísel o tomhle závodě:

Mapa trasy:


Převýšení:


Zajimavé odkazy:

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.