Rozhovory 01. 02. 2016

Rozhovor s českou ultranadějí Tomášem Štverákem

Ultrafrajer z Valašska

V poslední době je ve spojení s ultra závody hodně slyšet jméno „Tomáš Štverák“. Tak mě napadlo, že by mohlo lidi zajímat, kdo je vlastně tenhle „malý-velký“ valašský muž. A musím říct, že na to, že je Tomovi teprve 18, tak je srdcař, kterýho by klidně mohla čekat veliká ultra budoucnost. Trochu to na něj prásknu - mimo rozhovor mi totiž řekl, že trénink vlastně nijak speciálně neřeší a běhá prostě podle pocitu to, co ho zrovna baví. No posuďte sami :)


Takže Tome, odkud jsi a jak ses dostal k běhání ultra?

Ahoj, jsem ze Zubří a k běhání jsem se dostal přes Lysacup, což je vlastně běh do vrchu. Rok na to jsem zkusil ze srandy Beskydskou sedmičku a už to bylo.

Lysacup a Beskydská sedmička je docela rozdíl. Zas taková sranda to asi nebyla ne? Zajímalo by mě, jak ta tvoje první B7 probíhala a jak jsi dopadl? :)

No bylo to asi takhle. S tatkou jsme si řekli, že by jsme to mohli zkusit. Opravdu jsme neměli žádné zkušenosti, jen jsme běhali Lysacup. Asi měsíc před startem jsme si zkusili 2 kopce s hůlkama. No a nakonec jsme to dali za 19:58, což jsem bral jako nadlidský výkon. Ovšem ted vidím, jaké to bylo courání :D  Samozřejmě jsem během závodu poznal nepoznané. Jako například: zimnici, spánek za chůze, sračku, nevolnost a podobné srandy. Ale přes to všechno mě to prostě nadchlo!


Děláš i jiný sporty (tréninkově nebo i na závodní úrovni)?

Tréninkově zařazuji kolo, plavání a cvičení. Jinak jsem 10 let hrál házenou a fotbal.

Máš nějakej sportovní vzor?

Sportovní vzor asi přímo nemám, ale samozřejmě bych to chtěl v horách někdy umět jako Kilian a spol.


Mohl bys nám popsat svoje oblíbený sportovní vybavení? (boty, hadry, hole, batoh, čelovka, nějakej měřák apod.)

Zatím používám věci od různých značek. Oblíbené boty jsou od Inov-8 nebo od Salomonu. Batoh taktéž Salomon, hole Leki, hodinky Suunto a třeba kompresní prádlo mám strašně rád od Compressportu. Ale některé věci mám třeba i z Lidlu a taky si nestěžuju.

Co životospráva a jídleníček? Co např. jíš před závodem a při závodě?

Před závodem jím hodně těstovin, rýže a nebo třeba ovesnou kaši. Při dlouhých závodech vsázím na tyčinky Flapjack, datle, ovocné přesnídávky a nebo toast.


Jak často a jakým způsobem trénuješ? Bereš trénink nějak systematicky nebo prostě běháš, jak tě to baví?

Dá se říct, že trénuju téměř denně a snažím si tréninky nějak systematicky uspořádat, ale někdy prostě jen tak vyběhnu, což je strašně fajn.

Co nějakej rychlostní trénink nebo technika? Fartleky, sprinty do kopce, abeceda? Řešíš něco takovýho?

No poslední dobou jsem začal běhat i něco málo po asfaltu, kde si třeba dám pár rychlejších úseků a taky někdy běhám sprinty do kopce. Jinak abecedu nebo nějakou techniku neprovozuju :D


Jak řešíš regeneraci? Využíváš třeba služby fyzioterapeuta nebo si dáš pivo a prostě odpočíváš? :)

Před a po závodě chodím na masáž a každý týden chodím do sauny a plavat.

Na podzim jsi byl druhý na 24hodinovce v Koutech nad Desnou, teď třetí na LH24 a druhej na Ledopádové stovce. Jakej figl bys poradil začátečníkům na tenhle typ závodu. Nebo ještě jinak - čím to je, že seš tak dobrej? :)

Tenhle typ závodu je opravdu specifický a moc jich v ČR není. Člověk si  může jít zkusit, kde jsou jeho limity a kdykoli jak mu během 24 hodin dojde, tak může skončit. Jinak si myslím, že tyhle závody jsou především o hlavě.


Jaký máš cíle pro rok 2016? Plánuješ nějaký závody v zahraničí?

Pro rok 2016 mám největší cíl zvládnou Rondu del Cims, což je závod kolem Andorského knížectví.

Poznámka: Ronda del Cims je závod okolo Andory v Pyrenejích o délce 170 km a převýšením cca 13000 metrů. Limit závodu je 62 hodin. Průměrná nadmořská výška trasy je nějakých 1985 metrů nad mořem a v průběhu závodu musí závodníci překonat 15 horských vrcholků přes 2400 metrů nad mořem. Další info o téhle šílenosti si můžete přečíst ve článku Sama Straky na Skyrunning.cz.


Ronda del Cims je docela mazec. Máš za sebou nějakou závodní zkušenost s vysokou nadmořskou výškou? Máš v plánu se na to nějak speciálně připravovat?

No pomalu si začínám uvědomovat na co jsem se to vůbec přihlásil :D Ale budu se na to snažit co nejlépe připravit. Základ tréninku bude v domácích podmínkách, ale budu se snažit vyjet i někde ven do vyšších nadmořských výšek. Bohužel závodní zkušenost ze zahraničí mám. Minulý rok jsem byl na Lavaredu a totálně jsem tam umřel. Nevím jestli to bylo tou nadmořskou výškou, ale vím, že tak velkou a dlouhou krizi už nechci v životě zažít.


Máš nějakej oblíbenej závod nebo trasu, kterou bys doporučil?

Co se trasy týká tak je určitě super Beskydská sedmička. Ta myšlenka přeběhnout z bodu A do bodu B celé Beskydy je prostě super. Jinak je strašně hodně super závodů. Jako třeba Pražská stovka, nebo právě LH24.

Tome díky za rohovor :)

 


Zajímá vás, od koho jsou tyhle super fotky?

Tak mrkněte na web sportovního fotografa Lukáše Budínského - www.sportovni-fotografie.cz


Odkazy na Tomovy oblíbený závody:

Líbí se vám náš web?

  • Staňte se naším fanouškem a sledujte nás na Trailrun.cz na Facebooku.
  • Líbíl se vám tenhle rozhovor nebo se vám naopak něco nelíbí? Použijte formulář níže a napište mi, co je špatně/nebo dobře :)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.