Za poslední dva roky, co běhám, řeším samozřejmě boty. Zblbnut reklamou jsem začal s Nike, kterých jsem vyzkoušel několik párů, pak jsem zkusil Adidasky a kdysi dávno taky Saucony. Po asi roce a půl běhání jsem přišel na to, že mi boty začínají vyhovovat, když mají už něco naběháno. Konkrétně u Nike mi vyhovovalo, když přestávaly tlumit. Rozhodl jsem se tedy zkusit nějaké minimalistické boty a proč nezačít zrovna s těmi, ve kterých běhá sám největší Kilian Journet :-)
Nákup bot
Využil jsem tedy slevy 25% v rámci letošního Salomon Trail Running Cupu a vyrazil jsem do brněnské prodejny Salomon v Olympii koupit tyhle závodní šlupky. Velice sympatické bylo, že mi při výběru bot prodavač nemazal med kolem huby a natvrdo řekl, že se jedná o závodní botu, která vydrží 400 - 500 km. Já mu řekl své důvody a taky to, že si chci prostě udělat radost :-) Jako vždy jsem vybral boty o půl čísla větší. Pokud jste naprostý začátečník a nevíte proč se kupují boty větší, tak noha může při delším běhu otéct a může tedy začít někde tlačit. Je to taky pohodlnější při delším seběhu, kdy vám prsty nenaráží do špičky boty, z čehož můžou klidně slézt nehty. Ale určitě to bude taky individuální. Mě to takhle prostě vyhovuje.
První pocit
První pocit z bot byl takový, že opravdu pevně sedí na noze a při prvním rozběhnutí poznáte, že je bota opravdu lehká (240 gramů) a rychlá. Bota má jednoduchý stahovací systém s tenkým lankem (tkaničkou) a stahovacím patentem , který společně s koncem tkaničky po utažení schováte do malé kapsičky na všitém jazyku (Quicklace). Při prvním běhu jsem to utáhl a musel jsem pak povolovat. Vypozoroval jsem si, že mi vyhovuje neutahovat to nadoraz - tkanička se pak rovnoměrně povolí do všech smyček a bota krásně sedí, nikde netlačí a hlavně se vůbec nepovoluje.
Nepromokavé? Ne, ale to vůbec nevadí
Bota S-Lab Sense Ultra je vyrobená z pevné a opravdu prodyšné síťoviny. Někde jsem četl, že špička boty je zpevněná proti okopnutí, ale zas tak pevná mi nepřijde. Jednou mě při běhu zastihla průtrž mračen, v botách byla okamžitě voda, jako kdybych běžel potokem. Nic ale nijak zásadně nenasáklo a po skončení doště voda vytekla a hlavně nijak zásadně neztěžkla.
Podešev a podrážka
Podešev (dofám, že se to tak jmenuje :-) je opravdu tenká s malým výškovým rozdílem mezi patou (13 mm) a špičkou (9 mm), což poznáte po několika prvních trénincích. Mě osobně bolely achilovky asi dva týdny, pak jsem si na to ale zvykl. Samotná podrážka má celkem jemný vzorek, který opravdu dobře drží snad na všech površích, co jsem zkoušel (samozřejmě mimo nějakých extrémních bahenných podmínek). V podrážce jsou otvory, skrz které je vidět jakási snad kevlarová vrstva. V botách se dá běhat v pohodě i na asfaltu, nicméně jejich síla se projevuje jasně v terénu.
Výdrž
V botách mám nyní naběháno něco přes 200 km, z toho týden (cca 80 km) jsem v nich nakroutil v Chorvatsku na ostrých kamenech ve skalách a podrážka se vůbec neopotřebovává. Jediná změna je vidět na podešvi, která místy vykukuje v otvorech podrážky - podešev je trochu ožvýkaná a pořezaná od kamení. Část našich chorvatských tréninku také vedla po opravdu prudké asfaltce (cca 20% stoupání), takže se trochu ošoupal vzorek na špičce boty. Jinak prostě podrážka drží.
Závěr
V botách jsem běhal asi dva týdny a opravdu mě táhly achilovky. Vyrazil jsem s nimi taky na závod Salomon Trail Running Cupu na Dolní Moravě (cca 30 km), ale pro jistotu jsem si s sebou vzal taky svoje osvědčené „bačkory“ Adidas Kanadia. Před startem jsem se ale nechal vyhecovat kolegou Ondrou a nasadil jsem „Sensky“ :-) Běželo se po lesních cestách, kořenech a na trase byl taky super seběh po prudké cestě s obrovskými balvany a kořeny. Neměl jsem svůj den a fakt hodně mě bolely nohy. Obyčejně mě po dvacátém kilometru začnou trnout prsty na nohách a přechází to až do jakéhosi píchání v oblasti nehtů. Tentokrát se ale nic takového nekonalo a když pominu to, že jsem se nějak celý závod nemohl pořádně rozběhnout, tak jsem v botách v pohodě přežil. Reklama tedy nelhala a dá se v nich dát i (pro mě) delší závod.
Můj verdikt:
Pozitiva
+ lehká a kvalitně zpracované boty
+ výborně sedí na noze
+ super systém na utahování tkaniček
Negativa
- boty Salomon S-Lab Sense Ultra by si neměl kupovat ten, kdo je zvyklý běhat přes paty
- tyhle boty jsou opravdu drahé
- teoreticky nízká životnost (až se rozpadnou, tak napíšu kilometráž :-)