Recenze 13. 02. 2022

Recenze mySASY pro lamy aneb pravda o vašem tréninku

header-image-small
Co furt všichni mají s tím mySASY? Jak to vlastně funguje? Co to stojí? Bude to fungovat s mým pásem? Přesně tohle se dozvíte v mém článku pro lamy :)

Tento týden (24.–31. 7. 2023) sleva na mySASY!

Aktuálně pro vás mySASY rozjelo slevovou akci, díky které ušetříte při nákupu hrudního pásu i samotné appky. Podmínky jsou následující:

Hrudní pás mySASY – sleva 50 %

  • Tenhle hruďák pro přenos dat využívá technologie Bluetooth (Smart) i ANT+, takže je možné jej používat s jakýmikoliv hodinkami, které používají uvedené technologie.
  • Cena – 745 Kč (běžně – 1.490 Kč)

Aplikace mySASY – sleva 30 %

  • mySASY je aplikace, která vám řekne pravdu o vašem tréninku. mySASY vám pomůže najít ten správný čas, kdy na tréninku přidat a kdy naopak ubrat na základě stavu a reakce organismu.
  • Cena – 177 Kč (běžně – 253 Kč)

Hrudní pás a appku koupíte zde:

Slevový kód TRAILRUNcz

mySASY pohledem laika

Neustále mi někdo píše dotazy týkající se mySASY, a tak jsem se rozhodl, že sepíšu článek o tom, jak tuhle vychytávku vnímám já, v čem je výjimečná a komu může vlastně pomoct. Celou problematiku jsem popsal svým laickým pohledem tak, aby se to dalo co nejjednodušeji pochopit. Pokud máte zájem o přesnější informace, tak můžete klidně kontaktovat přímo mySASY, kde rádi zodpoví vaše dotazy.

Obsah článku:

  1. Něco málo o tréninku.
  2. Co je to HRV a jak se měří?
  3. Výsledky měření a co s nimi.
  4. Moje HRV.
  5. Moje kompenzace.
  6. Funkční věk.
  7. mySASY – tréninkový profil.
  8. Co potřebujete k tomu, abyste mohli používat mySASY?
  9. Kolik stojí mySASY + kód na 10% slevu (platí jak na předplatné pro prémiové programy mySASY, tak na hrudní pás mySASY).
  10. Pro koho je tedy systém mySASY vhodný?
  11. Podcast MAKEJ VOLE! č. 18 s Radimem Šlachtou (autor, zakladatel a šéf mySASY).

Takže co mySASY umí?

Nejpřesnější popis téhle aplikace je asi v oficiálním sloganu, který zní:

„Jediná aplikace, která vám řekne pravdu o vašem tréninku. mySASY vám pomůže najít ten správný čas, kdy na tréninku přidat a kdy naopak ubrat na základě stavu a reakce organismu.“

Pro to, abyste pochopili, k čemu se dá mySASY použít, musíte chápat základy tréninkové teorie, které popíšu níže…

Ideální postup

Pokud vás má trénink někam posunout, tak musíte organismus zatížit a pak nechat zregenerovat. Pokud ho tréninkem optimálně zatížíte a potom optimálně zregenerujete, tak se organismus nachystá na další zátěž a počítá, že bude větší než ta předchozí. Zde přichází to zlepšení. Pokud budete jen trénovat a budete nedostatečně regenerovat, tak se nikam neposunete.  Velice laicky řečeno.

Jak se nebudete zlepšovat?

Zlepšení nedosáhnete jakoukoliv kombinací níže uvedených variant:

  • Když se přetrénujete.
  • Když budete málo trénovat.
  • Když budete zbytečně moc regenerovat.
  • Když budete málo regenerovat.

Opět laicky řečeno – musíte se tak akorát zničit a tak akorát zregenerovat. A tuhle hranici je hrozně těžké odhadnout. Stává se vám pak, že vyrazíte na trénink a přemýšlíte, jestli ho dokončit (protože se necítíte dobře). Nebo jste ráno unavení a celý den přemýšlíte, jestli tedy půjdete na trénink nebo co s tím.

A právě zde přichází do hry aplikace mySASY

Ráno provedete měření a mySASY vám řekne, v jakém stavu je organismus. Ovšem ani toto není tak jednoduché…

V jakém stavu je organismus

Proč to není jednoduché? Musíte se naučit mySASY používat. Protože vám např. může ráno říct, že organismus šlape na plné obrátky. Jenže to může být jak kvůli rostoucí formě, tak třeba kvůli přicházející nemoci (tzv. paradoxní reakce – více info zde – mysasy.com – paradoxní reakce při akutním onemocnění). Proto je dobré mySASY chvíli používat a zapamatovat si, co vám v daných situacích naměří. A podle toho se můžete potom řídit i v tréninku.

mySASY – dlouhodobý graf Moje kompenzace
Takhle např. vypadá dlouhodobý graf metriky Moje kompenzace. Přesně vidím, jak na tom byl v dané době můj organismus.

Co je to HRV aneb variabilita srdeční frekvence?

Systém mySASY používá měření variability tepové frekvence aneb HRV.

Co je HRV a jak se to měří?

Autonomní nervový systém (ANS) řídí tepovou fekvenci aktivitu srdeční činnosti. Z té je pro sportovce zajímavá hned celá řada parametrů, ale nejznámější je minutová srdeční frekvence (počet úderů za minutu) a variabilita srdeční frekvence (velikost a druh změn časové vzdálenosti jednotlivých pulzů). Jelikož oba parametry obsahují slovní spojení "srdeční frekvence", bývá běžným omylem tvrdit, že "variabilita" je přesnější "minutová tepovka". Tak tomu ovšem není. Jsou to dva zcela odlišné ukazatele. Zatímco tepovka vám ukazuje jak moc vaše tělo nyní zrovna pracuje (při sportu zóny 1-5, v klidu kontrola klidového tepu), tak variabilita se zaměřuje na jakési skryté chování tepu a z něj vyvozuje, jestli vaše tělo má volnou kapacitu pro zvládání dalšího stresu, nebo nemá. Zjednodušeně lze říci, že i když máte dva sportovce, stejného věku, sportu i se stejnou klidovkou 45 t/min, tak jeden z nich může mít absolutně vysokou aktivitu ANS = může mít "nekonečnou" kapacitu pro další trénink a druhý může mít úplně "otupělou", nízkou, variabilitu a tedy i velmi nízkou kapacitu pro další trénink z důvodu probíhající chronické centrální únavy uvnitř organismu.

Aby mělo HRV opravdu vypovídající hodnotu, je potřeba je sledovat v milisekundách a optimálně v rámci standardizovaného protokolu. Proč je tomu tak, přesněji popisuje článek např. zde – mySASY.com – co je to HRV.

Kdy se měřit?

Doporučuje se měřit se každý den ráno, když za sebou ještě nemáte žádnou tělesnou zátěž, jste v psychickém klidu a nic vás neruší. Já mám hrudní pás u postele a měření provedu hned po probuzení.

Jak probíhá měření?

Nasadím hrudní pás, zapnu v mobilním telefonu aplikaci a když vidím, že je pás pripojený a měří tepovku, tak spustím měření.

Samotné měření trvá cca 4 minuty (ve verzi Free cca 15 minut). První fáze je vleže, druhá vestoje a třetí zase vleže. Aplikace vám sama říká, kdy vstát a kdy si zase lehnout.

Po uplynutí doby měření naklikáte do appky pár údajů, které se týkají předchozího tréninku a toho, jak se cítíte a potom vám aplikace ukáže výsledky měření.

Mobilní appka mySASY
Mobilní aplikace mySASY – vlevo režim měření. Vpravo přehled výsledků měření.

Obrázek vlevo – takhle vypadá appka mySASY v průběhu měření. Vlevo nahoře vidíte aktuální tepovou frekvenci. Vpravo nahoře potom přesnou hodnotu v milisekundách. Uprostřed graf s tepovkou a dole je vidět, jestli máte zrovna stát nebo ležet a kolik topů ještě zbývá do konce měření.

Obrázek vpravo – historie vašich měření. Po kliknutí se dostanete na web, kde uvidíte podrobnosti.

Jak vypadají výsledky měření?

Mobilní aplikace mySASY vám ukáže níže uvedená měření. Můžete si je potom klidně prohlídnout i v desktopové verzi webu.

  • Moje HRV
  • Moje kompenzace
  • Funkční věk

Moje HRV

Tohle je graf, ve kterém je umístěný bod. Zajímá vás jak umístění bodu, tak jeho velikost.

Umístění bodu

Na ose X je doplňování (doprava – vysoké, doleva – nízké), tedy aktivita parasympatiku. Čím je hodnota vyšší (na ose X směrem doprava), tím je organismus lépe zregenerován.

Na ose Y je Spotřeba (nahoru – nízká, dolů – vysoká), tedy aktivita sympatiku. Čím je tato hodnota nižší, tím více je organismus aktivován (na ose Y směrem nahoru) a brání se působícímu stresu.

Zjednodušeně řečeno – čím více vpravo nahoře je bod měření, tím více si můžete v tréninku naložit. Neplést si s formou! mySASY vám neřekne, že si dneska zaběhnete osobák na maraton, ale řekne vám, jestli a jak moc je váš organismus ready pro zatížení. I s minimem tréninku můžu mít po měření bod vpravo nahoře a míra kompenzace (dozvíte se níže) je vysoká. Protože jsem prostě ready na trénink.

Velikost bodu

Velikost bodu nám do toho vnáší trochu hokej, ale dá se to pochopit. Velikost bodu označuje celkový výkon autonomního nervového systému. Tedy čím je bod menší, tím má menší smysl zabývat se pozicí bodu na grafu. A čím je bod větší, tím má větší smysl sledovat, která část grafu je ve výsledku více zastoupená.

Výsledek měření – Moje HRV
Zde jsem nahrál screen z desktopové verze webu, kde vidíte, že bod č. 5 je největší – odpovídá měření z 9. 2. 2022, kdy mi mySASY naměřilo také nejvyšší celkový výkon s hodnotou 9,89.

Moje kompenzace

V případě, že vám výše uvedené připadá složité, tak zde ještě přichází na řadu metrika „Moje kompenzace,“ která se skládá z číselné hodnoty a textového popisu a celou zápletku to popíše lépe.

Jednoduše řečeno – čím vyšší číslo, tím je na tom organismus lépe připravený na další zatížení. Textový popis vám pak řekne, jestli postupujete správně a co případně dělat dál.

Výsledek měření – moje kompenzace
Zde vidíte velikost a pozici bodu v grafu a číselnou hodnotu se slovním doporučením.

Funkční věk

I toto popíšu velice laicky. Funkční věk je vlastně schopnost vašeho organismu odolávat stresu a dalším podnětům z vnějšího prostředí. Funkční věk může být vyšší nebo nižší než váš skutečný věk. Pokud je dlouhodobě vyšší, tak byste rozhodně měli něco ve své životosprávě změnit.

Skvěle je to popsáno na webu mySASY v článku Funkční věk a jeho význam.

Na aktuálně naměřený funkční věk má také vliv přetrénování, nedostatek spánku, alkohol, psychické problémy atd. Tohle je opravdu jednoduchá metrika, podle které se dá řídit životospráva.

mySASY – funkční věk
mySASY takhle krásně zobrazuje funkční věk na základě jednotlivých měření.

mySASY Profil

V aplikaci mySASY si můžete vytvořit tréninkový profil. Ten vychází z osmi po sobě jdoucích měření. Existují čtyři profily neboli tréninkové charakteristiky:

  • Talent,
  • Držák,
  • Klasik,
  • Hrozba.

Podle tréninkového profilu si můžete také naplánovat trénink, protože vám vlastně napoví, jaký postup právě vám vyhovuje.

Zde použiji textaci z webu mySASY, která to popisuje úplně přesně…

Talent

Stabilní vysoká úroveň regeneračního systému vyvážena výraznou odezvou aktivačního systému na zatížení/stres. Výborná dispozice pro trénink a nadprůměrná odolnost vůči centrální únavě. Výborná adaptace po každém zatížení. Výborná trénovatelnost. Nízké riziko přetížení. V tréninku klást důraz na intenzitu, která stále může narůstat. mySASY je dobré používat při změnách režimu či kontrole vývoje aktuálního stavu.

Hrozba

Nízká úroveň regeneračního systému je doprovázená často výraznou negativní odezvou aktivačního systému na zatížení/stres. Převažuje stálá zvýšená úroveň centrální únavy, která negativně ovlivňuje efekt tréninku. Aktuální tréninkový režim není optimální. Lze identifikovat situace, které jsou hrozbou přetížení či chronického zhoršení stavu. mySASY vám pomůže najít podněty, které pomohou stimulovat lepší adaptaci organismu na zatížení. Díky tomu postupně zvyšovat adaptační kapacitu organismu.

Držák

Regenerační i aktivační systém vykazují výraznou stabilitu. Úroveň centrální únavy se příliš nemění. Převažuje stálá mírná aktivace. Nízké riziko přetížení, zároveň ale malá adaptační odezva na zatížení. Doporučení je zařadit silnější tréninkové podněty a sledovat, zda stimulují adaptační reakci, která je podmínkou tréninkového zlepšení. Trénink je možné dále zintenzivnit v případě, že je pomocí mySASY hlídáno riziko přetížení a nárůstu centrální únavy.

Klasik

Regenerační i aktivační systém reagují přiměřeně dynamicky. Dobrá dispozice pro trénink s dobrou odezvou organismu na zatížení umožňující kvalitní zpětnovazebné řízení tréninku. Úroveň centrální únavy se přiměřeně mění.Tréninkový režim se jeví jako optimální. S mySASY můžete zkusit zvýšit zatížení bez rizika přetížení. Zároveň vám to umožní identifikovat podněty více stimulující adaptaci která je podmínkou tréninkového zlepšení.

Je dobré si tento profil občas vytvořit (nechat změřit) nový, protože mimo jiné takto zjistíte, jestli má váš přístup k tréninku výsledky.

Co jsem z měření profilu vysledoval já?

X let jsem byl zvyklý pít skoro každý den alkohol. Bylo to pivko, dvě u televize. O víkendu občas nějakej ten mejdan. Vloni jsem s tím skončil. A co se stalo?

Původní měření:

  • 52 %Držák
  • 31 %Klasik
  • 17 %Talent
  • 0 %Hrozba

Měření bez pití alkoholu:

  • 51 %Talent
  • 32 %Klasik
  • 17 %Držák
  • 0 %Hrozba

Z toho vyplývá, že alkohol je prostě dobrý na všechno. Když jsem v pohodě, tak si dám a jsem v pohodě. Když nejsem v pohodě, tak si nedám a za chvíli jsem v pohodě :)

mySASY – tréninkový profil
Zde je můj aktuální naměřený profil. Stačí lépe jíst, míň piva a víc spánku. Večer šohaj, ráno šohaj :)

Co potřebujete k tomu, abyste mohli používat mySASY?

K používání aplikace mySASY potřebujete odpovídající hrudní pás pro měření tepové frekvence a samozřejmě mobilní appku mySASY Training.

Kompatibilní hrudní pás

S mySASY je potřeba hrudní pás, který umí monitorovat vzdálenost jednotlivých tepů s přesností na jednu milisekundu (0,001 s). Pás musí také umět přenášet informace pomocí technologie Bluetooth 4 a vyšší. Jestli toto váš pás umí určitě někde vygooglujete nebo si to můžete prostě vyzkoušet, protože appku mySASY si můžete zdarma stáhnout a vyzkoušet (viz níže). Pokud to váš hrudní pás neumí, tak si můžete koupit originál hrudní pás přímo od mySASY (také na něj se vztahuje můj slevový kód TRAILRUNcz).

Nebo můžete použít nějaký jiný kompatibilní pás. Třeba já používám hrudní pás Wahoo Tickr 2 X. Ten funguje jak s aplikaci mySASY, tak s mými sportovními hodinkami Suunto 9 Baro a cyklistickým měřákem Wahoo Elemnt Roam.

Hrudní pás Wahoo Tickr 2 X
Já používám hrudní pás Wahoo Tickr 2 X, ale vy můžete použít jakýkoliv jiný kompatibilní hrudní pás. Třeba přímo ten od mySASY.
Hrudní pás mySASY
Takhle vypadá originální hrudní pás mySASY, který můžete použít také ve spojení s hodinkami.

Mobilní appka mySASY Training

Tuhle appku si můžete zdarma stáhnout v App Store (pro iOS) nebo na Google Play (pro Android).

Po stažení appky si založíte na mySASY účet a propojíte appku s hrudním pásem. Před spuštěním appky je dobré si navlhčený pás nejdříve nasadit a potom teprve spustit appku a pás propojit. Celý tenhle postup je velice jednoduchý a nic vás nestojí.

Kolik stojí mySASY?

mySASY nabízí tři uživatelské programy:

  • Free – zdarma
  • Basic+ – 163 Kč/měsíc (při roční platbě)
  • Sport – 235 Kč/měsíc (při roční platbě)

mySASY – sleva 10 %

Pokud byste měli zájem o appku mySASY, tak můžete využít můj 10% slevový kód, který zní TRAILRUNcz. Tento kód zadejte na webu mySASY v nákupním košíku do pole „Slevový kód.“ Tento kód platí taky při nákupu hrudního pásu mySASY tamtéž.

Slevový kód na 10% slevu mySASY – TRAILRUNcz.

Po kliknutí na tento odkaz by se měl kód v košíku automaticky vyplnit.

Program Free

Ten je ideální na vyzkoušení. Prvních 14 dní můžete využívat zdarma také plnou verzi, což se hodí. V tomto zkušebním období máte k dispozici krátké měření (trvá cca 4 minuty). Po uplynutí zkušební doby trvá měření cca 15 minut. Ve zkušební době vidíte také plnou historii měření. Po uplynutí uvidíte pouze poslední 3 měření. Což jsou asi tak nejzásadnější věci, které by vás měly zajímat.

Program Free umí tedy toto:

  • Prvních 14 dní plná verze zdarma
  • Předchozí verze měření (~15 min)
  • Standardní funkce mySASY
  • Počet zobrazených výsledků: 3

Program Basic+

Pokud chcete mySASY začít opravdu používat, tak tohle je program, který vás bude zajímat. Basic+ umí krátké čtyřminutové měření, vidíte kompletní historii měření a mnoho dalšícho. K tomuto programu dostanete také jeden měsíc zdarma.

Výpis funkcí programu Basic+:

  • + 1 měsíc zdarma k první registraci
  • Předchozí verze měření (~15 min)
  • Standardní funkce mySASY
  • Modul myTraining
  • Počet zobrazených výsledků neomezený
  • Nová verze měření (~4 min)
  • Neomezené stanovení mySASY profilů
  • Bez reklam

Program Sport

Tento program je podle mě pro už jen pro velké profíky. Ve srovnání s Basic+ umí navíc export dat a napojení na Coach účet, což my běžní smrtelníci asi oželíme :)

Výpis funkcí programu Sport:

  • + 1 měsíc zdarma k první registraci
  • Předchozí verze měření (~15 min)
  • Standardní funkce mySASY
  • Modul myTraining
  • Počet zobrazených výsledků neomezený
  • Nová verze měření (~4 min)
  • Neomezené stanovení mySASY profilů
  • Bez reklam
  • Možnost propojení s Coach účtem
  • Export dat
  • mySASY chat

Pro koho je tedy systém mySASY vhodný?

Asi si pokládáte otázku, jestli je systém mySASY vhodný právě pro vás, když jste „jen“ rekreační nebo výkonnostní sportovec. Odpověď je celkem jednoduchá. mySASY určitě pomůže každému, kdo chce systematicky a efektivně makat na fyzičce a má nějaký sportovní cíl (závod, osobák, atd.). Pokud cíl nemáte a sportujete pro zábavu, tak budete využití pro systém mySASY hledat trochu obtížněji, ale netvrdím, že ho nevyužijete. Někoho třeba baví sledovat různé metriky týkající se zdravotního stavu a reakcí organismu na různé podněty a přesně tohle mySASY umí skvěle.

Podcast o mySASY

V 18. epizodě podcastu Makej vole! jsem vyzpovídal autora, zakladatele a šéfa mySASY Radima Šlachtu a bylo to celkem výživný povídání. Takže jestli vás zajímá problematika měření HRV a další informace týkající se appky mySASY a tréninku, byste tuhle epizodu neměli vynechat.

Veškeré informace o podcastu najdete zde – Makej vole! – Podcast #18 - Radim Šlachta.

Video verzi podcastu si můžete pustit zde:

Tak co, zaujal jsem vás?

Líbí se vám tenhle článek nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi…

Jan Dvořáček
AutorJan Dvořáček

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.