Recenze 23. 08. 2016

Recenze bot Salomon S-LAB Wings SG

Na konci loňskýho roku jsem řešil, čím nahradím moji oblíbenou botu pro delší trasy Salomon S-LAB XT6 SG (softground - hrubá podrážka do mokra). Tenhle model se totiž přestává vyrábět a já zatím nenašel žádnou spolehlivou náhradu. Co se mi na XT6-kách líbilo byla fakt pevná podrážka, skrz kterou nebylo cítit ostrý kameny atd. a taky drop nějakých 10 mm. Byly to vlastně takový hodně lehký „kanady“, se kterýma byste za druhý světový v klidu došli za střízliva z Moskvy až do Berlína.

Co se mi na XT6-kách nelíbilo byla hodně těsná přední část boty. Pokud jste si nekoupili o dost větší botu, tak jste mohli mít velkej problém. Noha v botě za takovej delší závod trochu oteče a začne to tlačit. V roce 2014 jsem takhle odběhl skoro půlku Brněnskýho masakru s totálně povolenou botou. Seběhy byly fakt peklo. Nepříjemný bylo taky to, že bota vydržela max tak 300 kilometrů a pak se začala rozpadávat síťovina na bocích boty - v místě kde se bota ohýbá na úrovni prstů. A pak podrážka - „suchá“ verze s jemnou podrážkou na vlkým podkladu vyloženě klouzala, SG (softground) verze byla o dost lepší, ale třeba na mokrých kamenech si člověk nebyl moc jistej.


Botky Salomon S-LAB WIngs SG - ve verzi Softground (hrubá podrážka do těžšího terénu) v černé barvě. V červené je seženete v klasické verzi s jemným univerzálním vzorkem. Jsou krásný, že? :)

Wings? Pohodlný jako XT6, ale všechno nově

Tak a teď už konečně k těm novým S-LAB Wings. Tyhle botky by měly být nástupcem výše uvedených XT6, takže jsem se těšil, až je budu moct konečně vyzkoušet. Když jsem je pak poprvý obul, tak jsem byl nadšenej. První pocit, kterej jsem z toho měl byl jasnej - ta bota je v přední části o dost pohodlnější (větší) než XT6. Risknul jsem to a vzal jsem si botku jen o půl čísla větší (obvykle beru o číslo).


Bota je hodně lehká a zároveň pohodlná a rychlá. Takový superrychlý pohorky :)

Super podrážka

Poprvý jsem svoje nový S-LAB Wings vytáhl na Bukovou horu, kde jsem ten den plnil tajnej cíl s Robertem Krupičkou (v průběhu roku se dozvíte více :)). Když Robert tyhle S-LAB Wings uviděl, tak mi je samozřejmě pochválil a řekl, že je má taky a že mají evidentně nový materiál na podrážce, protože narozdíl od XT6 skvěle drží a neuklouznou. A taky že jo. Přeběhl jsem v nich Bukovku, kde nebylo moc sněhu, v pohodě jsem dal kus sjezdovky a boty držely jak přibitý. A hlavně to pohodlíčko… :)


Super nová směs podrážka s parádní přilnavostí. Oproti starým XT6 velkej skok dopředu. Za mě OK!

A znovu to pohodlí

Takže podrážku bysme měli. Má sice jinej vzorek než XT6, ale prostě „drží“. Teď k tomu pohodlíčku. V těhle botkách jsem dal mimo jiné dvakrát trasu SkyRace na Ještědu. Jednou jsem to běžel v tlustejch zimních ponožkách a jednou ve slabších, který používám i v létě. S prostorem v přední části jsem absolutně neměl problém a to jsem na závěrečnej seběh boty ještě dotáhl. Prostě pohoda. Mimo to jsem ve Wings uběhl nějakou padesátku při turistickým pochodu Hledání Stromoucha, Perun SkyMarathon, Kraličák SkyRace a kopec tréninků.V tuhle chvíli mám ve Wingsech nějakých 360 kilometrů a botky vypadají pořád stejně.


Krásně polstrovaná pata, přitom super nízká váha. Z toho to pohodlíčko úplně kouká :)

Závodní botka, ale trochu na úkor výdrže

Jediný, co mě trochu začlo trápit je opět to opotřebení na bocích přední části boty v ohybu. Podle mě to vydrží tak dalších 100 km a udělá se tam díra. Nicméně je to fakt lehká závodní bota, od které se nedá čekat, že vydrží tisíce kilometrů, takže za mě OK. Bavil jsem se o téhle záležitosti s Robertem Krupičkou a ten říkal, že se mu to u Salomonů nikdy nestalo. Začali jsme teda zkoumat, co by mohlo být příčinou toho prodření a zjistili jsme, že v porovnání s Robertem mám celkem širokou nohu. Robert má fakt dlouhej palec a úzkou nohu. Vždycky mu říkám, že má dvanáctku palec a devítku nohu :) Právě šířka chodidla by mohla být příčinou toho prodření. Ale jak říkám - 500 kiláků na závodní a zároveň hodně pohodlnou botu je podle mě super.


Svršek boty je z celkem silné síťoviny, která není sice nepromokavá, ale chvilku to trvá, než do boty nateče. Svůj smysl má určitě i to pogumování...

Něco o použitých technologiích

EndoFit™ je vlastně taková vnitřní vložka v horní části boty v oblasti jazyka, která parádně obepne nohu. S jazykem tvoří jeden kus. Takovej rukáv na nohu :)

SensiFit™ je vnější „kostra“, která celou botu zpevňuje. Jsou to ty proužky, na kterých drží vnější síťovina.

Díky technologiím EndoFit™ a SensiFit™ bota skvěle sedí a prý se v ní dá běhat i bez ponožek.

Extrémně přilnavá podrážka Mud and Snow Contagrip® s účinným vzorkem zajišťuje stabilitu na měkkých, vlhkých, blátivých nebo nezpevněných površích.


Kapsička na tkaničky
– Umožňuje snadné ukrytí tkaniček Quick FitQuicklace™ – Minimalistické a silné tkaničky pro utažení jedním tahem. Snadné obouvání a zouvání.

Vrstva Profeel – tenká vrstva něčeho, co vypadá jako kevlar (je to vidět skrz podrážku) a chrání chodidlo před ostrými kameny a kořeny.

 


Špička boty je opravdu bytelná. Takovej malej trailovej tank.

Koupit nebo nekoupit?

Na tuhle otázku je jednoduchá odpověď - pokud chcete super závodní botu na delší štreky (v klidu jsem v nich dal 50 km), tak rozhodně doporučuju. Mě prostě tenhle typ rychlé a pohodlné boty vyhovuje. Počítejte ale s tím, že bota není nezničitelná.

Botky Salomon S-LAB Wings SG můžete koupit zde - Runsport.cz.

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.