Recenze 03. 07. 2016

Tom Buryška o Suunto Ambit3 Vertical

Vycházející talent skyrunningu Tom Buryška otestoval tenhle krásnej měřák. A rozhodně ho vůbec nešetřil :)

Můj kámoš Tom Buryška, kterýho asi znáte z výsledkových listin českých skyrunningových závodů (11. místo - SkyRace Ještěd, 4. místo - Perun SkyMarathon, 3. místo - Kraličák SkyRace) podrobil důkladnýmu testu nádherný hodinky Suunto Ambit3 Vertical v limetkové barvě. To, že jsou limetkový, je moc důležitý, protože jsou fakt nádherný a mám je taky teda no :) A abyste si nemysleli, že zde na webu vychvaluju všechno, co dostanu na testování, tak jsem dal Tomovi prostor pro to, aby se k hodinkám vyjádřil. A že na nich nenechal nit suchou...

Ale jak píše Tom na konci - žádná „elektrická mašinka“ není bez chyby a já jsem z těhle hodinek pořád dost nadšenej. Stejně jako Tom :)

Suunto Ambit 3 Vertical – pohled po dvou měsících

Od loňska jsem mlsně koukal na tento nový model. Nicméně moje přes dva roky staré Ambit 2 Black (A2) stále tikaly jako nové, to že už tak nevypadaly, se dalo celkem čekat. Nejsem žádný extrémista, ale s hodinkami jsem leccos proběhl, a hlavně, jak jsou velké, tak i občas bouchl o futra nebo kameň, co mi prostě přišlo do cesty. Přežily se mnou leccos, i rochnění v bahně a potoku na překážkovém závodě. Koupil jsem je ve chvíli, kdy jsem měl pro mé téměř tři roky staré A2 kupce. Díky známým v RunSport.cz se mi naskytla sleva, takže jsem neměl moc důvodů váhat a objednával. Tímto RunSportu velmi děkuji, že mi dali včas o objednávce vědět a mohl jsem si ještě vybírat barvu, juchů!

Dneska koukám na limetky, jak familiárně tenhle strojek na zápěstí nazývám, a vidím, že je mám přesně dva měsíce. Tak fajn, možná by stálo za to zhodnotit, jaký jsou, kde leží jejich plusy a kde by měli pánové ve Finsku přidat. A že by mohli!

Vzhled, konečně jsme se zbavili té externí antény, které byla na předchozích modelech. Ale za jakou cenu? Inženýři vymysleli anténu, která je v těle hodinek, no fajn. Tloušťka o něco menší než u Ambitu 2 taky potěší, ale jde na vrub menšímu výdrži baterky, a o tom později. Řemínek z měkkého silikonu se příjemně nosí a zatím nesmrdí. A díky popisku výrobce rozeznávám zase o jednu barvu více, limetku (prostě žlutá). Tak příště zvládnu třeba lososovou.

Pár faktů na začátek. Byl jsem s hodinkami na pěti závodech a jednou na víkend v prudších horách kousek za Vídní. Dohromady nějakých 67 h, 795 km a 27,8 km nastoupáno. Na kluka z města z nížiny to asi není tak zlý.


Figure 1: Období "testování".

Co mě potěšilo -  konečně zavedli vibrace!

Takže například automatická kola se nyní kromě pípnutí hlásí i vibracemi (obojí možno vypnout), příjemné a užitečné zlepšení. Displej čitelný i na sluníčku, plně digitální. Hrudní pás o něco menší než minulá pecka u A2, borci s velkým hrudníkem budou mít možná problém ho vůbec dopnout. Při každodenním nošení potěší dvě věci -  integrovaný gyroskop sleduje celodenní aktivitu a podle toho upravuje Recovery time. Když jsem tedy měl 120 hodin, a za 24 bych měl mít již jen 96, pokud jsem 2 hodiny někam trajdal, čas se prodloužil. Takže pařmeni s hodinkama mají výborné sledování toho, jak neodpočívají. Gyroskop slouží tedy jako denní čítač kalorií, jupí! Nemusíte mít ještě FitBit, Jawbone aj. věci na ruce. Počítá klasické kalorie podle nastavení výšky a váhy. Nic extra přesného, ale hodinky jsou přece jen zaměřené víc jiným směrem, do hor.

Co tedy umí? Naplánujete si trasu a chcete podle ní navigovat, nic nového. U Verticalů jsme se ale dočkali zlepšení v podobě výškového profilu, ukazatele aktuálně nastoupaných metrů a kolik ještě zbývá nastoupat do cíle. Pro běžný trénink netřeba. Pro trénink v horách bonus. Pro neznámé závody v horách věcička, co pomůže rozvrhnout síly (když ještě nějaké jsou) a nemusíte si pamatovat trasu. Holt, nejsem úplně ze staré školy a nemám fotografickou paměť, takže tohle vážně ocením.


Figure 2: Ukázka kumulace zátěže a odpočinku.

Jak jsme na tom s baterkou?

Dobrá a důležitá otázka. Jedete-li na víkend, máte hodinky plně nabité a máte v plánu například 2,5 h v pátek, 5 h v sobotu a 3 h v neděli, baterka nevydrží a během poslední hodiny vám hodinky umřou. Ale to za předpokladu, že máte 1 s GPS záznam a hrudní pás k tomu. Při delším záznamu GPS v módu „Good“ už hodinky vydrží a to za přijatelný kompromis. Výdrž se dá prodloužit i záznamem každých 10 s, pakliže cílite na dlouhé závody. Ale nutno říct, že A2 na tom byl s baterkou lépe, ten rozdíl ve váze musí být někde poznat.

Co dál? GPS?

Fajn, nový čipset, dokoknce umí GLONASS. Musím říct, že signál chytám už ve dveřích domu pod verandou, dva metry od čistého nebe nebo taky pod sádrokartonovou střechou, zajímavé. Ale co nás zajímá víc, jak si stojí záznam? Tady mám pocit, že ona integrovaná anténa přímo v limetkách za A2 s „boulí“ zaostává. Zejména v hustším podrostu jsou nepřesnosti, bohužel. Trasy, které mám přesně naběhané a naměřené, mají pak místo 12,0 km zhruba 11,8 km (nebo 15,0 / 14,7 km). Nejedná se o ojedinělý postřeh, abych mohl říct, že jde o nějakou nahodilou událost. Jde o systematické nepřesnosti. Tady je potřeba, aby chlapi na severu trochu mákli a mě přestali okrádat o metry. Nicméně pořád pozitivně hodnotím barometrický výškoměr. Na běh a pohyb v horách dobrá věc, přesnější než GPS výškoměr, o dost. Barometrický výškoměr má ale taky nevýhodu, zde nutno zvýraznit, že byla pozorována i u výrazně dražších hodinek Garmin Fenix 3. O co jde? Zkuste si během běžeckého módu hupsnout do vody. Změna tlaku neudělá barometru dobře a naskočí vám falešně nastoupané metry. A to výrazně, mně dva „hupy“ hodily skoro 2000 ☺. Naštěstí se dá tohle zpětně korigovat GPS výškou.


Figure 3: Když běh po cestách není po cestách.


Figure 4: Kolečka neleží na sobě, jak bychom si představovali, bohužel.

Hodinky si hrají na smart watch a umí se párovat se zařízeními, která mají Bluetooth 4.0. Umí pak  zobrazovat i nějaké aktuality z telefonu na displeji hodinek. Pro sportovní hodinky zbytečnost, podle mě. Můj názor na aplikaci Movescount v mobilu je momentálně takový, že je lepší, kdyby vůbec nebyla. Nahrávání sportovních záznamů trvá věčně a často zamrzá a je nutné psát na podporu, nezávisle na tom, jestli máte droida nebo plečku od Apple. Aplikace na druhou stranu umí velmi pěknou věc, a tou je generování videií ze záznamů, které už máte v Movescountu. Perfektní věc. Video si můžete uložit a třeba proložit fotkama. Tohle naštěstí funguje bez toho, že bychom nahrávali přes mobil. Osobně páruji přes USB kabel, zabere to 30 vteřin a nejsou tam žádné chyby.


Figure 5: 1000 metrů snadno a "rychle".


Figure 6: Kopce u protinožců. Tam se výškový  metry sbírají o poznání lépe a nohy chtějí samy!


Figure 7: Jak to vypadá na Perunovi

Bonus pro kikoti?

Hodinky výborně ladí k letošnímu tričku z Peruna, který se mimochodem taky povedlo ☺

Co napsat na závěr?

Limetkový Suunto Ambit 3 Vertical jsou výborný hodinky do hor, které spolehlivě fungují a určitě bych si je koupil znova. Jak to tak bývá, každé elektronické zařízení má občas své mouchy, s čímž se musí počítat. Věřím, že borci ve Finsku máknou a budou vylepšovat firmware k větší spokojenosti uživatelů dále.

Shrnutí ve třech bodech, proč si hodinky koupit:

  • Běh v horách do 10 hodin s plným záznamem.
  • Celkové nastoupané metry za týden/rok/období.
  • Ukazatel odpočinku a čítač kalorií i v pasivním módu.

Ke zlepšení:

  • Aplikace Movescount!
  • Přesnost GPS.
  • Výškoměr ve vodě.
  • Teploměr jinde než na vnitřní straně u ruky.

Hodinky Suunto Ambit3 Vertical můžete koupit zde :)

Máte dotaz?

Použijte formulář a napište mi.

Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.